شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 24615 | |

روایت تاجگردون از اقتصاد بعد از توافق

ایسنا| رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نباید انتظار داشت در پی توافق هسته‌یی تحول آنی در اقتصاد اتفاق بیفتد، گفت که اولویت اول دولت در این شرایط باید خروج از رکود و رونق سرمایه‌گذاری باشد. غلامرضا تاجگردون اظهار کرد: همین که کشورهای غربی مدت مدیدی با ایران پای میز مذاکره نشستند، نشان‌دهنده این است که دنیا، غرب و ایران به دنبال تحول جدی در منطقه هستند. آنها در شرایطی که به بسیاری از کشورهای نزدیک به غرب مخالف گفت‌وگو و مذاکره با ایران بودند در این نشست‌ها حضور پیدا کردند به عبارتی دنیا به قدرت ایران تن داد و به همین خاطر پای میز مذاکره نشست. این مذاکرات همانطور که رهبری فرمودند باید یک مذاکره برد- برد می‌بود یعنی هم ما توقعاتمان را پایین بیاوریم و هم غرب. همین نگاه دو طرفه که تحت نظارت رهبری شکل گرفت و نتیجه‌یی که فعلا اعلام شده نیز تاکنون مورد قبول دو طرف است و به نظرم دو طرف بازی برد- برد را پذیرفته‌اند.

این نماینده اصلاح‌طلب مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ظرف دو، سه ماه آینده باید فضا را نسبت به مساله هسته‌یی در داخل و بیرون از کشور مدیریت کرد، گفت: خیلی‌ها دوست ندارند این اتفاقات بیفتد و توافقی حاصل شود در بیرون کشورهای وابسته به غرب، صهیونیست‌ها و برخی کشورهای عربی مخالف رسیدن به توافق هستند. لذا فضای بیرون باید مدیریت شود، در داخل هم همین است البته درست است که بعد از فرمایشات رهبری تا حدودی فضا آرام شده و هنوز خیلی‌ها تمایل به توافق ندارند. مثلا رفتار برخی همکاران ما در مجلس نشان می‌دهد که آنها تمایل به پذیرش این موضوع ندارند. قاعدتا در چنین فضایی باید انتظار رفتار دیگری هم وجود داشته باشد بنابراین به نظر من دولت و کلیت نظام باید به مدیریت داخلی توجه کنند ضمن اینکه شرایط بین‌المللی هم شرایط خاصی است و در دو، سه ماه آینده باید وضعیت را کنترل کرد.

تاجگردون در باره انتظارات ایجاد شده برای تحولات اقتصادی بزرگ بعد از توافق هسته‌یی خاطرنشان کرد: دولت باید مردم را توجیه کند و اول باید خودش توجیه شود، ما نباید انتظار داشته باشیم که تحول سریع و آنی اتفاق بیفتد زیرا ما در یک بستر 10تا 15ساله دچار چالش شدیم و خروج از آن هم باید آرام باشد. نباید شتابزدگی اتفاق بیفتد. به هرحال خیلی از پارامترهای اقتصادی ما شکل گرفته و نمی‌شود آن را به هم بزنیم. جریان مصرف در جامعه ما هم یک جریان عنکبوتی است و سریع نمی‌شود از آن فاصله گرفت. دولت باید قانع شود که اگر در جریان مبادلات پولی- ارزی قرار است اتفاقی بیفتد نباید شتابزدگی اتفاق بیفتد. مردم هم بدانند که در کوتاه‌مدت اتفاق خاصی نمی‌افتد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران