شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو هیات علمی دانشگاه تهران تشریح کرد

گروه مسکن و شهرسازی

بیت‌الله ستاریان، عضو هیات علمی دانشگاه تهران با تاکید بر اینکه بانک مرکزی دیدگاه اقتصادی ندارد و نگرشش بانکی است و وزارت اقتصاد نیز در خروج از رکود فعال عمل نکرده است، گفت: اگر رکود بیش از این ادامه پیدا کند، می‌توان گفت صنعت و اقتصاد کشور با بحران شدید مواجه خواهد شد.

ستاریان در گفت‌وگو با فارس در پاسخ به اینکه آیا نامه چهار وزیر به رییس‌جمهوری نشان از بی‌برنامگی دولت در خروج اقتصاد از رکود است و آیا قبول دارید که بخش مسکن می‌تواند در این برنامه دولت را کمک کند، گفت: بخش مسکن مقوله‌یی نیست که بتوانیم آن را مستقل بررسی کنیم. باید این بخش را با اقتصاد کلان دید و وقتی اقتصاد در رکود است مسکن به تنهایی نمی‌تواند از رکود خارج شود. وی ادامه داد: اما راه خروج اقتصاد از رکود می‌تواند از کانال بخش مسکن صورت گیرد، چون داده و ستانده دارد و نسبت به تمام بخش‌های دیگر یک به یک است و می‌تواند همه بخش‌ها را تحریک کند و به حرکت درآورد به همین خاطر عموما برخی از اوقات برای خروج از رکود اقتصادی پیشنهاد ایجاد شوک در صنعت و بازار ساختمان را می‌دهند. ستاریان با اشاره به نامه‌نگاری 4 وزیر به رییس‌جمهور گفت: در حال حاضر در بخش خصوصی شاید بیش از یک سال است که زنگ خطر به صدا درآمده است، اگر رکود بیش از این ادامه پیدا کند، می‌توان گفت که صنعت و اقتصاد کشور با بحران شدید مواجه خواهد شد.


ورشکستگی صنعت ساختمان تا 95

وی تصریح کرد: اگر این رکود تا 6 ماه دیگر ادامه پیدا کند، قدر مسلم صنعت ساختمان به صورت کامل ورشکست خواهد شد و ما تا یک‌سال دیگر هیچ صنعت ساختمان دیگری نخواهیم داشت و همه آنها دچار ورشکستگی و تعطیلی خواهند شد و بعد از آن باید اقدام به واردات مصالح ساختمانی کنیم. ستاریان ادامه داد: آنچه در حال حاضر کشور با آن درگیر است، این است که همه این صدماتی که ظرف این چند سال در اقتصاد و در دولت‌های قبل رخ داده و در دولت‌ یازدهم تدابیری برای آن اندیشیده نشده، باعث شده است که مشکلات و رکود بر سر بخش خصوصی آوار شود و بخش خصوصی را فلج و نابود کند.


تقاضا در مسکن بسیار بالاست

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به اینکه گفته می‌شود عدم تقاضا در بخش مسکن باعث شده تا بخش مسکن دچار رکود شود، گفت: این اظهارات از طرف هر گروه یا فردی که عنوان شده نشان از بی‌اطلاعی و بی‌دانشی او از بخش مسکن است، چرا که در حال حاضر 18میلیون جمعیت حاشیه‌نشین در کشور داریم پس اگر متقاضی مسکن نداریم چرا باید حاشیه‌نشینی ایجاد شود. وی افزود: اگر متقاضی مسکن نداریم چرا اجاره‌بهای مسکن در این حد بالاست و فرد مستاجر اگر 8 ساعت در روز کار کند، می‌بینیم که نمی‌تواند اجاره‌بهای مسکن را تامین کند. ستاریان با اشاره به اینکه اجاره‌بها بیش از 50 درصد سبد خانوار را به خود اختصاص داده است، اظهار کرد: این اظهارات ناشی از این است که قصد فرافکنی دارند.

دولت بدهی‌های خود را بپردازد

عضو هیات علمی دانشگاه تهران در پاسخ به اینکه چه اقداماتی باید برای خروج مسکن از رکود انجام داد، گفت: برای خروج مسکن از رکود، دولت باید تمام بدهی‌های خود را به بانک‌ها و پیمانکاران پرداخت کند، آیا وقتی تمام نقدینگی در کشور تخلیه شده است می‌توان کاری انجام داد؟ در این صورت است که نمی‌توان به بخش خصوصی نیز سرویس داد.

وی با اشاره به اینکه بانک‌ها به خاطر این اقدامات تلف شده‌اند و نمی‌توانند به بخش خصوصی خدمات ارائه کنند، افزود: پیمانکارانی در کشور داریم که سال‌ها فعالیت داشته‌اند اما 5 تا 6 هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار هستند و 110هزار میلیارد تومان هم بانک‌ها از دولت طلب دارند که پرداخت نمی‌شود، پس یکی از اقدامات پشتیبانی‌کننده برای خروج مسکن و اقتصاد از رکود پرداخت این بدهی‌هاست.

ستاریان اضافه کرد: همواره بحث نبود منابع مالی برای پرداخت این بدهی‌ها از سوی دولت به بخش خصوصی مطرح می‌شود اما باید اذعان کنم که کشور ما سرشار از منابع است. وی ادامه داد: خصوصی‌سازی یکی از راه‌های تامین منابع مالی است اما چرا نفت، گاز، طلا و مس و تمام منابع ارزشمند کشور در اختیار و انحصار دولت است، چرا دولت از این بخش‌ها خارج نمی‌شود تا بخش خصوصی در این بخش‌ها فعال شود. ستاریان ادامه داد: وقتی دولت توان مدیریت ندارد و دایم رکود و تورم ایجاد می‌شود این بخش‌ها را در اختیار بخش خصوصی بگذارد و از آنها مالیات اخذ کند. وی اضافه کرد: کشوری که سرشار از منابع مالی بالاست بنابراین وضعیت رکود را تجربه کند. ستاریان در پاسخ به اینکه آیا نیاز است که تقاضا را در بخش مسکن تحریک کنیم، گفت: مشکل ما بحث نقدینگی و بحث بدهی‌های دولت است.


ضعف تیم اقتصادی دولت

وی در پاسخ به اینکه آیا قبول دارید نامه 4وزیر به رییس‌جمهور نشان می‌دهد که در بدنه دولت ناهماهنگی وجود دارد، گفت: بنده تیم اقتصادی دولت را ضعیف می‌بینم، به هر حال درست است که دولت در دیپلماسی خارجی فعال بوده و موفقیت‌هایی در بحث مناقشات هسته‌یی داشته است اما به این معنا نیست که اقتصاد فراموش شود و اقتصاد را در انتظار نگه داریم تا از تحریم‌ها خارج شویم. وی افزود: می‌توانستیم در داخل کشور این چرخش را ایجاد کنیم که اقتصاد داخلی را توسعه دهیم اما مهم‌ترین کار این است که دولت دست از انحصارگری بردارد و خصوصی‌سازی را پیش بکشد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران