شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 13643 | |

وزیر تعاون درمورد تعیین دستمزد سال ۹۴ گفت :

وزیر تعاون، کار و رفاه با اعلام «برای ارتقای سهم تعاون، بررسی مشارکت اقتصادی تعاونی‌ها را در کمیسیون اقتصادی دولت دنبال می‌کنیم» از تعیین دستمزد سال ۹۴ با چانه‌زنی ۳طرفه خبر داد و گفت: کاری می‌کنیم نه سیخ بسوزد نه کباب.

به گزارش تسنیم، علی ربیعی با اشاره به مهم‌ترین اقدامات حوزه تعاون در طول مدت خدمت خود گفت: تعاون هم کارکرد اقتصادی دارد و هم کارکرد اجتماعی، لازمه بخش اجتماعی آن توزیع عدالتگرایانه ثروت است و عدالت اجتماعی با توسعه بخش تعاون امکان‌پذیر است.

وی در پاسخ به اینکه امسال باید سهم تعاون به 25‌درصد برسد، پس چرا تاکنون این موضوع اتفاق نیفتاده است، گفت: در حوزه تعاون معتقدم که دولت نباید مداخله کند. بخش تعاون یک تفکر است و دولت در این حوزه تسهیلگر و حمایتگر است. تعاون جایی برای کار سیاسی نیست بلکه باید تعاونی‌ها در کنار دولت با هم‌افزایی برای ارتقای بخش تعاون تلاش کنند.

ربیعی تعاون را دغدغه مقام معظم رهبری و رییس‌جمهور خواند و اظهار کرد: موانع حضور تعاونی‌ها در کشور باید از میان برداشته شود. با وجود اینکه در‌حال‌حاضر نیمی از جمعیت کشور در تعاونی‌ها عضویت دارند، هنوز با سهم 25درصدی فاصله داریم. برای ارتقای سهم این بخش مشارکت اقتصادی تعاونی‌ها را در کمیسیون اقتصادی دولت مطرح کرده‌ایم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به فرهنگ تعاون اشاره کرد و گفت: به‌زودی در نمایشگاهی از محصولات تعاونی، توانایی‌های این بخش را معرفی می‌کنیم. در بسته سیاست‌های تعاون دولت تدبیر و امید، وزارت کار تسهیل و حمایت از فعالیت تعاونی‌ها را بدون مداخله کوچک‌ترین مداخله‌گری بخش دولت می‌داند.

وی با بیان اینکه نگاه به تعاون باید به‌عنوان یک نهضت اقتصاد اجتماعی و در خدمت اقشار و گروه‌های جامعه باشد، گفت: یک رویکرد اقتصادی برای ساماندهی نیازهای مشترک اقتصادی و اجتماعی را دنبال می‌کنیم.

ربیعی ادامه داد: در‌حال‌حاضر بیش از 110هزار تعاونی فعال در کشور وجود دارد. 70 تا 80هزار تعاونی نیمه‌فعال در کشور وجود دارد که با بهره‌گیری از سیاست‌های اصل44 و اقتصاد مقاومتی، تقویت تعاونی‌های نیمه‌فعال یکی از برنامه‌های مهم این وزارتخانه است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی به اجرای 7 برنامه در بخش تعاون اشاره کرد و گفت: «ترویج فرهنگ تعاون»، «توسعه مجموعه مدیریت تعاون» به‌ویژه در حوزه نظارتی، «توسعه و تحکیم تعاملات شبکه‌یی در تعاون»، سه برنامه اول از برنامه تحول بخش تعاون است. «توسعه همکاری بین‌بخشی»، «تامین منابع مالی مشوق‌ها»، «توسعه برند» و «بازار تعاونی» چهار بند دیگر برنامه‌ها است.

وی اظهار کرد: ازجمله برنامه‌های بخش تعاون در اقتصاد مقاومتی می‌توان به تشکیل پنج تعاونی سهامی عام، 2هزار‌و472تعاونی خدماتی، 49تعاونی دانش‌بنیان، 33تعاونی دهیاری و تشکیل 41تعاونی فراگیر ملی تا پایان سال93 اشاره کرد. همچنین 30تعاونی توسعه و عمرانی شهرستانی از جمله اقدامات دیگر بخش تعاون در اقتصاد مقاومتی است.

ربیعی بیان کرد: با اعتبار 2هزار میلیارد تومانی در فرآیند اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری، وزارت تعاون، کار و رفاه طرحی دارد تا موضوع اشتغال این افراد را در تعاونی‌ها دنبال کند.


می‌دانم زندگی کارگران سخت است

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه در پاسخ به «دیدگاه شما برای افزایش مزد سال آینده کارگران چیست؟» افزود: افزایش مزد سال آینده تابع این است که منافع دو طرف در نظر گرفته شود.

ربیعی اذعان کرد: «به‌خوبی می‌دانم زندگی کارگری سخت است.» وی گفت: سال گذشته به‌گونه‌یی تصمیم‌گیری کردیم که کارگر و کارفرما راضی بودند و برای نخستین‌بار نقدی از شورای‌ عالی کار بیرون نیامد. امسال نیز نظام چانه‌زنی و سه‌جانبه‌گرایی را به‌کار گرفته‌ایم و به‌نحوی تصمیم‌گیری می‌کنیم که نه سیخ بسوزد و نه کباب. وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه کارآفرینان و کارفرمایان حال خوشی ندارند، افزود: وزیر کار هستم. باید به تولید هم توجه داشته باشم. در شرایطی که کارآفرینان و کارفرمایان مشکلات متعدد دارند باید از آنها هم مراقبت کنیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران