شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52542 | |


شانا| مدیرعامل تاپیکو، از فراهم بودن شرایط برای بهره‌برداری از واحد تقطیر پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا مرحله گاز مایع خبر داد.

محمدحسن پیوندی گفت: بهره‌برداری از واحد تقطیر تنها تا مرحله گاز مایع، از لحاظ مسائل ایمنی کار صحیحی نیست و بهتر این است که با آماده‌سازی بنزین‌سازی پالایشگاه، واحد تقطیر به بهره‌برداری برسد.

وی با اشاره به پیشرفت ۸۷درصدی کل پروژه گفت: پیشرفت فیزیکی فاز نخست پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۹۵درصد است که امیدواریم با پیگیری‌ها و عزم جدی در این مسیر تا پایان امسال شاهد بهره‌برداری از این فاز باشیم. به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو)، پیش‌بینی می‌شود در شرایط جدید، فاز نخست تا پایان امسال و کل پالایشگاه تا پایان سال آینده وارد مدار تولید شود.

وی با بیان اینکه خوشبختانه پس از برجام تجهیزات اصلی مورد نیاز پالایشگاه با رفع تحریم‌ها در حال ورود به کشور است، گفت: کمپرسور اصلی واحد بنزین‌سازی فاز یک پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، حدود ٢ماه پیش وارد کشور و نصب شد. پیوندی اعلام کرد: از تجهیزات پالایشگاه قسمت زیادی باقی نمانده، وقتی می‌گوییم ٨٥درصد یعنی تجهیزات باقیمانده عدد بالایی نیست، هرچند در پروژه‌ها همان 4 یا 5درصد پایانی خیلی زمان‌بر است. مدیرعامل تاپیکو، ساخت این پالایشگاه را در مسیر جلوگیری از خام‌فروشی اعلام کرد و افزود: با راه‌اندازی فاز نخست این پالایشگاه تا پایان امسال و تولید ١٢میلیون لیتر بنزین، به خودکفایی در تولید بنزین دست پیدا می‌کنیم. وی ادامه داد: با راه‌اندازی فازهای بعدی تا پایان سال آینده برای نخستین بار هدف صادرات بنزین را برای کشور رقم می‌زنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران