شماره امروز: ۵۴۷

| | |

«سالانه یک‌میلیون نفر از جوانان کشور به سن کار می‌رسند و با احتساب 3.5‌میلیون نفر بیکار فعلی و پنج‌میلیون نفر که به این جمعیت اضافه خواهد شد، باید در دوسال آینده برای 8.5‌میلیون نفر شغل ایجاد کنیم.» این جمله‌یی است که وزیر اقتصاد سال گذشته در مراسم معارفه مدیرعامل جدید بانک صنعت ومعدن به‌کار برد.

علی طیب‌نیا در ادامه آن مراسم گفته بود که مهم‌ترین هدف دولت تدبیر و امید توسعه توان ثروت‌آفرینی کشور است و مهم‌ترین کاری که برای رسیدن به این هدف باید صورت گیرد، اقدام جدی برای اصلاح فضای کسب و کار در کشور است.

به‌گزارش ایسنا، اگر بررسی برنامه‌ها، اقدامات و دستاوردهای دولت در این زمینه را کنار بگذاریم، اظهارات وزیر اقتصاد از دو جهت قابل تامل است. نخستین موضوعی که در صحبت‌های سخنگوی اقتصادی دولت توجه را به خود جلب می‌کند اعلام بیکاری 3.5‌میلیون نفری در آن زمان بوده است، درحالی‌که در زمان آن اظهارات، مرکز آمار ایران، آخرین وضعیت بیکاری که مربوط به تابستان 1392 می‌شده است را حدود 2.5‌میلیون بیکار اعلام کرده بود و براساس قانون، مرجع رسمی اعلام آمار نیز مرکز آمار ایران است.

از سوی دیگر وزیر اقتصاد تاکید کرده بود که هر سال یک‌میلیون نفر به جمعیت جویای کار کشور اضافه می‌شود.

به این ترتیب با فرض اینکه تعداد بیکاران را براساس گفته طیب‌نیا باید 3.5‌میلیون نفر در نظر بگیریم و در دو سال بعد از آن نیز دو‌میلیون نفر به جمعیت جویای کار اضافه شود، نیاز کشور ایجاد 5.5‌میلیون کار است، بنابراین منبع عدد 8.5‌میلیون بیکاری که طیب‌نیا عنوان کرده است، مشخص نیست. اما از این موضوع که بگذریم نوبت به بررسی عملکرد تیم اقتصادی دولت در یک سال گذشته در جهت اشتغال‌زایی می‌رسد. براساس این گزارش، رییس‌جمهور 22مهر سال جاری از ایجاد بیش از 400هزار شغل جدید در 6ماه نخست سال جاری خبر داد. حسن روحانی در این زمینه گفته بود که دولت یازدهم با تدوین و تصویب آیین‌نامه‌های قانون بهبود محیط کسب و کار که سال‌ها روی زمین مانده بود، گام بزرگی روبه‌جلو برداشت. به‌طوری‌که براساس گزارش وزارت کار در 6ماه نخست امسال تقریبا بالای 400‌هزار اشتغال جدید اعلام شده است؛ یعنی 80‌هزار کاهش و 430‌هزار افزایش اشتغال داشته‌ایم که امید است این مسیر در 6ماهه دوم سال ادامه یابد. رییس‌جمهور افزوده بود که برمبنای آنچه که وزارت کار در مورد بیمه‌های جدید امسال می‌گوید شاهد کاهش افرادی هستیم که به‌دنبال بیمه بیکاری بودند و این یعنی بیکاری کاهش یافته است؛ همچنین بیمه‌های جدید برای کارفرمایان و کارگران اضافه شده است.

رییس‌جمهور درباره تک‌رقمی شدن نرخ بیکاری نیز گفته بود اینکه در بحث اشتغال، نرخ بیکاری ما تک‌رقمی شده بسیار خوشحال‌کننده است و امیدواریم آن را نگه داشته و کاهش دهیم. همچنین نوبخت، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور با بیان اینکه تعداد مشاغل ایجاد شده از 21‌میلیون و 100‌هزار نفر در بهار امسال به 21‌میلیون و 500‌هزار نفر در تابستان رسید که بیانگر ایجاد 400‌هزار شغل در این مدت است، تاکید کرده که بنابراین در نیمه اول سال جاری که دولت در طرح‌های عمرانی سرمایه‌گذاری کرده و بخش خصوصی وارد شد و 12درصد تسهیلات مربوط به سرمایه در گردش افزایش یافته و 113‌هزار میلیارد تومان تسهیلاتی که در پنج‌ماهه اول امسال تزریق شد به ایجاد 400‌هزار شغل منتهی شده است که در صورت ادامه این روند در 6ماهه دوم و ایجاد 400‌هزار شغل دیگر مجموع تولید اشتغال به 800‌هزار نفر می‌رسد که هنوز رقم بالایی نیست و دولت باید گام‌های جدی‌تری بردارد.

به این ترتیب باتوجه به آمارهای ارایه شده از سوی رییس‌جمهور و معاون وی، رقم اعلام شده مبنی بر ایجاد اشتغال در 6ماه تفاوت زیادی با هدف‌گذاری وزارت اقتصاد برای ایجاد 8.5‌میلیون شغل در دو سال دارد، چراکه برای این کار باید به‌طور متوسط در هر سال حداقل چهار‌میلیون شغل ایجاد شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران