شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 47085 | |

استفاده دانشمندان هسته‌ای

در سایر بخش‌ها

ایلنا احمد قریب کار‌شناس مسائل هسته‌یی درباره اینکه آیا بعد از تغییر اهداف در بحث هسته‌یی امکان استفاده از تخصص مهندسان هسته‌یی در بخش‌های دیگر همچون نفت وجود دارد؟ گفت: آنچه مسلم است در بحث هسته‌یی هیچ فعالیتی متوقف نشده مثلا در راکتور اراک باید تغییراتی حاصل شود و فعالیت این راکتور به قوت خود باقی است. وی افزود: بعد از برجام و تغییر فضای فعالیت در بخش هسته‌یی، نباید این‌گونه استنباط کرد که دانشمندان هسته‌یی بیکار می‌شوند و امکان فرار مغز‌ها وجود دارد. قریب تصریح کرد: البته باید گفت انسان‌ها روبات نیستند که نتوانند از تخصص خود در حوزه‌های دیگر استفاده کنند و مسلما قابلیت این را دارند که در بخش‌های دیگر مثل نفت یا برق فعالیت بهینه‌یی داشته باشند ضمن اینکه دور این افراد دیوار کشیده نشده که نتوانند فعالیتی غیر از آنچه تاکنون بوده‌اند؛ انجام دهند، زیرا امکان استفاده از تخصص‌‌شان متنوع است و اگر در بخش هسته‌یی فعال نباشند، می‌توانند در عرصه‌های دیگر فعالیت کنند. وی یادآور شد: این‌گونه نیست که اگر کسی از سازمان انرژی اتمی خارج می‌شود، نتواند در جای دیگری کار کند چرا که کسانی که تخصص داشته و تحصیلات خوبی دارند، می‌توانند خودشان را تطبیق دهند.

این کار‌شناس هسته‌یی خاطرنشان کرد: همچنان در بخش‌های انرژی اتمی به اندازه کافی عرصه برای فعالیت وجود دارد که بتوانند کار کنند مگر کسانی که کار تخصصی‌شان غنی‌سازی بوده که امکان ادامه فعالیت نباشد اما در هر صورت جبهه‌های کاری دیگری به وجود آمده است مثلا اگر غنی‌سازی ایزوتوپ‌های پایدار شروع شود مسلما ده‌ها متخصص می‌طلبد بنابراین اگر بخشی بسته می‌شود مسلما ده‌ها بخش دیگر باز می‌شود.


فاز 2 پتروشیمی کاویان وارد مدار شد

ایرنا فاز 2 پتروشیمی کاویان با ظرفیت تولید یک میلیون تن اتیلن درسال وارد مدار شد. روابط عمومی شرکت پتروشیمی کاویان روز سه‌شنبه با اعلام این خبر به نقل از مدیرعامل این شرکت افزود: همچنین به‌صورت همزمان محصول اتیلن تولیدی توسط این واحد به خط لوله اتیلن غرب تزریق شد.

رمضان اولادی گفت: با راه‌اندازی فاز 2 پتروشیمی کاویان که مهم‌ترین هدف چندسال اخیر این مجموعه بوده است، هم‌اکنون استمرار تولید محصول با کیفیت در برنامه قرار خواهد گرفت. فاز1 پتروشیمی کاویان در سال 1391 راه‌اندازی شد و دلیل تاخیر در راه‌اندازی فاز 2، کمبود خوراک و مشکلات ناشی از تحریم‌های اعمال شده علیه این صنعت بود. شرکت پتروشیمی کاویان (الفین 11) با ظرفیت تولید 2میلیون تن اتیلن در سال از بزرگ‌ترین واحدهای الفینی خاورمیانه است که در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در شهرستان عسلویه در جنوب استان بوشهر احداث شده است. محصول تولیدی این شرکت از طریق خط لوله اتیلن غرب به پتروشیمی‌های لرستان، کرمانشاه، ایلام، کردستان، مهاباد و میاندوآب ارسال می‌شود و مازاد تولید نیز در پتروشیمی‌های منطقه ویژه اقتصادی ماهشهر مورد استفاده قرار می‌گیرد.


گاز ایران در خط لوله یونان- بلغارستان

تسنیم وزیر انرژی بلغارستان پس از دیدار با همتای ایرانی‌اش گفت که تهران به صورت جدی علاقه‌مند به صادرات گاز به بلغارستان و یونان است.

به گزارش پایگاه خبری نووینیت، تمنوزکا پتکوا، وزیر انرژی بلغارستان اعلام کرد: ایران به صورت جدی علاقه‌مند به ارسال گاز به خط لوله داخلی بین یونان و بلغارستان است. پتکوا پس از دیدار با همتای ایرانی خود در تهران خاطرنشان کرد که ایران آماده تحویل مقادیری گاز به هر دو کشور از طریق این خط لوله به محض آماده شدن آن است. خانم پتکوا در دیدار با بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران را در جریان مذاکرات بلغارستان و یونان درباره سرمایه‌گذاری مشترک احتمالی‌ای که می‌تواند برای ساخت این پایانه مورد استفاده قرار گیرد، قرار داد.

این نشست که بخشی از سفر هیات بلندپایه بلغارستان به ایران بود در حالی برگزار شد که تهران قصد دارد پروژه نابوکو را از طریق مشارکتش در یک مرکز توزیع گاز در بلغارستان احیا کند. بویکو بوریسوف، نخست‌وزیر بلغارستان نیز در این سفر اعلام کرد که ایران و بلغارستان ایجاد یک کریدور ترانزیتی را که علاوه بر انتقال کالا، گاز هم بتواند از طریق آن ترانزیت شود، بررسی خواهند کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران