شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 15730 | |

فرشاد مومنی:

تعداد زیادی از اقتصاددانان کشور اعتقاد دارند یکی از بزرگ‌ترین مشکلات اقتصادی ایران طی سال آینده به موضوع کسری بودجه باز می‌گردد. به باور این گروه درصورتی که شرایط دولت طی یک‌سال آینده با مشکل تامین منابع مالی مواجه باشد، فشار بیشتری بر فعالیت‌های بخش خصوصی وارد می‌شود. برهمین اساس سال 94 به‌عنوان دوران سخت اقتصاد ایران تحلیل می‌شود.

در همین حال فرشاد مومنی در تحلیل فضای سال آینده کشور به خبرآنلاین گفت: با کمال تاسف در سال 94 براساس تمهیداتی که در لایحه بودجه قابل مشاهده است، قرار نیست تغییرات مثبت محسوسی در اقتصاد کشور اتفاق بیفتد. آنچه برای سال آینده می‌توان پیش‌بینی کرد، این است که ما همچنان فاقد رشد با کیفیت به‌عنوان رشد متکی بر بخش‌های مولد خواهیم بود.

وی بیان کرد: رشدهای حاصله نیز بیشتر جنبه صوری داشته و ناظر بر تغییرات غیرموثر در بهبود وضعیت کلی اقتصاد با خصلت پایداری خواهد بود. مانند آنچه امسال اتفاق افتاد و 4درصد رشد اقتصادی برای 6 ماهه اول امسال اعلام شد که احتمالا برای کل سال 2درصد خواهد بود. اگرچه در محاسبات آماری واقعا این رشد اتفاق افتاده اما رشد با کیفیتی که مبتنی بر افزایش تولید و رونق بنگاه‌های تولیدی باشد، نبوده و بیشتر به رشد نقدینگی دلالت داشته است. در سال آینده نیز در سند بودجه 2.5درصد رشد اقتصادی برآورد شده اما درصورت حصول این نتیجه هم رشد اقتصادی با کیفیتی نخواهیم داشت و صرفا شاهد بالا رفتن کمیت اعداد و ارقام بوده‌ایم. مسعود خوانساری، رییس کمیسیون حمل و نقل و ارتباطات اتاق تهران نیز میزان رشد اقتصادی سال آینده را 2درصد پیش‌بینی کرده بود. موسسه اکونومیست، بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز رشد اقتصادی سال 94 را عددی بین 2تا 2.5درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران