شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 21054 | |

بررسی‌ها حاکی از آن است که تسهیلات پرداختی به بخش مسکن هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت روی قیمت مسکن تاثیرگذار است و باتوجه به تاثیر‌پذیری بالای قیمت مسکن از قیمت زمین، به گفته کارشناسان این حوزه اجرای سیاست‌های حذف بهای زمین از قیمت تمام شده مسکن می‌تواند به عامل اصلی کنترل قیمت مسکن تبدیل شود.

به گزارش ایسنا، اگر بخواهیم به عوامل تاثیر‌گذار بر قیمت مسکن اشاره کنیم، می‌توانیم این عوامل را به 2 دسته عوامل سمت عرضه و عوامل سمت تقاضا تقسیم کنیم. مسکن به عنوان یک کالای اقتصادی دارای ویژگی‌هایی است که آن را از سایر کالاها متمایز و تحلیل عرضه‌وتقاضا و بازار آن را پیچیده می‌کند. در واقع از یک‌سو، مسکن کالای مصرفی است که پس از غذا و پوشاک مهم‌ترین نیاز اساسی انسان است و گران‌ترین کالای ضروری خانوار تلقی می‌شود و از سوی دیگر، به عنوان کالای غیرمنقول بادوام، کالای سرمایه‌یی است که سرمایه‌گذاری در آن، بزرگ‌ترین بخش دارایی خانوار به‌شمار می‌رود و علاوه بر خانوار، برای بنگاه‌های اقتصادی نیز جذابیت بالایی دارد. در شرایط تورمی که اطمینان به بازده سرمایه‌گذاری در بخش‌های اقتصادی دیگر پایین است، خرید و احداث مسکن، سرمایه‌گذاری امن و مطمئنی به حساب می‌آید که در بلند‌مدت پربازده‌تر از سایر اشکال سرمایه‌گذاری است. بر اساس این گزارش زمین به عنوان مهم‌ترین متغیر تاثیر‌گذار بر قیمت مسکن در بلند‌مدت و دومین متغیر مهم تاثیر‌گذار بر قیمت مسکن در کوتاه‌مدت است.

به عقیده کارشناسان این حوزه تاثیر تسهیلات پرداختی به بخش مسکن روی قیمت مسکن هم در کوتاه‌مدت و هم در بلندمدت وجود دارد وبا توجه به تاثیر‌پذیری بالای قیمت مسکن از قیمت زمین، اجرای سیاست‌های حذف بهای زمین از قیمت تمام شده مسکن به صورت برنامه اجاره 99ساله زمین و مانند آن، می‌تواند نقش مهمی در ثبات نسبی یا کنترل نوسانات قیمت مسکن داشته باشد. همچنین با توجه به محدودیت زمین مسکونی در شهر تهران، استفاده بهینه از اراضی بایر موجود و البته ساختمان‌های کلنگی و بافت‌های فرسوده نیز ضرورت دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران