شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 26786 | |

«تعادل» گزارش می‌دهد

حافظی: فساد اداری و مالی یکی از علل نارضایتی مردم از شهرداری است

گروه مسکن و شهرسازی نیره خادمی

«ماجرای فساد مالی اداری در شهرداری تهران»، «نیاز به تحول در سیاست‌گذاری‌های شورا برای کلان‌شهر تهران» و«لزوم جلوگیری از تصمیم‌سازی برای شورا» 3محور اساسی نطق پیش از دستور رحمت‌الله حافظی رییس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر در صحن علنی شورای شهر تهران بود.

در نشست دیروز، حافظی برگزاری سومین دوره از انتخابات ریاست شورای شهر تهران را بهانه‌یی یافت تا انتقادهای خود را در این زمینه مطرح کند. او با تاکید بر جدی گرفتن نقش نظارتی شورا خطاب به رییس شورای شهر تهران گفت: این سال، سالی مهم تلقی می‌شود اگر این سال را از دست بدهیم جبران آن بسیار مشکل خواهد شد، پس اگر قصد ورود به این عرصه را دارید با نیت دگرگونی اساسی در زیرساخت‌های سنتی، ناکارآمد و پوسیده فعلی شورا و شهرداری که مورد پسند و حمایت عده‌یی قرار دارد، به نحوی گام‌بردارید که منافع مردم و اجرای قانون در اولویت قرار گرفته و از پرداختن به دستورات از قبل تعیین شده برای شورا برحذر باشید. نقش نظارتی شورا و لزوم تجهیز آن به انواع فناوری‌های در دسترس همه اعضا، انعکاس علنی عملکرد شورا و شهرداری در دوره‌های 3ماهه به افکارعمومی و ایجاد امکان حضور برای اصحاب رسانه در تمام جلسات علنی شورا که دلیلی برای عدم حضور آنان متصور نیست را جدی بگیرید.


فساد دلیل نارضایتی مردم از شهرداری

این عضو شورا با اشاره به مقوله فساد مالی و اداری به شهرداری تهران گفت: در حال حاضر و با وجود حضور عده قابل توجهی از پرسنل خدوم و متعهد در لایه‌های مختلف مدیریتی و کارشناسی در شهرداری متاسفانه یکی از اصلی‌ترین علل نارضایتی مردم، فساد اداری و مالی حاکم بر این سازمان و زیرمجموعه‌های آن است که طی سنوات گذشته نه تنها ریشه‌کن نشده، بلکه دامنه آن وسعت نیز داشته و انجام سریع برخی امور از 2 مسیر، داشتن رابطه یا پرداخت رشوه قابل حصول است. وجود خطوطی گاه روشن و گاه پیچیده و مبهم از برخی موارد فساد مالی حاکم بر این دستگاه که نتیجه بی‌کفایتی و فقدان ساز‌وکارهای مناسب نظارتی توسط شوراست، قابل انکار نیست. این تهدیدات در اثر نبود نظارت موثر و قوی توسط شوراها و سایر نهادهای نظارتی، ضعف و نقایص موجود در قوانین، مقررات، رویه‌ها، گردش کار، نوع طراحی فرآیندها و نبود سامانه‌های کنترل داخلی از یک‌سو و محرمانه تلقی کردن بودجه و گزارش‌های مالی و عملکرد شهرداری از سوی دیگر، در حال تشدید است. حافظی گفت: به کسانی که از این جمله اخیر برآشفته‌اند، توصیه می‌کنم پیام مقام معظم رهبری به همایش مقابله با فساد اداری را یک‌بار دیگر مرور کرده و راه را برای اصلاح امور باز کنند، زیرا طی سال سوم این اقدامات و اصلاحات یک ضرورت است، نه یک انتخاب. وی افزود: می‌توان طی 2سال آینده با مدیریتی مبتنی بر علوم روز که در سفرهای متعدد شاهد آن بوده‌اید، ایجاد زیرساخت‌هایی که ارتباط مستقیم و چهره به چهره مردم با مبادی متعدد شهرداری را حذف کند، بخش عظیمی از این مشکلات را مرتفع کرد. رییس کمیسیون سلامت و محیط‌زیست شورای شهر ادامه داد: حال که تمامی ما مدعی پیروی از رهبری هستیم، باید تامل کنیم که از زمان پیام مذکور تا این لحظه چه اقدام عملی برای مقابله با فساد اداری و حاکم بر شهرداری و شرکت‌ها و سازمان‌های تابعه آن انجام داده‌ایم؟ چه کسی و چه زمانی قرار است مرهمی بر این زخم رو به رشد بگذارد؟ معتقدم این موارد از مطالبات رهبری است که هنوز پاسخی به آن داده نشده است.

حافظی ادامه داد: طی 2سال گذشته و هر 2دوره ریاست روسای اصلاح‌طلب و اصولگرای شورا، سوال از شهردار تهران کلید خورد و لذا احتمال می‌رود عده‌یی از حضور مجدد هر یک از این دو بزرگوار بر کرسی ریاست سال سوم شورا دلخور و ناراحت بوده و عبور از چمران و مسجدجامعی را کلید زده و بخواهند با بازی‌های سیاسی بی‌ارزش تلاش کنند از خارج شورا، سازوکارهای مدیریتی این نهاد را عهده‌دار شوند و برای شورا تصمیم‌سازی کنند. قطعا صاحبان زر و زور و تزویر نیز که منافع خود را در تهدید ببینند با استفاده از تمام ظرفیت‌های 3گانه خود وارد عرصه خواهند شد، لذا ضروری است که هوشیار بوده و ضمن توجه به اهمیت و ظرفیت بسیار بالای سال سوم و فرصت باقیمانده برای ایجاد تحولات زیربنایی، به سوگندی که در آغاز نمایندگی یاد کرده‌ایم پایبند بوده و مصالح و صرفه و صلاح مردم را فدای روابط دوستانه، حزبی و جناحی و سایر موارد شبهه‌ناک نکنیم.


مصوبه‌های محرمانه در شورا

بیشترین خسارتی که مردم متحمل می‌شوند ناشی از چیست و ما چه اقدام موثر و به دور از شعارزدگی برای کاهش و حذف این خسارت‌ها داشته‌ایم؟ این یکی از سوالاتی بود که رحمت‌الله حافظی در جریان نطق خود به آن اشاره کرد و افزود: در 2سال گذشته نامگذاری خیابان‌ها و معابر انجام شد، ‌موارد ارجاعی توسط کمیسیون باغات به صورت محرمانه به تصویب رسید. در مورد خریدن یا نخریدن خانه فلان عالم یا انتخابات شورایاری‌ها، ده‌ها ساعت از وقت صحن را صرف کردیم. موارد مربوط به برنامه 5ساله دوم، گزارش حسابرس، تلفیق، تفریغ و بودجه سنواتی با تمام نقاط قوت و ضعف به تصویب رسید و مصوبات دیگری نیز از صحن عبور کرد، ولی سوال مهم و قابل تامل این است که این اقدامات تا چه حد از مشکلات مردمی که ما را به نمایندگی خود انتخاب کرده‌اند و در این کلان‌شهر بی‌دروپیکر زندگی می‌کنند، کاسته است؟ دغدغه‌های آنان چیست و آیا دغدغه‌های آنان در اولویت قرار داشته است؟ آیا قصد داریم 2سال آینده را نیز به همین منوال پشت سر بگذاریم؟ آیا فکر نمی‌کنیم که هنوز هم فرصت باقی است و می‌توان زمان از دست رفته را جبران کرد و تحولی عظیم در زیرساخت‌ها به وجود آورد که منشا خیر و برکت و افزایش رضایت شهروندان شود؟


واکنش صریح به سخنان حافظی

این سخنان دکتر حافظی با واکنش برخی از اعضای شورای شهر از جمله حبیب کاشانی، الهه راستگو، شجاع پوریان مواجه شد. احمد دنیامالی نیز در این باره گفت: درست است که فساد اداری یکی از نگرانی‌های مدیریت شهری است، اما اینکه بگوییم فساد سرتاسر شهرداری را گرفته، درست نیست. شهرداری یک بخش از نظام اداری کشور است و اگر این‌گونه باشد؛ بنابراین همه نظام اداری کشور را فساد گرفته است.


زمینه‌سازی برای ساخت غیرمجاز

اتفاقاتی که در منطقه یک تهران زمینه‌های تملک و ساخت‌وساز‌های غیرقانونی را ایجاد کرده است موضوع دیگری بود که در نطق اقبال شاکری رییس کمیته عمران شورای شهر تهران مطرح شد. او در تذکر پیش از دستور خود با اشاره به بازدیدی که از روددره‌های اطراف تهران داشته است، توضیح داد: متاسفانه در منطقه خرگوش‌دره شاهد سنگ‌چین و فنس‌کشی‌هایی بوده‌ام که مقدمه‌یی برای تملک و ساخت‌وسازهای غیرقانونی است.

شاکری با بیان اینکه به شهردار یک تذکر می‌دهم که اگر از فنس‌کشی‌ها و سنگ‌چین‌ها ممانعت نکرده و آن را مورد توجه قرار ندهد باید در آینده نزدیک جوابگوی این ساخت‌وسازها باشد، افزود: متاسفانه دیده شده است که حتی اجازه ساخت‌وساز در حریم رودخانه نیز به افراد داده شده است و حتی نخاله‌های ساختمانی روددره‌ها را دچار مشکل کرده است و امیدواریم، بتوانیم ظرف 2ماه آینده موضوع رعایت حریم روددره‌ها را مورد توجه قرار دهیم. این عضو شورا در مورد خشک شدن فضای سبز ورزشگاه آزادی هشدار داد و گفت: خشک شدن فضای سبز ورزشگاه آزادی ناشی از آبیاری نشدن و عدم حفاظت از درختان است که باید به مسوولان ورزشگاه آزادی هشدار داد.


سرقت از خودروهای توقیفی در پارکینگ

سرخو رییس کمیته حمل‌ونقل شورای شهر تهران نیز در نطق پیش از دستور خود نسبت به سرقت لوازم داخل خودروهای توقیف شده در پارکینگ‌های خصوصی معرفی شده از سوی پلیس راهور انتقاد کرد و گفت: پلیس راهور تهران خودروهایی را که بنا بر احکام قضایی توقیف می‌کند، به پارکینگ‌های خصوصی غیراستاندارد می‌فرستد، متاسفانه دقت‌های لازم برای نگهداری از خودروها در پارکینگ صورت نمی‌گیرد به گونه‌یی که در برخی از پارکینگ‌ها اموال برخی خودروها به سرقت رفته است. حتی مسوول یک پارکینگ در یکی از مناطق جنوبی تهران به جرم خیانت در امانت به مراجع قضایی معرفی شد اما با قرار وثیقه آزاد شده است، مردم به این دل‌خوش هستند که خودروهایشان هرچند که توقیف شده اما در اختیار پارکینگ‌های مطمئنی است که پلیس راهور آن را معرفی کرده اما بعد از مدتی متوجه می‌شوند که وسایل داخل خودرو به سرقت رفته است. وی با بیان اینکه پلیس راهنمایی و رانندگی به جای کمک به مالباختگان و ارائه صورت جلسه به آنها بی‌تفاوت بوده و به مردم می‌گوید بروید شکایت کنید، افزود: پیشنهاد می‌شود ضمن رسیدگی به این موضوع از پارکینگ‌های عمومی یا پارکینگ‌های شهرداری برای نگهداری خودروهای توقیف شده استفاده شود. مهدی چمران رییس شورای شهر تهران نیز در این باره گفت: باید این موضوع به صورت یک تذکر برای پلیس راهور ارسال شود تا به این موضوع رسیدگی شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران