شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه کلان باتوجه به روند فزاینده بیکاری و شدت یافتن مشکلات طاقت‌فرسای معیشتی مردم، به‌ویژه برای اقشار کم‌درآمد، صاحبان سرمایه در کشور با استفاده از «قراردادهای موقت کار»، شرایط دشواری همچون عدم تعهد در برابر هرگونه مزایای کار، بیمه و تامین اجتماعی، دستمزدهای کمتر از حد قانونی و آزادی برای اخراج را به کارگران تحمیل می‌کنند. به‌گزارش خبرنگار تعادل، به‌طور کلی می‌توان گفت که درحال حاضر قراردادهای موقت کار مهم‌ترین ابزار کارفرمایان برای سوءاستفاده از کارگران است. استفاده وسیع کارفرمایان از این قراردادها به‌صورت مستقیم یا از طریق شرکت‌های پیمانکاری در مراکز تولیدی بزرگ، نه تنها امنیت شغلی کارگران را به‌شدت مورد تهدید قرار داده، بلکه تاکنون به اخراج صدها هزار نفر منجر شده است. طی سال‌های گذشته توجهی به پایه سنوات کارگران قرارداد موقت صورت نگرفته است، تخصیص پایه سنوات به‌عنوان لحاظ کردن سابقه خدمت و توجه به مهارت کارگران محسوب می‌شود و می‌تواند نوعی انگیزه برای ادامه فعالیت نیروی کار تلقی شود. تاکنون کارگران قرارداد موقت از دریافت پایه سنوات محروم بوده‌اند که این مساله چیزی جز بی‌عدالتی نسبت به پرداخت هزینه مهارت بین نیروی کار نیست، در صورتی که اگر پایه سنوات به کارگران قرارداد موقت پرداخت شود می‌تواند با تقویت مهارت محور بهره‌وری کارگران قرارداد موقت را افزایش دهد. درحال حاضر یکی از بزرگ‌ترین آرزوی‌های کارگران داشتن امنیت شغلی و بهسازی قراردادهای موقت کار است. رییس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران در گفت‌وگو با «تعادل»، با بیان اینکه قراردادهای موقت کار، مهم‌ترین ابزار کارفرمایان برای سوءاستفاده از کارگران است گفت: متاسفانه تاکنون کارگران قرارداد موقت از دریافت پایه سنوات محروم بوده‌اند که این مساله چیزی جز بی‌عدالتی نسبت به پرداخت هزینه مهارت بین نیروی کار نیست. فرامرز توفیقی بابیان اینکه تخصیص پایه سنوات به‌عنوان لحاظ کردن سابقه خدمت و توجه به مهارت کارگران محسوب می‌شود اضافه کرد: این اقدام می‌تواند نوعی انگیزه برای ادامه فعالیت نیروی کار تلقی شود. وی از موافقت وزیر کار و نمایندگان کارگری با افزایش پایه سنوات کارگران در سال جاری خبر داد و گفت: با وجود مخالفت نمایندگان کارفرمایی با افزایش میزان پایه سنوات پیش‌بینی می‌شود با موافقت نمایندگان دولت و کارگر پایه سنوات در سال جاری افزایش یابد.

خبر خوش تا 10 روز دیگر؟

توفیقی، از تعیین تکلیف وضعیت پایه سنواتی کارگران طی 10 روز آینده خبر داد و اعلام کرد: با برگزاری جلسه شورای عالی کار طی 10 روز آینده وضعیت پایه سنواتی کارگران مشخص می‌شود.

رییس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران، با بیان اینکه بررسی نرخ پایه سنوات و تطبیق آن با عوامل بهره‌وری نیروی کار به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مباحث شورای عالی کار است ادامه داد: این اقدام در صورت دستیابی به نتیجه می‌تواند تاثیر مثبتی بر میزان دریافتی کارگران داشته باشد.

وی از عدم تعادل در روند عرضه و تقاضای نیروی کار در کشور خبر داد و اعلام کرد: زمانی که قانون کار در کشور تدوین و تصویب شد میزان عرضه نیروی کار بیشتر از تقاضا بود اما هم‌اکنون به‌دلیل اینکه عرضه بیش از تقاضا است شاهد استثمار کارگران قراردادی از سوی کارفرما هستیم. توفیقی، با اعلام اینکه پایه سنواتی مشمولان قانون کار یکی از بندهای مربوط به ماده 41 قانون کار در بخش تعیین حداقل دستمزد سالانه کارگران است ادامه داد: هر ساله شورای عالی کار در زمان تعیین میزان افزایش سالانه حداقل دستمزد کارگران، میزان افزایش روزانه پایه سنواتی را نیز تعیین و ابلاغ می‌کند. این میزان در سال 90 روزانه 200 تومان، سال 91 به میزان 250 تومان و در سال 92 نیز روزانه 300 تومان تعیین شده بود. رییس کارگروه مزد مجمع عالی نمایندگان کارگران ایران با اشاره به اینکه از سال جاری کارگران قراردادی از پایه سنوات محروم نیستند ادامه داد: متاسفانه تاکنون کارگران قرارداد موقت از دریافت پایه سنوات محروم بوده‌اند که این مساله چیزی جز بی‌عدالتی نسبت به پرداخت هزینه مهارت بین نیروی کار نیست.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران