شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 24511 | |

جان کری در سخنرانی پس از پایان مذاکرات مطرح کرد

جان کری، وزیر امور خارجه امریکا عصر دیروز در یک کنفرانس خبری در وین درخصوص توافق حاصل شده بین ایران و گروه 1+5 اظهار کرد: این توافق خوبی است که ما به دنبال آن بودیم. به گزارش ایسنا وزیر خارجه امریکا در این نشست مطبوعاتی افزود: این توافق به صورت مرحله‌یی اجرا می‌شود. وی درباره سطح مجاز غنی‌سازی اورانیوم در ایران براساس توافق گفت: این سطح از غنی‌سازی اورانیوم برای استفاده‌های صلح‌آمیز کافی است.

وزیر خارجه امریکا در ادامه افزود: ایران با توقف فعالیت دستگاه‌های سانتریفیوژ پیشرفته موافقت کرده است.

وی افزود: ایران همچنین فعالیت هسته‌یی را در تاسیسات فردو متوقف خواهد کرد. به گفته وی، بازرسان می‌توانند از بخش‌های مختلف هسته‌یی از معادن اورانیوم گرفته تا مراکز هسته‌یی بازرسی کنند. جان کری گفت: ما هیچگاه با ملت ایران نزاع نداشته‌ایم و به برکت این توافق مسائل تغییر خواهد کرد و باتوجه به تعهداتی که ایران پذیرفته است، تحریم‌های ایران لغو می‌شود.

وقتی ایران به تعهدات خود عمل کند، تحریم‌های این کشور به تدریج لغو می‌شود. وی ادامه داد: این توافق سرآغاز تعامل بین ایران و جامعه بین‌المللی خواهد بود.

وی ظریف را مذاکره‌کننده‌یی سخت و میهن‌دوست و مورد احترام خواند و گفت: حتی وقتی کار سخت می‌شد آخر جلسات را با لبخند ترک می‌کردیم.

وزیر خارجه امریکا درادامه گفت‌وگوی خود با خبرنگاران، با بیان اینکه ما تعامل عمیقی با کنگره خواهیم داشت و با آنها صحبت خواهیم کرد، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم مردم امریکا حاضر شوند که امریکا به دنیا پشت کند. این فرصت به وجود آمده که ما رابطه را بهتر کنیم. این فرصت و امکان به وجود آمده که ایران برنامه صلح‌آمیز هسته‌یی داشته باشد و بتواند سلاح بگیرد.

جان کری در پاسخ به این سوال که برای مردم ایران مهم است که درچه پروسه‌یی تحریم‌ها علیه کشورشان لغو خواهد شد و اینکه چه تضمینی وجود دارد دولت بعدی امریکا به این تعهد پایبند باشد گفت: همان‌طور که اشاره کردم در این توافق یک‌سری گام‌های مشخصی قید شده و ایران قبول کرده که آنها را بپذیرد و فرصتی برای ایران جهت اعتمادسازی به وجود آمده است. وی بااشاره به برخی از تعهدات ایران در این توافق گفت: 60روز دیگر بررسی این موضوع در کنگره به پایان می‌رسد و چند ماه بعد سازمان بین‌المللی انرژی اتمی گزارش خود را در ارتباط با فعالیت‌های ایران تکمیل می‌کند.

وزیر خارجه امریکا با بیان اینکه بحث زمان رفع تحریم‌ها بستگی به سرعت ایران دارد، تصریح کرد: عمیقا معتقدم که اگر ایران به صورت کامل این توافق را انجام دهد، کسی فکر نمی‌کند به این توافق پشت کند که ایران بار دیگر به سمت غنی‌سازی برود. رییس دستگاه دیپلماسی وزارت خارجه امریکا با بیان اینکه ایران دوسال است اقدامات خود را در راستای اینکه نمی‌خواهند بمب اتم بسازند، آغاز کرده است گفت: هرکسی که رییس‌جمهور امریکا شود، حکمت این توافق را خواهد دید و اجازه می‌دهد که این توافق بماند.

رییس تیم مذاکره‌کننده امریکا درجریان مذاکرات ایران و گروه 1+5 در پاسخ به این سوال که آیت‌الله خامنه‌ای بارها بدبینی‌اش را نسبت به امریکا اعلام کرده و ازسوی دیگر شما از کجا این تضمین را دارید که ایران به مانند سال2009 برخلاف توافق انجام شده عمل نکند، گفت: اول از همه من نگفتم که این اطمینان را دارم و من به روشنی به شما گفتم که نفس امضای این توافق به این معنا نیست که به خودی خود تمام چالش‌های پیش‌رو از بین برود و من به شما نگفتم که همه‌چیز بدون هیچ‌گونه سوءتفاهمی به سمت شفافیت می‌رود.

وی بااشاره به اهمیت اجرای توافق گفت: مذاکره‌کنندگان به خصوص در این 24ساعت گذشته به ما اطمینان دادند که با تایید و حمایت کامل رییس‌جمهور و رهبر ایران با ما تعامل می‌کنند. کری با تاکید بر اینکه ما منتظر این هستیم که ایران تعهدات خود را اجرایی کند بار دیگر تاکید کرد: ما اینجا نمی‌ایستیم که این تضمین و تعهد را بدهیم که هر قدمی که ایران برمی‌دارد در راستای اجرای توافق است.

ما سازوکار کافی برای پاسخگو کردن ایران پیش‌بینی کرده‌ایم و معتقدیم که این توافق منافع و امنیت را تامین می‌کند و انتظار داریم که در روزهای آینده این جریان به راه افتد. وی در پایان سخنان خود در پاسخ به سوالات مکرر خبرنگاران گفت: یادتان باشد که من هرگز به این میزان سر پا نایستاده بودم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران