شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 57804 | |


شاخص کیفیت زندگی در ایران در سال 2015 برابر با 80 بود که در سال 2016 با 31 رتبه بهبود به 49 رسید.

به گزارش ایرنا، بیشترین عامل موثر بر بهبود رتبه ایران در کیفیت زندگی سه شاخص قدرت خرید، قیمت مصرف‌کننده و نسبت قیمت دارایی به درآمد (هرچه پایین‌تر بهتر) است. براساس گزارش «شاخص کیفیت زندگی در جهان در سال 2016 میلادی» که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی منتشر کرده، رتبه شاخص کیفیت زندگی در ایران 49 در میان 61 کشور جهان است.

شاخص کیفیت زندگی مقوله‌یی میان رشته‌یی، پیچیده و چندبعدی و مرتبط با جنبه‌های ذهنی و عینی است که تعاریف و مفاهیم متعددی از آن ارائه شده است.

کیفیت زندگی دربرگیرنده ابعاد روانی است که شاخص‌هایی همچون رضایت، شادمانی و امنیت را دربر می‌گیرد و آن را رضایت اجتماعی نیز می‌نامند.

بالاترین شاخص کیفیت زندگی در میان 61 کشور جهان متعلق به کشور دانمارک با 201.53 و کمترین در کشور ویتنام با 31.48 است. همچنین 10 کشور برتر جهان شامل، دانمارک، سوییس، استرالیا، نیوزیلند، آلمان، اتریش، هلند، اسپانیا، فنلاند و امریکاست. کشورهای برزیل، چین، پاکستان، سنگاپور، مصر، روسیه، اوکراین، اندونزی، فیلیپین، مالزی، تایلند و ویتنام پایین‌تر از ایران به لحاظ کیفیت زندگی قرار دارند. شاخص‌های کیفیت زندگی شامل شاخص‌های قدرت خرید مردم، ایمنی، مراقبت‌های بهداشتی، قیمت مصرف‌کننده، نسبت قیمت دارایی به درآمد، زمان ترافیک شهری، آلودگی و آب و هواست. شاخص‌های یاد شده به نوعی با یکدیگر مرتبط هستند. به عنوان مثال شاخص زمان ترافیک شهری که اشاره به زمان سپری شده در رفت و آمدهای درون شهری دارد با شاخص آلودگی در ارتباط است. سنگینی ترافیک در سطح معابر شهری موجب افزایش آلودگی‌های محیطی می‌شود و به این طریق کیفیت زندگی را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. شاخص قیمت مصرف‌کننده با نرخ تورم سنجیده می‌شود. این شاخص روی شاخص قدرت خرید مردم تاثیر دارد. افزایش نرخ تورم پس از هدفمندی یارانه‌ها در کشور رخ داد که موجب کاهش قدرت خرید مردم شد. شاخص قیمت مصرف‌کننده در سال‌های 2015 تا 2016 از 44.53 به 38.21 و شاخص زمان ترافیک شهری از 47.44 به 49.17 افزایش یافته که درنهایت موجب افزایش شاخص آلودگی از 82.28 به 83.65 شده است.

شاخص مراقبت‌های بهداشتی در فاصله دو سال یاد شده، از 50.12 به 50.13 (اندکی بهبود) رسیده است.

براساس این گزارش، بین چهار کشور ایران، مصر، چین و مقدونیه ایران با 31 رتبه بیشترین میزان پیشرفت را در میان این کشورها داشته است. همچنین بیشترین میزان پسرفت در شاخص کیفیت زندگی در سال‌های یاد شده در کشور قطر با 21رتبه تنزل بوده است. شاخص کیفیت زندگی در کشورهای سنگاپور، امارات‌متحده‌عربی و عربستان بین 19تا 14رتبه تنزل یافته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران