شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1185 | |


مدیرعامل شرکت عمران نوسازی و بهسازی شهری با اشاره به‌گسترش محدوده‌های سکونتگاه‌های غیررسمی، باید علاوه بر وام مسکن، از راه‌اندازی وام ودیعه مسکن خبر داد. به گزارش «تعادل»، سعید ایزدی با تاکید بر این‌که دولت با مشکل عدم یاری بانک‌های عامل برای اعطای تسهیلات مواجه بوده است، افزود: در سال‌های 1392 و 1393 هرسال اعطای 20هزار تسهیلات از سوی بانک مرکزی ابلاغ شده که با تلاش‌های انجام شده از سال گذشته تا به امروز تنها بیش از 53هزار تسهیلات اعطا شد.

وی افزود: این تسهیلات با کمک‌های بانک تجارت و بانک سپه و چند بانک عامل دیگر در اختیار متقاضیان قرار داده شد و بقیه بانک‌ها حاضر به ارایه‌ تسهیلات نیستند. وی با اشاره به این‌که اعطای وام ودیعه مسکن به‌صورت پایلوت در مناطق همت‌آباد اصفهان آغاز شده است، گفت: دولت درصدد ارایه راه‌حل‌هایی برای افزایش تعداد وام به‌دلیل کارآمد بودن این بخش است. با این حال لازمه آن همکاری و همیاری بانک‌ها است.

مدیرعامل شرکت عمران نوسازی و بهسازی شهری افزود: با وجود مسایل و مشکلات زیادی که بانک‌ها دارند در این عرصه به‌خصوص در عرصه بافت‌های فرسوده شاهد آن هستیم که از سهمیه مسکن مهر 230هزار سهمیه خودمالکی دریافت شد که می‌توان به‌جرات گفت بی‌درد‌سرترین بخش مسکن مهر تسهیلاتی بود که در اختیار خودمالکی قرار گرفت. معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به این‌که 230هزار تسهیلاتی که برای نوسازی اعطا شد پرثمر‌ترین بخش از مسکن مهر بود، خاطرنشان کرد: با این حال در مورد تسهیلات از 20هزار تسهیلاتی که باید از بانک‌ها دریافت می‌شد تنها 53هزار واحد وام دریافت شد که کمتر از 15درصد از میزان تعیین شده است.

وی تصریح کرد: این امر در حالی است که برنامه‌های آموزشی و اطلاع‌رسانی شرکت نوسازی زمینه‌یی را ایجاد کرده که بیش از 35هزار متقاضی برای دریافت وام وجود دارد که شرکت با بن بست از سوی بانک‌ها مواجه شده است. ایزدی افزود: بنابراین در بسته پیشنهادی از طریق صندوق‌های پس‌انداز پیش‌بینی شده است که بتوانیم این حداقل‌ها را توسط بانک‌ها تامین کنیم. معاون وزیر راه وشهرسازی با بیان این‌که وام نوسازی تا به‌حال تا سقف 30میلیون تومان ارایه می‌شد، تصریح کرد: برنامه دولت جدید افزایش وام‌ها هم به‌لحاظ تعداد و هم به‌لحاظ سقف آن است.

وی با اشاره به این‌که حداقل مبلغ مورد نظر برای افزایش سقف وام‌های نوسازی 50میلیون تومان است، تصریح کرد: اگر نتوان منابع لازم را برای نوسازی در اختیار ساکنین بافت‌های فرسوده قرار داد این افراد به‌سختی می‌توانند وارد عرصه نوسازی شوند. وی اظهار کرد: در مشهد که دومین کلان‌شهر کشور است یک سوم از مردم در سکونتگاه‌های غیررسمی با وضعیت نامناسب و خدمات ناکافی زندگی می‌کنند. ایزدی با اشاره به این‌که بافت‌های تاریخی ارزشمند در سطح شهرها از دیگر بافت‌هایی بوده که به‌عنوان بافت فرسوده شهری در گذشته شناخته می‌شد، تصریح کرد: در حال حاضر بیش از یک‌هزار بافت تاریخی در کشور وجود دارد که جزو ثروت‌های ملی است اما به‌دلایل مختلف این بافت‌ها از جریان توسعه شهری عقب مانده‌اند و ساکنین آن از محدودیت‌های زیادی در زمینه خدمات رنج می‌برند. به گفته وی، عملیات اجرایی در بافت‌های تاریخی شهری همزمان با امضای توافقنامه با سازمان میراث فرهنگی شروع شده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران