شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 37724 | |

موسسه مالیه بین‌المللی از مذاکرات خود برای انجام سرمایه‌گذاری‌های توسعه‌یی در ایران خبر داد و اعلام کرد، عملی شدن این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است بین ۶ تا ۹ماه طول بکشد.

به گزارش تسنیم، موسسه مالیه بین‌المللی وابسته به بانک جهانی اعلام کرد، این موسسه گفت‌وگوهایی با شرکت‌های علاقه‌مند به سرمایه‌گذاری در ایران آغاز کرده‌اند اما عملی شدن این سرمایه‌گذاری‌ها ممکن است بین 6 تا 9ماه طول بکشد. موید مخلوف، مسوول بخش خاورمیانه و شمال آفریقای موسسه مالیه بین‌المللی گفت:«ایران قطعا کشوری است با پتانسیلی عظیم و من فکر می‌کنم ما شاهد برنامه‌یی عظیم خواهیم بود.» وی افزود: سرمایه‌گذاری‌های این موسسه در ایران ممکن است سال آینده وارد اقتصاد ایران شود. ابتدا باید مطمئن شویم با افراد درستی سرمایه‌گذاری می‌کنیم. یکی از حوزه‌هایی که فرصت‌های زیادی در آن وجود دارد، صنعت برق ایران است. به گفته آنوپ باراپاتره، مدیر برنامه انرژی و محیط زیست موسسه فراست‌اند سالیوان، ظرفیت تولید برق در ایران 74 گیگاوات است و تقاضا برای برق در این کشور سالانه 6درصد افزایش می‌یابد. فراست‌اند سالیوان اعلام کرده که دولت ایران به دنبال افزایش ظرفیت تولید برق خود به 120گیگاوات طی یک دهه آینده است. برای رسیدن به این هدف، دولت به دنبال جذب سرمایه‌گذاری‌های جدید در بخش‌های تکنولوژی، مهندسی و انتقال مهارت است که مجموعا بیش از 60 میلیارد دلار خواهد بود. موسسه مالیه بین‌المللی انتظار دارد حدود 30درصد تامین مالی‌اش در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا بر مقابله با تغییرات آب و هوایی متمرکز شود که شامل سرمایه‌گذاری در انرژی‌های تجدیدپذیر و تامین مالی انرژی‌های پایدار خواهد بود. بخش عمده برق تولید شده در ایران از طریق سوزاندن نفت و گاز به دست می‌آید اما استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر برای تولید برق درحال افزایش است.

در ماه دسامبر آرش کردی، مدیرعامل شرکت توانیر ایران گفته بود، کشورش سالانه بین 500 تا 1000مگاوات به ظرفیت تولید انرژی‌های تجدیدپذیر خود خواهد افزود. دیوید کورچیا، رییس موسسه ارن دولوپمنت که در زمینه انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت دارد، گفت: «من (فرصت‌هایی) در بخش انرژی‌های بادی و خورشیدی می‌بینم... آنها در برخی مناطق کشور باد فراوانی دارند و خورشید هم همه جا هست.» بانک جهانی از سال 2007 و با تشدید تحریم‌ها علیه ایران فعالیت‌های توسعه‌یی و سرمایه‌گذاری خود در ایران را متوقف کرده است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران