شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 20880 | |

دستورالعمل پرداخت وام 80میلیونی خرید مسکن توسط بانک مسکن تهیه و به بانک مرکزی ارایه شده تا بانک مرکزی نیز به زودی آن را به بانک مسکن ابلاغ کند.

براساس این دستورالعمل حساب صندوق پس‌انداز مسکن خانه اولی‌ها از محل سپرده‌گذاری واجدان شرایط با حداقل دوره انتظار یک‌سال (هر 6 ماه یک برابر موجودی) برای اعطای تسهیلات خرید مسکن از محل این حساب تشکیل می‌شود. به گزارش فارس، سقف فردی تسهیلات خرید مسکن به خانه ‌اولی‌ها از محل این طرح در «شهر تهران»، «شهرهای بزرگ بالای 200هزار نفر جمعیت» و «سایر مناطق شهری» به ترتیب به میزان 800، 600 و 400میلیون ریال تعیین شد. نرخ سود تسهیلات اعطایی از محل این حساب 14درصد در نظر گرفته شده است. بانک مسکن در پذیرش سپرده‌گذاران و اعطای تسهیلات ملزم به ‌رعایت تعادل منابع و مصارف حساب است و طبق گفته مسوولان ارشد بانک مرکزی، سالانه 84 هزار نفر می‌توانند از تسهیلات وام 80 میلیونی خرید مسکن استفاده کنند و توزیع این 84 هزار فقره باید درکل کشور باشد. اگر قرارداد 12ساله باشد، قسط ماهانه برای 80میلیون تومان ماهانه 1 میلیون و 150هزار تومان خواهد بود که سالانه برابر با 13میلیون و 800 هزار تومان است. بانک مسکن باید منابع و مصارف خود را در این دستورالعمل مدیریت کرده و اجازه استفاده از منابع پر قدرت بانک مرکزی را در این رابطه ندارد.

اگر این دستورالعمل در این هفته به تصویب بانک مرکزی برسد و از اواسط خرداد 94 علمیات اجرایی آن در بانک مسکن آغاز شود، سری نخست این تسهیلات با توجه به شرط سپرده‌گذاری در خرداد سال آینده در اختیار متقاضیان قرار خواهد گرفت.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران