شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 45425 | |

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر اینکه موضوع شلاق برای کارگران به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست، گفت که احکام صادر شده برای کارگران معدن زغال‌سنگ بافق یزد به حالت تعلیق درآمده است.

به گزارش ایسنا، علی ربیعی درباره حکم شلاق برای ۱۷کارگر معدن طلای آق‌دره و تعدادی از کارگران معدن زغال‌سنگ بافق یزد، گفت: طی نامه و مذاکره با قوه‌قضاییه بر این نکته تاکید شد که از احکام غیرمتعارف در زمینه مسائل کارگری جلوگیری شود، یعنی ناامنی‌ها به مسائل صنفی توسیع داده نشود؛ البته قوه قضاییه هم تاکنون همکاری‌های خوبی در این زمینه داشته‌ است.

وی بااشاره به اینکه احکام صادر شده برای کارگران معدن زغال‌سنگ بافق یزد به تعلیق درآمده، افزود: وزارت تعاون البته پیشنهاد تبدیل حکم را هم داده است، هرچند درخصوص کارگران معدن طلای آق‌دره تکاب هم متاسفانه آنچه در فضای مجازی در قالب ۲عکس مطرح شد، به هیچ عنوان مشخص نبود که این عکس‌ها مربوط به چه چیزی است؛ یعنی مساله به‌شدتی که مطرح شد، نبود. ربیعی با تاکید بر اینکه مساله شلاق برای کارگران به هیچ عنوان پذیرفته شده نیست، گفت: به‌طور حتم در مسائل صنفی اجرای این‌گونه احکام قابل‌پذیرش نیست، هرچند که وظیفه صدور و اجرای حکم برعهده وزارت تعاون نبود، اما تاکنون تلاش‌های بسیاری صورت گرفته تا مسائل صنفی در چارچوب سه‌جانبه‌گرایی حل‌وفصل شود؛ البته قوه قضاییه هم تاکنون همکاری قابل‌قبولی داشته است. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بااشاره به اینکه در قانون کار حق اعتراض به مسائل صنفی برای کارگر محفوظ است، گفت: البته شیوه اعتراض از اهمیت بسزایی برخوردار است، یعنی شیوه‌های اعتراض باید به نوعی مسالمت‌آمیز باشد؛ هرچند باید قوانین مرتبط با اعتراض‌ها رسمی‌تر و منظم‌تر باشد تا مطابق با چارچوب‌ها خللی در نظم عمومی ایجاد نشود.

ربیعی همچنین در واکنش به اظهارات مدیرعامل سازمان تعاون روستایی مبنی بر فروش نرفتن ۴۵درصد برنج موجود در سبد کالای اقشار آسیب‌پذیر در بازار آزاد به‌دلیل منقضی بودن تاریخ مصرف این برنج‌ها، گفت: وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی هیچ نوع برنجی را در این سبد کالا قرار نداده است، وزارت تعاون سبد کالایی که برای ماه رمضان اعلام کرد به‌صورت کارت بود و در این کارت قدرت انتخاب برای فرد وجود دارد که هر آن چیزی که لازم دارد را خریداری کند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران