شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 41928 | |


پاون وزیر نیرو در نشست تخصصی مدیران عامل شرکت‌های آبفای شهری و روستایی گفت: طرح‌های آبرسانی روستایی باید با جدیت تمام پیگیری شود و تا پایان سال جاری باید دو میلیون و 100هزار نفر جمعیت روستایی از آب شرب بهداشتی بهره‌مند شوند.

حمید چیت‌چیان عصر روز چهارشنبه، در نشست تخصصی مدیران‌عامل شرکت‌های آب و فاضلاب شهری و روستایی با بیان این مطلب اظهار داشت: ما در سال گذشته از کل اعتبارات بودجه عمومی در بخش عمرانی، موفق به جذب 37درصد بودجه شدیم و دولت به‌دلیل ضرورت طرح‌های روستایی به وزارت نیرو اعتماد کرد تا با این اعتبار بتواند دو میلیون و 100هزار نفر جمعیت روستایی را در سطح کشور از نعمت آب لوله‌کشی سالم و بهداشتی برخوردار کند. وی ادامه داد: ما باید تمام تلاش خود را بکنیم تا درنهایت دقت این اعتبارات فقط برای مجتمع‌های آبرسانی روستایی هزینه شود تا از این اعتماد سربلند و رو سفید بیرون بیاییم. وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه باتوجه به محدودیت منابع مالی دولت، با مجوز مقام معظم رهبری 1500میلیارد تومان برای طرح‌های مجتمع‌های آبرسانی روستایی اختصاص پیدا کرده است، بیان داشت: اگر تا پایان سال جاری برنامه قابل‌قبولی نداشته و نتوانسته باشیم اهداف خود را اجرایی کنیم، هیچ عذری از ما پذیرفته نخواهد شد.

چیت‌چیان تصریح کرد: مهم‌ترین کار امسال که بر دوش آحاد جامعه و دولت است، اجرایی کردن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای اقدام و اجرا و عملیاتی کردن پروژه‌های نیمه‌تمام است.

وی بااشاره به اینکه هم‌اکنون شرایط سخت اقتصادی در تمام منطقه حاکم است و کشورهای مختلف دچار چالش جنگ و رکود شرایط اقتصادی و کاهش درآمد هستند، گفت: باید با دقت کامل به تمام جزییات توجه داشت و با استفاده از فرصت‌های دراختیار، به‌گونه‌یی اقدام کنیم تا کارنامه روشنی را در راه خدمت به مردم از خود به جای بگذاریم. وزیر نیرو با بیان اینکه سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دقیق و جامع و به‌صورت یک مجموعه منسجم ابلاغ شده و اگر آن را جابه‌جا کنیم نتیجه نخواهد داد، افزود: اگر بخواهیم موفق شویم باید دقیقا تمام موارد را پیگیری کنیم تا به نتیجه مطلوب برسیم. وی بااشاره به اینکه برخی تصور می‌کنند اقتصاد مقاومتی سیاستی برای ریاضت اقتصادی است، گفت: چنین چیزی صحت ندارد و سیاست‌های اقتصاد مقاومتی متضمن توسعه و رشد کشور است. چیت‌چیان ادامه داد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، سیاست ایجاد ارتباط قوی با جهان بوده و موجب کارایی و بهره‌وری کشور خواهد شد. وی تصریح کرد: سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برای کشورهای در حال جنگ نیست، بلکه برای تمام اعصار و زمان‌ها و برای تمام کشورها، اعم از کشورهای پیشرفته و در حال توسعه کاربرد دارد. وزیر نیرو بااشاره به این مطلب که برخی بندهای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی مستقیما به وزارت نیرو مرتبط است، گفت: افزایش صادرات برق یا کاهش شدت انرژی که مربوط به انرژی الکتریکی یا سوخت‌های هیدروکربنی است از آن جمله محسوب می‌شوند. وی بااشاره به 52مورد از موارد تفکیکی سیاست‌های 24گانه اقتصاد مقاومتی مربوط به وزارت نیرو افزود: اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، وظیفه سنگینی بر دوش وزارت نیرو است و این موضوع یک عزم همگانی را طلب می‌کند.

او در ادامه بااشاره به اینکه ستاد اقتصاد مقاومتی 12کار گروه دارد که وزارت نیرو در 4کارگروه آن عضو است، افزود: پس از تفکیک برنامه‌های اقتصاد مقاومتی و بررسی آنها، نتیجه حاصله بیش از 100برنامه بود که معاون اول رییس‌جمهور آن را ابلاغ کرد و 17مورد از این برنامه‌ها که بنا به پیشنهاد وزارت نیرو بوده، این وزارتخانه به‌عنوان مجری این طرح‌ها انتخاب شده که از این میان 4مورد مرتبط با شرکت‌های آب و فاضلاب است و قرار شده برای اجرای هر کدام از این موارد کلان یک مجری انتخاب شود. وی ادامه داد: مجری این 4برنامه شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور است و بنا شده تمام مجریان برنامه زمان‌بندی این سیاست‌ها را برای سال95، تبیین کنند و شرکت آبفای کشور موظف است تا 5روز آینده (5اردیبهشت) این برنامه‌ها را به‌صورت کامل و زمان‌بندی شده، مشخص و مراحل مختلف انجام کار را برای معاونت برنامه‌ریزی وزارت نیرو ارسال کند.

چیت‌چیان با بیان اینکه وعده داده‌ایم تا 26باب تصفیه‌خانه فاضلاب در سال جاری به بهره‌برداری برسد، افزود: این طرح‌ها به‌صورت BOO و BOT توسط بخش خصوصی اجرا خواهد شد و عمده منابع مالی را باید از طریق بخش خصوصی تامین کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران