شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 60795 | |

محمدرضا پورابراهیمی داورانی در خصوص زیان‌ده بودن برخی بانک‌ها گفت: در سال‌های اخیر در شیوه افشای اطلاعات مالی بانک‌ها عمدتا رویکرد سازمان حسابرسی اعمال می‌شد و این موضوع باعث شد که خیلی وضعیت مالی بانک‌ها به‌صورت شفاف منعکس نمی‌شد. نماینده کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زیر پوست واقعی اطلاعات بانک‌ها وضعیت نابه‌سامانی وجود داشت، افزود: به دلیل اعمال استانداردهای حسابرسی که بعضا اطلاعات واقعی را افشا نمی‌کرد شاهد وضعیتی بودیم که برخی بانک‌ها سود شناسایی و حتی قصد داشتند سود به دست نیامده را توزیع کنند. این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: اخیرا موضوع افشای اطلاعات مبتنی بر استاندارد‌های بین‌المللی گزارشگری مالی (IFRS) که در نظام بانکی دنیا معتبر و قابل استناد است، مورد تاکید بانک مرکزی قرار گرفت و زیان واقعی عملکرد برخی بانک‌ها مشخص شد. پورابراهیمی داورانی ادامه داد: افشای اطلاعات مبتنی بر استاندارد‌های بین‌المللی گزارشگری مالی IFRS باعث شد بانک‌ها تعدیل‌های منفی در صورت‌های مالی انجام دهند و تاثیر آن در شاخص بورس مشهود است.

وی ادامه داد: رابطه منطقی بین نرخ تامین مالی و نرخ سود تسهیلات بانکی و نرخ بازپرداخت تعهدات مربوط به سهامداران وجود ندارد. پورابراهیمی داورانی تصریح کرد: در سال‌های اخیر حوزه نظام بانکی با نرخ بالا تامین مالی کرده و نتوانسته با نرخ‌های سود بالا تامین مالی را در قالب تسهیلات در اختیار دیگران قرار دهد. وی افزود: بانک‌ها بعضا با ارائه نرخ سود حدود 30 درصد از مردم سپرده دریافت می‌کنند و باید سوال کرد در کدام بخش اقتصاد امکان بازدهی سود با نرخ 40 درصد وجود دارد تا بانک‌ها بتوانند به‌طور مثال به سود 10 درصدی دست یابند، بنابراین برخی بانک‌ها توان بازپرداخت تعهدات خود را ندارند و زیان‌ده می‌شوند. پورابراهیمی داورانی به خانه ملت گفت: نرخ تورم تک رقمی است، بنابراین نرخ سود سپرده بانکی باید حدود 2 الی3درصد بیشتر باشد. وی افزود: به دلیل عدم نظارت بانک مرکزی، شنیده‌ها حکایت از این دارد که نرخ سود بین بانکی تا 25درصد افزایش یافته که این موضوع برای نظام بانکی فاجعه است؛ یعنی نرخ تامین مالی بانک تا 30درصد هم می‌رسد.

رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی افزود: بخش زیادی از دارایی بانک‌ها غیرفعال است و حتی در بانک‌های خصوصی نیز این وضعیت وجود دارد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران