شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 27073 | |

رهبر معظم انقلاب در دیدار کارگزاران حج:

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران و کارگزاران حج و سفرهای عتبات، حج را ضامن «تداوم اسلام» و مظهر «وحدت و عظمت» امت اسلامی خواندند و با تاکید بر توجه همزمان به ابعاد اجتماعی و فردی این فریضه بزرگ، انتقال تجربیات وحدت بخش ملت ایران در کنگره عظیم حج را موجب همبستگی، همدلی و اقتدار بیشتر امت اسلامی برشمردند. ایشان با اشاره به خصوصیات بی‌نظیر حج نسبت به سایر فریضه‌های اسلامی افزودند: حج دوجنبه متفاوت فردی و اجتماعی دارد که رعایت هر دوجنبه در سعادت دنیوی و اخروی حجاج و ملت‌های مسلمان تاثیر استثنایی دارد.

رهبر معظم انقلاب، زیارت خانه خدا و مناسک حج را فرصتی بی‌نظیر برای تطهیر روح، نزدیکی به پروردگار و فراهم کردن توشه تمامی عمر دانستند و خطاب به زائران خانه خدا افزودند: تک‌تک اعمال حج را قدر بدانید و روح و جانتان را در سرچشمه این نعمت بزرگ، پاکیزه و سیراب کنید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در تشریح جنبه اجتماعی حج نیز به حضور همزمان همه ملت‌ها با همه تفاوت‌های نژادی، مذهبی، فرهنگی و ظاهری در مکه و مدینه اشاره کردند و افزودند: حج مظهر و فرصت واقعی «وحدت اسلامی» است. ایشان با انتقاد شدید از کسانی‌که با انواع روش‌ها از جمله بزرگ کردن مفهوم ملیت، حقیقت و اهمیت امت اسلامی را کمرنگ می‌کنند افزودند: حج، نمونه‌یی معنادار از تشکیل امت اسلامی و فرصت بسیار بزرگ برای همزبانی، همدلی و ابراز همدردی مسلمانان جهان است.

رهبر معظم انقلاب تجلی عظمت امت اسلامی و فرصت تبادل تجربیات را از دیگر نکات مهم جنبه اجتماعی حج برشمردند و افزودند: بیان و انعکاس تجربیات مفید ملت‌های مسلمان، تقویت امت اسلامی را به همراه می‌آورد. ایشان درهمین زمینه به تجربیات موثر و کارآمد ملت ایران در دشمن‌شناسی، اعتماد نکردن به دشمن و اشتباه نگرفتن دوست با دشمن اشاره کردند و افزودند: مردم ما با درکی ستایش‌برانگیز دریافته‌اند که استکبار جهانی و صهیونیسم، دشمن حقیقی و لجوج ملت ایران و امت اسلامی هستند و به همین دلیل در همه اجتماعات عظیم ملی و اسلامی، علیه امریکا و صهیونیسم شعار داده‌اند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: در 36سال اخیر، استکبار گاه دشمنی با ایران را از زبان و رفتار کشورهای دیگر پیگیری کرده است اما ملت ایران همیشه متوجه بود که این کشورها فریب خورده و آلت دست هستند و دشمن واقعی، همان امریکا و اسراییل است. رهبر معظم انقلاب به تجربه ناموفق روی کارآمدن برخی گروه‌های اسلامی در بعضی کشورها اشاره کردند و گفتند: آنها برخلاف ملت ایران، جای دوست و دشمن را اشتباه گرفتند و ضربه‌اش را نیز خوردند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای اتحاد را از دیگر تجربه‌های قابل انتقال ملت ایران به ملت‌های دیگر در موسم حج برشمردند و افزودند: مردم ایران با وجود همه اختلاف‌های «عقیدتی، فکری و سیاسی» و تفاوت‌های قومیتی، وحدت ملی را حفظ کرده‌اند و قدر این نعمت الهی را به خوبی می‌دانند که این تجربه گرانقدر باید به دیگر ملت‌های مسلمان منتقل شود. ایشان درگیری داخلی در برخی کشورها را به بهانه‌های مذهبی، سیاسی و حتی حزبی، نتیجه قدرناشناسی نعمت وحدت برشمردند و افزودند: خداوند با هیچ ملتی، «قوم و خویشی» ندارد و اگر مردمی قدر اتحاد و همدلی را ندانند، خداوند آنها را به بلیه اختلاف و درگیری و خونریزی دچار می‌کند.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای توطئه‌های ظالمان جهانی را بر ضد اسلام و ایران و نظام اسلامی یادآورد شدند و افزودند: آنها در واقع نه بر ضد شیعه یا ایران، بلکه بر ضد قرآن توطئه می‌کنند چراکه می‌دانند قرآن و اسلام، کانون بیداری بخش ملت‌هاست. رهبر معظم انقلاب با استناد به تلاش بی‌وقفه مستکبران برای دستیابی به راه‌های متنوع نفوذ و ضربه زدن به مسلمانان افزودند: به پشتوانه حمایت بی‌پایان مالی استکبار، ده‌ها مرکز و کانون فکری و سیاسی در امریکا، اروپا، فلسطین اشغالی و کشورهای وابسته، درحال مطالعه و بررسی اسلام و شیعه هستند تا راه‌های مقابله با عوامل بیدارساز و اقتدار آفرین امت اسلامی را شناسایی و عملیاتی کنند. ایشان افزودند: زورگویان جهانی، ایجاد خشونت و تفرقه به نام اسلام را کاملا جدی دنبال می‌کنند و در تلاشند با بدنام کردن دین مبین اسلام، به جان هم انداختن ملت‌ها و حتی ایجاد درگیری میان یک ملت، امت اسلامی را تضعیف کنند که انتقال تجربیات وحدت‌بخش و دشمن شناسانه ملت ایران به دیگر ملت‌ها در ایام حج می‌تواند این توطئه را خنثی کند. رهبر معظم انقلاب خاطرنشان کردند: البته انتقال تجربیات مفید ملت‌ها به یکدیگر در موسم حج، مخالفانی دارد اما به هرحال باید راه آن را پیدا کرد. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در بخش پایانی سخنانشان با اشاره مجدد به لزوم توجه همزمان به ابعاد فردی و اجتماعی حج تاکید کردند: مبادا حجاج محترم فرصت بی‌نظیر تنفس در شهر معطر پیامبر(ص) و حضور عبادی و شوق‌آور در مکه معظّمه و خانه خدا را با کار بسیار غلط گشت‌وگذار در بازار و خرید کالا از دست بدهند و حسرت استفاده نکردن کامل از فرصت بی‌نظیر و نشاط‌آور حضور در مسجدالحرام و مسجدالنبی را برای همه عمر بر دل خود بگذارند. رهبر معظم انقلاب در سخنان خود همچنین، تلاش برای برگزاری حج را از زیباترین و با شکوه‌ترین مسوولیت‌ها خواندند و با تشکر از زحمات مسوولان حج افزودند: همه توان خود را برای تحقق حجِ مطلوب به کار‌ گیرید.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، پیش از سخنان رهبر معظم انقلاب، حجت‌الاسلام والمسلمین قاضی عسکر نماینده ولی‌فقیه و سرپرست زائران ایرانی با تبریک دهه کرامت، شعار حج امسال را «حج، معنویت، بصیرت و همدلی اسلامی» اعلام کرد و گفت: تدوین راهبردهای دهگانه و طرح تعالی حج، ارتقای سطح دانش نیروی انسانی، ارائه آموزش‌های معرفتی برای زائران و روحانیون کاروان‌ها، برگزاری نشست‌های علمی و استفاده از ظرفیت زائران و کارگزاران ازجمله فعالیت‌ها و رویکردها در برگزاری مراسم حج است. نماینده ولی فقیه و سرپرست زائران ایرانی افزود: حج امسال باید ضمن حفظ عزت و کرامت ملت ایران به کانون وحدت مسلمانان جهان تبدیل شود.

آقای اوحدی رییس سازمان حج و زیارت نیز با بیان گزارشی از فعالیت‌های این سازمان، روان‌سازی فرآیند ثبت‌نام زائران، اعزام 62درصد زائران با پرواز مستقیم به مدینه، ایجاد تنوع در برنامه غذایی، تامین بخش عمده اقلام مورد نیاز زائران از داخل کشور، کاهش قیمت تمام شده خدمات و اطلاع‌رسانی هوشمند را از اقدامات و برنامه‌های سازمان حج و زیارت برای برگزاری مراسم حج امسال خواند و گفت: پیش‌بینی‌های لازم برای تشرف 64هزار زائر کشورمان به حج در قالب 455 کاروان صورت گرفته است. همچنین رهبر معظم انقلاب پیش از آغاز این دیدار از نمایشگاه عکس و کتاب ویژه حج بازدید کردند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران