شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«تعادل» در گفت‌وگو با کارشناسان تاثیر توافق هسته‌ای احتمالی را بر بازار نفت بررسی کرد

گروه انرژی نسیم بنایی

نفت یک کالای سیاسی است. هر اتفاق سیاسی می‌تواند تاثیرات عمیقی بر قیمت این کالا بگذارد و یکی از مهم‌ترین رخدادهای سیاسی این روزها بحث توافق هسته‌یی ایران است. تحلیلگران، سناریوهای مختلفی برای مذاکرات هسته‌یی و تاثیر آن بر بازار جهانی نفت ترسیم می‌کنند. برخی تحلیلگران معتقدند درصورت حصول توافق ایران می‌تواند با افزایش میزان صادرات نفتی خود در بازار تاثیرگذار باشد اما برخی دیگر معتقدند ایران نمی‌تواند به یک‌باره تولید خود را افزایش دهد و در نتیجه یک روز پس از توافق احتمالی شاهد تاثیر چشمگیری در بهای نفت نخواهیم بود. ریچارد مالینسون تحلیلگر ژئوپلیتیکی در انرژی آنالیست به سی‌ان‌بی‌سی اظهار داشت: «به‌نظر من ایران نمی‌تواند بلافاصله یک ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها تولید خود را به‌طور چشمگیری افزایش دهد اما افزایش 100هزار بشکه‌یی امری محتمل است.» بهروزی‌فرد نیز در تایید این موضوع به «تعادل» گفت: «افزایش میزان تولید یک امر زمان‌بر و هزینه‌بر است. مخازن نفتی، تانکر آب نیستند که هر موقع شیر آنها را باز کنید دوباره به شما آب بدهد. وقتی میزان بهره‌وری از آنها کم می‌شود، تولید آنها کاهش پیدا می‌کند. اما با این وجود باید برنامه‌یی گسترده برای افزایش تولید داشته باشیم.»


به گزارش «تعادل» به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، مذاکرات بر سر توافقات هسته‌یی ادامه دارد و احتمال اینکه تحریم‌ها علیه ایران برداشته شود بیشتر است؛ اقدامی که به گفته تحلیلگران می‌تواند تاثیرات عمیقی بر صادرات نفت بگذارد و بازار این کالای متغیر را دستخوش تغییرات اساسی کند.

روز دوشنبه رویترز به نقل از محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، اعلام کرد: اگر در این هفته ایالات متحده امریکا و سایر کشورهای غربی خواسته‌های سیاسی معقولی داشته باشند و درمورد برداشتن تحریم‌ها علیه ایران به توافق برسند برنامه هسته‌یی ایران با موفقیت به انجام خواهد رسید. تحلیلگران می‌گویند درحالی که به این زودی انتظار برداشته شدن کامل تحریم‌ها علیه ایران را ندارند اما بازارهای جهانی نفت خیلی زود تحت‌تاثیر عواقب آن قرار خواهند گرفت. توماس پاف، کارشناس اقتصاد اکونومیکس کاپیتال در لندن اظهار داشت: «سناریوهای متعددی در این مورد وجود دارد و در اکثر‌ آنها احتمال حصول نوعی توافق خیلی زیاد است اما احتمال یک توافق کامل به‌همراه برداشته شدن تمامی تحریم‌ها کم است.» وی گفت: «اگر ایران اجازه پیدا کند تنها کمی بیشتر صادر کند، تاثیر معکوسی بر بهای نفت خواهد گذاشت اما این تاثیر چندان بزرگ نیست.»

پاف ادامه داد: «سناریوی دیگری که ممکن است اما چندان محتمل نیست، نوعی توافق هسته‌یی کامل است که به ایران اجازه می‌دهد به هر میزانی که می‌خواهد صادر کند، این اقدام می‌تواند تاثیر بسیار بزرگی در بازار جهانی نفت بگذارد. چنین توافقی می‌تواند نفت برنت را به مرز 40دلار در ازای هر بشکه برساند.»مرتضی بهروزی‌فرد کارشناس اقتصاد انرژی ضمن اظهار امیدواری در زمینه اثربخش بودن مذاکرات، درمورد تاثیر برداشته شدن تحریم‌ها در بازار نفت ایران به «تعادل» گفت: «نباید انتظار داشته باشیم بلافاصله یک روز پس از برداشته شدن تحریم‌ها در صنعت نفت ایران انقلابی رخ خواهد داد. برداشته شدن صرف تحریم‌ها نمی‌تواند تاثیر آنی در تولید ما داشته باشد.» وی ادامه داد: «در حال حاضر به‌دلیل مشکلات تحریم‌ها، ظرفیت تولید ما در اوپک کمتر از میزان سهمیه‌یی است که در اوپک داریم. بسیاری از مشتری‌های خود را طی چند سال گذشته به‌دلیل تحریم‌ها از دست داده‌ایم. اکنون باید برنامه گسترده‌یی داشته باشیم تا بتوانیم دوباره جایگاه خود را در بازار به‌دست آوریم؛ جایگاهی که سه تا چهار سال گذشته داشتیم و به‌دست آوردن دوباره آن زمان‌بر است.»

ریچارد مالینسون تحلیلگر ژئوپلیتیکی در انرژی آنالیست اظهار داشت: «من می‌دانم که صحبت‌های آژانس بین‌المللی انرژی در این مورد است که حجم عظیمی می‌تواند به سرعت بازگردد. اما شما نمی‌توانید این حقیقت را نادیده بگیرید که وقتی سال‌ها به نفت شما توجه چندانی صورت نگرفته اکنون به یک‌باره تمام توجه غربی را به خود جلب کنید. این امر صورت خواهد گرفت اما نه به یک‌باره، بلکه روندی تدریجی خواهد داشت.»

وی ادامه داد: «به‌نظر من ایران نمی‌تواند بلافاصله یک ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها تولید خود را به‌طور چشمگیری افزایش دهد اما افزایش 100هزار بشکه‌یی امری محتمل است.» بهروزی‌فرد نیز در تایید این موضوع گفت: «افزایش میزان تولید یک امر زمان‌بر و هزینه‌بر است. مخازن نفتی، تانکر آب نیست که هر موقع شیر آنها را باز کنید دوباره به شما آب بدهد. وقتی میزان بهره‌وری از آنها کم می‌شود، تولید آنها کاهش پیدا می‌کند. اما با این وجود باید برنامه‌یی گسترده برای افزایش تولید داشته باشیم.»در حقیقت بازار آینده نفت برنت به‌دنبال مذاکرات و صحبت‌هایی که درمورد احتمال حصول زودهنگام توافق هسته‌یی برای ایران در روز دوشنبه صورت گرفت دچار افت 5درصدی شد. نفت برنت که در ماه ژانویه به نزدیکی 45دلار در ازای هر بشکه رسیده بود، روز سه‌شنبه حدود 60.70دلار در ازای هر بشکه معامله شد و نسبت به گذشته اندکی بهبود پیدا کرد. بازار آینده نفت امریکا 1.5درصد افزایش قیمت داشت و حدود 50.35دلار در ازای هر بشکه معامله شد.


خاورمیانه باثبات برابر با کاهش بهای نفت

بهروزی‌فرد اظهار داشت: «آنچه می‌تواند پس از توافق هسته‌یی ایران ایجاد شود و بسیار مهم‌تر از افزایش صادرات ایران است، تاثیرات ژئوپلیتیکی این توافق است. درحالی که بسیاری انتظار جنگ را در منطقه داشتند، حصول توافق می‌تواند این انتظار را حذف کند و در پی آن تنش‌های موجود را از بین ببرد. ازبین رفتن تنش‌ها یعنی خاورمیانه باثبات‌تر و ثبات در خاورمیانه برابر است با کاهش قیمت نفت.» وی اضافه کرد: «حتی اگر این مسایل باعث کاهش قیمت نفت شود، باز هم ایران باید تلاش کند و جایگاه سابق خود را که شایسته آن است به‌دست آورد.»


عرضه، عرضه و باز هم عرضه

در این مدت نتانیاهو نیز صحبت‌هایی کرد که تصور می‌شد می‌تواند تاثیرگذار باشد. مهم‌ترین موضوع صحبت‌های بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم‌صهیونیستی در کنگره روز سه‌شنبه درمورد پتانسیل توافق هسته‌یی با ایران بود و هشدار داده ‌بود که این کشور «عمیقا ریشه در اسلام دارد» و همیشه دشمن امریکا خواهد بود. مالینسون در این مورد اظهار داشت: «درحالی که توجهات بسیاری به سخنرانی نتانیاهو صورت گرفت اما این امر نباید تاثیر چندانی بر مسیر مذاکرات هسته‌یی ایران داشته باشد. آنچه اکنون در جریان است از اهمیت برخوردار است؛ دپیلماسی مذاکرات در وین اهمیت دارد. اکنون شاهد هستیم که حضور و اهمیت کسانی که در این جلسات هستند بیشترین تاثیر را دارد.» صادرات نفت ایران به‌واسطه تحریم‌های امریکا و اروپا سال‌هاست که با محدودیت مواجه شده است. ایران می‌گوید برنامه‌های هستهیی‌اش صلح‌آمیز است. نعیم اسلام تحلیلگر ارشد بازار در آوا ترید در یادداشتی گفت: «در حال حاضر نفت خام چهار دست و پا راه می‌رود و معامله‌گران در این مورد که این وضعیت چقدر طول می‌کشد، هیچ اطمینانی ندارند. هر چند تحلیلگران حرفه‌یی با اطمینان می‌گویند معاملات باتوجه به مازاد عرضه‌یی که در بازار وجود دارد باید حرکتی نزولی داشته باشد.» تحلیلگران می‌گویند تنها کلیدواژه‌یی که اکنون وجود دارد «عرضه» است. مالینسون در انرژی آنالیست گفت: «مهم‌تر از حرکت نزولی و آنی قیمت نفت که ممکن است به‌دنبال توافق هسته‌یی ایران حاصل شود این است که ایران چه مقدار نفت و با چه سرعتی می‌تواند تولید و روانه بازار کند.» تحلیلگران تولید فعلی نفت ایران را حدود 2.75میلیون بشکه در روز پیش‌بینی می‌کنند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران