شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 30497 | |

مهر

دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین‌المللی زنان و مامایی ایران گفت: آندومتریوز از جمله بیماری‌هایی است که ۱۰ درصد زنان را درگیر کرده و باعث ناتوانی مالی، کاری و نیز دردهای بسیار برای بیمار می‌شود.

دکترشهلا چایچیان با اشاره به اینکه بیماری آندومتریوز موجب کاهش کیفیت زندگی بیماران می‌شود، افزود: احتمال افزایش سرطان‌های تخمدان در این بیماران مشاهده شده و نیز نازایی در بین این بیماران خیلی شایع است. تشخیص قطعی آندومتریوز را لاپاراسکوپی عنوان کرد. هر چه به سمت روش‌های تشخیصی غیر تهاجمی حرکت کنیم، کمک می‌کند که بیماران را در مراحل دیرتر جراحی و بهتر بتوانیم آن را کنترل کنیم.

چایچیان با بیان اینکه دنیا به سمت درمان‌های طبی این بیماری در حرکت است، افزود: برخی از درمان‌های این بیماری مراحل تحقیقاتی را طی می‌کنند که امیدواریم تا چند روز آینده یکی از پروژسترون‌ها که نقش مهمی در درمان این بیماری دارد، وارد کشور شود.

وی با تاکید بر اینکه افق نوید بخشی در عرصه درمان طبی آندومتریوز پیش‌رو داریم، اظهار داشت: بیماری آندومتریوز دو علت دارد که یکی از علل درونی شامل اختلالات و دیگری عوامل محیطی است که مهم‌ترین آنها سموم محیطی در موادغذایی و آلودگی‌های صنعتی و... است.

چایچیان در ادامه به تعویق افتادن باروری را از دیگر عوامل این بیماری عنوان کرد و گفت: هر چه زمان بلوغ تا باروری طولانی‌تر باشد احتمال بروز این بیماری بیشتر است و با توجه به وضعیت جامعه که خانم‌ها به سمت شغل و تحصیل حرکت کرده‌اند بیشتر شاهد بروز این بیماری هستیم.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران