شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 48362 | |

فراخوان مشمولان مرحله هفتم اجرای مالیات بر ارزش افزوده

معاون سازمان امور مالیاتی کشور از فراخوان تمامی اشخاص حقوقی فعال در زمینه عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول مالیات بر ارزش افزوده، برای ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده و اجرای این قانون از ابتدای مهرماه خبر داد. به گزارش رسانه مالیاتی ایران، علیرضا طاری‌بخش گفت: تمامی اشخاص حقوقی فعال با هر حجم از فروش یا درآمد از محل عرضه کالا و ارائه خدمات مشمول که به موجب فراخوان‌های قبلی تاکنون برای اجرای قانون فراخوان نشده‌اند، در این مرحله مکلف به ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده از هم‌اکنون و اجرای این قانون از ابتدای مهرماه سال جاری است. معاون مالیات بر ارزش افزوده سازمان امور مالیاتی کشور، تصریح کرد: فعالان اقتصادی که واجد شرایط مراحل اول تا ششم ثبت‌نام و اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده بودند، حتی در صورت انطباق با شرایط مشمولیت مرحله هفتم ثبت‌نام این نظام مالیاتی جزو مودیان مشمول مراحل قبلی ثبت‌نام و اجرای قانون محسوب و مکلف به اجرای مقررات از تاریخ شمول فراخوان مربوط خواهند بود. وی افزود: براساس ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده، اشخاص حقوقی که در زمینه عرضه کالا و ارائه خدمات یا واردات محصولات کشاورزی فرآوری نشده، دام و طیور زنده، آبزیان، زنبور عسل و نوغان، انواع کود، سم، بذر و نهال، آرد خبازی، نان، گوشت، قند، شکر، برنج، حبوبات و سویا، شیر، پنیر، روغن نباتی، شیرخشک کودکان، کتاب، مطبوعات، دفاتر تحریر و انواع کاغذ چاپ، تحریر و مطبوعات، انواع دارو و لوازم مصرفی درمانی و خدمات درمانی، خدمات حمل و نقل عمومی مسافری، فرش دستباف و خوراک دام و طیور فعالیت دارند، ضرورتی به ثبت‌نام در نظام مالیات بر ارزش افزوده ندارند. طاری بخش درخصوص زمان اجرای قانون توسط گروه هفتم مشمولان فراخوان شده، گفت: اشخاص حقوقی مشمول این فراخوان، از تاریخ اول مهرماه سال جاری، مکلف به اجرای تمامی تکالیف مقرر در قانون ازجمله وصول مالیات و عوارض ارزش افزوده از خریداران، ارائه اظهارنامه و واریز مالیات و عوارض بر ارزش افزوده به حساب‌های تعیین شده توسط سازمان امور مالیاتی کشور هستند.


تشکیل کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در هفته آینده

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در هفته آینده خبر داد. به گزارش تسنیم، غلامرضا کاتب عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از تشکیل کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه در هفته آینده خبر داد و گفت: اغلب کمیسیون‌های تخصصی مجلس اعضای خود را برای عضویت در کمیسیون تلفیق برنامه ششم مشخص کرده‌‌اند.

وی افزود: مصوبات مجلس نهم درباره لایحه برنامه ششم توسعه منتفی است و مجلس دهم مجددا موضوع را بررسی و قانون آن را تصویب می‌کند. این نماینده مجلس با تشریح جزییات لایحه برنامه ششم توسعه گفت: با درخواست مجلس ایرادات شکلی برنامه ششم توسعه برطرف شده اما ایرادات محتوایی همچنان پابرجاست. کاتب در برنامه تیتر شبکه خبر سیما که به بررسی لایحه برنامه ششم توسعه پرداخت، افزود: در سال‌های 93 و 94، ‌85درصد اعتبارات در بخش هزینه‌یی مصرف شد و اعتبارات عمرانی هیچگاه به بیش از 15درصد نرسید. وی گفت: در سال 95 هم بیش از 90درصد اعتبارات در بخش هزینه‌یی کشور مصرف خواهد شد. کاتب افزود: بزرگ‌ترین مشکل کشور استفاده بیش از حد از منابع عمومی برای حقوق و دستمزد است و تا این مشکل حل نشود دیگر مشکلات وجود خواهد داشت. اولویتی بالاتر از کاهش هزینه‌های دولت وجود ندارد. این نماینده مجلس گفت: با درخواست مجلس ایرادات شکلی برنامه ششم توسعه برطرف شده اما ایرادات محتوایی همچنان پابرجاست. در بحث اقتصاد مقاومتی 200طرح ملی در لایحه برنامه ششم وجود دارد. در برنامه ششم در زمینه آب و محیط زیست اولویت‌هایی مشخص شده اما اینکه چگونه می‌توان به این اولویت‌ها رسید مشخص نیست و ساز و کارهای اجرایی و قانونی آن دیده نشده است.

این نماینده مجلس با اشاره به رسیدن به رشد اقتصادی 8درصد به لایحه برنامه ششم این سوال را مطرح کرد که آیا واقعا این رشد با دیگر عوامل همخوانی دارد یا خیر. وی افزود: میانگین رشد اقتصادی در 40سال گذشته چهارونیم درصد بوده است حال باید دانست که با این رکود و باقی ماندن بخشی از تحریم‌ها چگونه می‌خواهیم به رشد 8درصد برسیم. در لایحه برنامه ششم بر تبدیل 400هزار هکتار از اراضی به آبیاری تحت فشار تاکید شده اما منابع مالی آن دیده نشده است. این نماینده مجلس افزود: ‌کاهش 11میلیون متر مکعبی مصرف آب در لایحه آمده است اما ساز و کارش مشخص نیست. خیلی از اسناد بالادستی در لایحه برنامه ششم به‌طور شفاف دیده نشده که ازجمله آنها فقر و اشتغال، محرومیت و معیشت مردم است.


افتتاح 9 پروژه تامین اجتماعی با حضور وزیر کار

9پروژه خدمات نوین و فناوری اطلاعات سازمان تامین اجتماعی ازجمله حذف دفترچه درمان، روز گذشته با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افتتاح شد.

به گزارش ایرنا، این طرح‌ها شامل حذف دفترچه درمان با استفاده از کارت هوشمند بیمه سلامت، مرکز ارتباط مردمی سازمان تامین اجتماعی، ارائه خدمات درمانی از طریق نسخ الکترونیکی در مراکز درمانی و محاسبه و پرداخت متمرکز مقرری مستمری‌هاست. همچنین پرداخت متمرکز و همپوشانی اطلاعات مقرری‌بگیران بیمه بیکاری و طراحی و پیاده‌سازی سرویس‌های بیمه‌یی با هسته مالی و ارتباط سیستم‌های اطلاعات اقدام تعهدی از دیگر پروژه‌های افتتاح شده این سازمان است. روز گذشته همچنین طرح بهبود و روانسازی فرآیندها در ارائه خدمات شعب، طرح ساختار نوین ارائه خدمات و سیستم آرشیو و انتقال تصاویر پزشکی افتتاح شد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران