شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«تعادل» قیمت واحدهای مسکونی کوچک متراژ در پایتخت را بررسی می‌کند

گروه راه و شهرسازی

تازه‌ترین آمارهای بانک مرکزی از تحولات بخش مسکن تهران نشان می‌دهد حدود 10.1 از معاملات صورت گرفته در حوزه مسکن مربوط به واحدهای مسکونی با متراژ کمتر از 50 متر است. براساس آمار تیر ماه، واحدهای مسکونی با زیربنای «60 تا 70» مترمربع با بیشترین سهم 7/15درصد، واحدهای دارای زیربنای «70 تا 80» و «50 تا 60 » متر مربع به ترتیب با 7/13 و 2/13درصدی در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در این میان، اگرچه سهم واحدهای مسکونی کوچک‌تر از 50 متر در میان حجم سایر معاملات چندان پررنگ نیست اما با توجه به حرکت جامعه به ویژه جوانان به سمت فردگرایی، بالا بودن قیمت مسکن و مناسب بودن بهای واحدهای کوچک متراژ، اینگونه واحدها طرفداران خاص خود را دارند بر همین اساس روزنامه «تعادل» در جدیدترین پرونده حوزه راه و شهرسازی به ارزیابی و تحلیل قیمت واحدهای مسکونی کوچک‌تر از 50 متر پرداخته است.

گزارش میدانی«تعادل» که از بررسی فایل‌های موجود در سایت رسمی ایران فایل در 5 منطقه تهران(شمال، مرکز، غرب، شرق و جنوب) به دست آمده است، نشان می‌دهد که واحدهای کوچک متراژ به ندرت در مرکز و شمال تهران مشاهده می‌شوند اما در مناطق شرقی و جنوبی به وفور یافت می‌شوند همچنین قیمت‌ها در شمال و غرب تهران بیش از سایر مناطق است اما در مناطق شرقی و جنوبی ارزان‌ترین واحدها را می‌توان یافت.


شمال

چنانچه قصد خرید واحد مسکونی کوچک متراژ را دارید، مناطق شمالی تهران گزینه‌های خوبی در این زمینه نیستند و بررسی‌های میدانی«تعادل» حاکی از آن است که در مناطقی مانند اقدسیه، آجودانیه، کامرانیه و... یا موردی یافت نمی‌شود یا اینکه آگهی فروش مغازه یا واحدی تجاری با متراژ زیر 50 متر درج شده البته در مناطقی مانند ظفر و‌ دربند در شمال تهران، تعداد واحدهای آپارتمانی کوچک‌تر از 50 متر به خوبی یافت می‌شود. برای خرید یک واحد مسکونی نوساز 45متری در نیاوران که متری 10میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است باید 450میلیون تومان هزینه کنید. در منطقه زعفرانیه، یک واحد مسکونی 35متری با قیمت هر مترمربع 14میلیون تومان 490میلیون تومان به فروش می‌رود اما اگر قصد خرید یک واحد کوچک متراژ50 متری در ونک با سن بنای 12سال و قیمت هر متر مربع 8 میلیون تومان را دارید باید 400میلیون تومان در چنته داشته باشید. در منطقه ظفر نیز یک واحد 40متری نوساز که ارزش هر مترمربع آن 7میلیون تومان است با قیمت 280میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.


غرب

در غرب تهران در مناطقی مانند سعادت آباد شاید چند واحد آپارتمانی یافت شود اما در شهرک غرب و گیشا به ندرت می‌توان واحد مسکونی کوچک متراژ پیدا کرد و تمام واحدهای زیر 50 متر، تجاری و اداری هستند. در مناطقی مانند شهران و کن واحدهای کوچک متراژ به راحتی یافت می‌شود برای خرید یک واحد مسکونی نوساز با متراژ 33مترمربع در سعادت آباد ‌باید برای هر مترمربع 8 میلیون و 480هزار تومان هزینه کنید و در این میان قیمت کل واحد 280میلیون تومان می‌شود.

در منطقه مرزداران یک واحد مسکونی 47متری نوساز با ارزش متری 7میلیون و 200هزارتومان 338میلیون و 400هزار تومان به فروش می‌رسد. در منطقه صادقیه که نسبت به سعادت آباد و مرزداران قیمت مسکن ارزان‌تر است برای خرید یک واحد 45متری با عمر بنای 20سال باید 200میلیون تومان هزینه کنید که بر همین اساس قیمت هرمترمربع آن 4 میلیون و 444هزار تومان می‌شود.

اگر به دنبال خرید مسکن در منطقه شهران هستید برای یک واحد مسکونی 47متری که 13سال از زمان ساخت آن می‌گذرد باید برای هر متر 3میلیون و 750هزار تومان هزینه کنید و در کل 176میلیون برای خرید این واحد پرداخت کنید.


مرکز

توانیر، سپهبد قرنی و بخارست ازجمله مناطقی هستند که واحدهای کوچک متراژ کمتر از 50 متر در آنها وجود ندارد. در سایر مناطق مرکزی هم فایل واحدهای تجاری بیشتر از واحدهای مسکونی است. به عنوان نمونه در خیابان سپهبد قرنی یک واحد مسکونی با سن بنای 6 سال و متراژ 49متر مربع 249میلیون تومان به فروش گذاشته شده که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود قیمت هر مترمربع این واحد 6 میلیون تومان است. یک واحد مسکونی 44متری نوساز در منطقه انقلاب با قیمت متری 3میلیون و 409هزار تومان 150میلیون تومان به فروش می‌رود. در منطقه هفت تیر نیز یک واحد مسکونی با عمر 17سال و متراژ 50 متری 4میلیون و 600 هزار تومان و با قیمت کل230میلیون تومان به فروش گذاشته شده است. در خیابان کارگر جنوبی، یک واحد مسکونی با سن بنای 12سال و متراژ 41متر 164میلیون تومان به فروش می‌رود که با یک حساب سرانگشتی مشخص می‌شود متری 4میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

شرق

اگرچه در مناطق شمال شرقی پایتخت مانند مناطق شمالی و شمال غربی واحدهای کوچک متراژ کمیاب هستند و در مناطقی مانند هروی، لویزان و شیان به سختی می‌توان واحدهای کوچک‌تر از 50 متر پیدا کرد اما در مناطق شرقی و جنوب شرقی ازجمله پیروزی، سبلان و نیرو هوایی واحدهای کوچک متراژ به راحتی خرید و فروش می‌شوند. در منطقه هروی، یک واحد مسکونی 50 متری با عمر بنای 15سال که هر مترمربع آن 5 میلیون و 500 هزار تومان است با قیمت 275میلیون تومان به فروش می‌رود. در خیابان هنگام نیز یک واحد کوچک 50 متری با سن بنای 7سال متری 4میلیون و 500 هزار تومان قیمت‌گذاری شده و 225میلیون تومان به فروش می‌رود. یک واحد مسکونی42متری و نوساز در منطقه سبلان با متری 3میلیون تومان 126میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است. در منطقه پیروزی نیز یک واحد نوساز 47متری که ارزش هر متر آن 3میلیون و 100هزار تومان است 145میلیون و 700هزار تومان به شما فروخته می‌شود.


جنوب

مناطق جنوبی تهران بورس واحدهای کوچک متراژ و ارزان است. در منطقه مسعودیه، یک واحد مسکونی 50 متری که 20سال از ساختش می‌گذرد و متری 2میلیون و 100هزار تومان قیمت‌گذاری شده با ارزش 105میلیون تومان به فروش می‌رود. در منطقه خزانه یک واحد مسکونی با متراژ‌ 38متر و ارزش هر متر ‌2میلیون و 600 هزارتومان 98میلیون تومان به فروش می‌رود. یک واحد مسکونی45متری با عمر بنای 4سال در سه راه آذری با قیمت متری 2میلیون و 100هزارتومان 94میلیون و 500 هزار تومان فروخته می‌شود. در منطقه عبدل آباد تهران نیز یک واحد مسکونی 38متری با عمر بنای 5سال و ارزش متری 2میلیون و 500 هزارتومان 95میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.


بازار واحدهای کوچک متراژ در شهرستان‌ها

با توجه به آنکه در شهرستان‌ها متراژ واحدهای مسکونی بیشتر از تهران است، معیار سنجش واحدهای کوچک متراژ در این بررسی کمتر از70متر مربع انتخاب شده و بر همین اساس قیمت واحدهای کوچک متراژ دو شهر مشهد و اصفهان به عنوان دو شهر بزرگ کشور مورد بررسی قرار گرفته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران