شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 7336 | |

گزارش مرکز آمار از قیمت مصالح ساختمانی

مرکز آمار ایران روز گذشته نتایج آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی در نیمه اول سال جاری را منتشر کرد. به گزارش «تعادل»، در نتیجه این آمارگیری کمترین و بیشترین درصد تغییرات قیمت مصالح ساختمانی مورد آمارگیری در سطح شهرستان تهران در نیمه اول 1393، به تفکیک گروه‌های مختلف نسبت به زمان نیمه آخر سال گذشته و زمان مشابه سال قبل ارایه شده است. براساس نتایج آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی در نیمه اول 1393، در سه گروه خاک، مصالح سنگی بتن و بنایی و سنگ‌های ریشه‌دار، متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری، نسبت به دوره قبل افزایش داشته است.

گروه خاک، مصالح سنگی بتن و بنایی

براساس نتایج آمارگیری از قیمت مصالح ساختمانی در نیمه اول 1393، در سه گروه خاک، مصالح سنگی بتن و بنایی و سنگ‌های ریشه‌دار، متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری، نسبت به دوره قبل افزایش داشته است. در بین اقلام این گروه‌ها، ماسه شسته دانه‌بندی شده با 5.7درصد دارای بیشترین افزایش متوسط قیمت و ماسه بادی با 2.5درصد دارای کمترین افزایش قیمت بوده است. در بین این سه گروه، متوسط تمام قیمت‌ها نسبت به دوره مشابه سال قبل افزایش داشته است. در این میان، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به سنگ دوتیشه ریشه‌دار لاشتر با 34.6درصد و کمترین افزایش متوسط قیمت مربوط به خاک‌رس طبیعی با 3.1درصد بوده است.

گروه سنگ‌های تخت پلاک

مقایسه متوسط قیمت اقلام در گروه «سنگ‌های تخت پلاک» در نیمه اول 1393 با نیمه قبل، حاکی از افزایش متوسط قیمت تمامی اقلام است. در بین اقلام این گروه، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به «سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید- درجه یک» با 24.8درصد بوده است و «پودر سنگ معمولی» با 6.9درصد دارای کمترین افزایش متوسط قیمت در این گروه بوده است. در این گروه، مقایسه نتایج حاصل از آمارگیری نیمه اول 1393 با دوره مشابه سال قبل، نشان‌دهنده افزایش متوسط قیمت تمامی اقلام است که بیشترین افزایش مربوط به سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید- درجه یک با 57.7درصد و کمترین افزایش مربوط به پودر سنگ معمولی با 24.4درصد بوده است.

گروه آجر و سفال

با مقایسه اقلام گروه آجر و سفال در این دوره نسبت به دوره قبل، مشاهده می‌شود متوسط قیمت تمامی اقلام، افزایش داشته است. در این میان، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به آجر فشاری با 17.7درصد بوده است. سفال کفشک فوندوله به ابعاد 2.5×‍13×4.5درصد نیز دارای کمترین افزایش متوسط قیمت در این گروه بوده است.

گروه لوله و پروفیل‌های فولادی مورد مصرف در سازه

در گروه لوله و پروفیل‌های فولادی مورد مصرف در سازه، شاهد نوسان متوسط قیمت‌ها گاه به صورت افزایشی و گاه به صورت کاهشی هستیم. بیشترین افزایش قیمت متوسط نسبت به دوره قبل مربوط نبشی نمره 30 با 29.1درصد و بیشترین کاهش قیمت متوسط مربوط به تیرآهن نمره 30 با 37.9درصد بوده است.

گروه میلگرد

در گروه «میلگرد»، متوسط قیمت تمامی اقلام نسبت به دوره قبل دارای افزایش بوده است. در بین اقلام این گروه بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به «مفتول سیاه» با 24.1درصد و کمترین افزایش مربوط به «میلگرد ساده نمره 18» با 0.3درصد بوده است.

گروه ورق‌های فلزی

در گروه ورق‌های فلزی، متوسط قیمت تمامی اقلام جز یک قلم نسبت به دوره پیش دارای کاهش بوده است. در بین اقلام این گروه، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به «ورق سیاه به ضخامت بیش از 3میلی‌متر» با 13.0درصد و بیشترین کاهش متوسط قیمت مربوط به «پروفیل برنز توخالی» با 47.2درصد بوده است.

گروه ورق‌های گالوانیزه

در گروه ورق‌های گالوانیزه، مقایسه متوسط قیمت اقلام در این دوره با دوره قبل و دوره مشابه سال قبل حاکی از افزایش قیمت تمامی اقلام آن جز یک قلم است. در بین اقلام این گروه، بیشترین افزایش متوسط قیمت نسبت به دوره قبل مربوط به «ورق گالوانیزه کرکره‌یی» با 2.7درصد و بیشترین کاهش متوسط قیمت مربوط به «ورق گالوانیزه با موج ذوزنقه» با 13.0درصد بوده است.

گروه قطعات پیش‌ساخته سیمانی و بتنی

در گروه قطعات پیش‌ساخته سیمانی و بتنی، مقایسه متوسط قیمت اقلام در نیمه اول 1393 با نیمه قبل نشان می‌دهد که متوسط همه قیمت‌ها افزایش داشته است.

گروه موزاییک

نتایج آمارگیری نیمه اول 1393 نمایانگر آن است که در گروه «موزاییک»، متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری نسبت به دوره قبل افزایش داشته است. در این میان، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به موزاییک ایرانی آجدار برای فرش محوطه به ابعاد 30×30 با 47.6درصد است.

گروه چوب

مقایسه نتایج این آمارگیری با دوره پیش حاکی از آن است که در گروه «چوب»، «مصالح ساخته چوبی» و گروه قطعات پیش‌ساخته چوبی تمامی اقلام دارای افزایش قیمت بوده‌اند. بیشترین قیمت در این سه گروه مربوط به «چوب چهارتراش ایرانی» با 59.3درصد و کمترین افزایش مربوط به «تخته نراد خارجی» با 5.6درصد بوده است.

گروه‌های محصولات پلاستیکی، پوشش کف و دیوار

در گروه محصولات پلاستیکی پوشش کف و دیوار متوسط قیمت تنها دو قلم دارای اطلاع بوده که تنها کفپوش پلاستیکی از نوع وینیل به ضخامت 1.5 میلی‌متر به صورت تایل در نیمه قبل دارای اطلاع بوده است و متوسط قیمت آن دارای 21.5درصد افزایش بوده است.

گروه‌های مصالح پلاستیکی و لاستیکی

در گروه مصالح پلاستیکی و لاستیکی متوسط قیمت تمامی اقلام جز یک قلم نسبت به دوره پیش افزایش داشته است، به نحوی که بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به «پلاستوفوم (یونولیت) 20کیلوگرم در مترمکعب» با 28.9درصد و بیشترین کاهش متوسط قیمت مربوط به «ورق بدون موج اکریلیک به ضخامت حدود 3میلی‌متر» با 2.4درصد بوده است.

گروه چتایی

نتایج آمارگیری نیمه اول 93 نمایانگر آن است که در گروه «چتایی»، متوسط قیمت تمامی اقلام مورد آمارگیری نسبت به دوره قبل افزایش داشته است. در این میان، بیشترین افزایش متوسط قیمت مربوط به گونی چتایی 7×40 با 8.3درصد و کمترین افزایش متوسط قیمت مربوط به گونی چتایی 11×45 با 1.2درصد است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران