سهم 13.7 درصدی ایران از فرآورده‌های نفتی خاورمیانه

۱۳۹۵/۰۹/۰۳ ۰۰:۰۰:۰۰
| | |

ایرنا مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: سهم ایران پس از برجام در زمینه صادرات فرآورده‌های نفتی در خاورمیانه به 13.7درصد افزایش یافت. به گزارش وزارت نفت، مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: امسال سهم ایران از صادرات فرآورده‌های نفتی در خاورمیانه با رشد 13.7 درصدی به ٦٤میلیون لیتر رسید و پیش‌بینی می‌شود تا سال آینده از مرز ٨٠میلیون لیتر عبور کند.

منصور ریاحی افزود: ایران برای نخستین‌بار پس از یک‌صد سال به صادرکننده پایدار فرآورده‌های نفتی تبدیل شده و روزانه ٤٠٠هزار بشکه فرآورده (٥٠ میلیون لیتر نفت‌کوره و ١٤میلیون لیتر گازوییل) صادر کرده است. به گفته مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران، توانایی افزایش صادرات فرآورده‌های نفتی تا روزانه بیش از ٥٠٠ هزار بشکه (٨٠میلیون لیتر) در کشور وجود دارد که تاکنون به دلیل مشکلات زیرساختی این برنامه محقق نشده است.

وی ادامه داد: صادرات روزانه بیش از ٤٠٠ هزار بشکه فرآورده‌های نفتی به بازارهای هدف مستلزم دسترسی به سیستم حمل و نقل دریایی و زمینی بین‌المللی، سیستم مالی بین‌المللی، امکانات و تسهیلات بیمه‌یی مورد نیاز و مهم‌تر از همه اعتماد شرکای تجاری کشور بود که در دوران پسابرجام محقق شد. ریاحی اعلام کرد: رساندن سهم ایران به صادرات روزانه ٨٠میلیون لیتر به ایجاد زیرساخت‌های لازم مانند معکوس کردن خطوط لوله، تکمیل و تعریف پروژه و طرح‌های جدید در زمینه افزایش ظرفیت بنادر و ساخت اسکله نیازمند است.

وی افزود: با توجه به پیش‌بینی افزایش تولید گاز طبیعی در ایران با بهره‌برداری از فازهای جدید پارس جنوبی، ظرفیت بیشتری برای صادرات فرآورده‌های نفتی ایجاد خواهد شد، از این‌رو برنامه‌ریزی گسترده‌یی برای تغییر آرایش شبکه خطوط لوله و مراکز انتقال نفت در دستور کار قرار گرفته است. مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادامه داد: تا سه سال پیش، آرایش شبکه خطوط لوله و مراکز انتقال نفت کشور بیشتر از جنوب به شمال و مرکز کشور بود تا فرآورده نفتی بیشتری را برای تامین سوخت نیروگاه‌ها و صنایع کشور منتقل کند که با کاهش مصارف داخلی، مسیر شبکه انتقال فرآورده نفتی تغییر و از شمال و مرکز به جنوب کشور در حال گسترش است. به گفته وی با تغییر آرایش خطوط لوله و شبکه انتقال نفت کشور، بهره‌‌برداری از اسکله، پایانه‌ها و تاسیسات در سواحل و بنادر کشور برای افزایش ظرفیت پهلوگیری و بارگیری کشتی‌های حمل فرآورده نفتی به عنوان دومین سیاست کلیدی در صدر برنامه‌های اولویت‌دار شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی کشور قرار گرفته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران