شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 25701 | |

معضلات سلامت ایرانیان، لنگ پول

معاون درمان وزیر بهداشت از برنامه وزارت بهداشت جهت درمان 4بیماری غیرواگیر خبر داد و در عین حال رونمایی از این برنامه را وابسته به زمان تخصیص اعتبارات آن عنوان کرد.

دکتر محمد آقاجانی در تشریح برنامه‌های این وزارتخانه در حوزه درمان بیماری‌های غیرواگیر گفت: «برای کنترل و درمان بیماری‌های غیرواگیر برنامه‌هایی داریم و امسال برای این موضوع در 4 زمینه برنامه‌ریزی کردیم که شامل درمان سکته‌های قلبی، سکته‌های مغزی، مجروحان حوادث ترافیکی و بیماران مبتلا به سرطان است.»

به گزارش ایسنا، وی با بیان اینکه این 4دسته از بیماری‌ها بیش از 75درصد علل مرگ ایرانیان را تشکیل می‌دهند و مهم‌ترین علت مرگ هموطنان‌مان هستند، گفت: «بخش قابل توجهی از این مرگ‌ها قابل پیشگیری و علاج است. قصد ما در این 4 برنامه، صرف هزینه برای یک برنامه‌ریزی مجدد و در واقع یک بازآرایی جدید در زمینه تجهیزات، امکانات و نیروی انسانی است تا بتوانیم فرآیندهای ارایه خدمات به بیماران و مجروحان را در قالب این 4بیماری گسترش دهیم.»


تمرکززدایی از درمان سرطان

آقاجانی با اشاره به وجود جزییات خاص در درمان هر یک از این بیماری‌ها گفت: «مثلا در مورد سرطان طرح آمایش سرزمینی این بیماری را در دستور کار داریم که در 3سطح ارایه خدمات خواهیم کرد، به گونه‌یی که در آینده بتوانیم در 10 قطب کشوری تمامی خدمات، در زنجیره ارایه خدمات را در این 3 سطح ارایه دهیم؛ به‌طوری که مردم ما برای درمان سرطان، نیازی به مراجعه به تهران نداشته باشند.» معاون درمان وزیر بهداشت با بیان اینکه هر یک از این برنامه‌ها دارای جزییاتی هستند که بعد از رونمایی آنها مشخص می‌شوند، ادامه داد: «همچنین در زمینه حوادث ترافیکی بنای ما گسترش خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و بهینه‌سازی و گسترش خدمات اورژانس بیمارستانی است. یعنی برنامه2 جزو دارد ابتدا ما باید انتقال مجروح را از محل حادثه به بیمارستان تسریع و ایمن کنیم و دوم اینکه خدمت‌رسانی به این مجروحان را در اورژانس‌ها توسعه دهیم.»

آقاجانی در همین زمینه افزود: «به این معنی که سرعت اقدامات اولیه و حیات‌بخش و همین‌طور تعیین تکلیف و انتقال مجروحان به بخش‌های بستری را به گونه‌یی ساماندهی کنیم که بتوانیم از مرگ‌های ناشی از حوادث ترافیکی بکاهیم.» وی ضمن ابراز تاسف از بالا بودن مرگ‌‌ومیر ناشی از حوادث ترافیکی در ایران گفت: «متاسفانه همچنان بزرگ‌ترین عامل از دست دادن سال‌های عمر در ایران، حوادث ترافیکی است و این برای مملکت ما اصلا خوب نیست. طی چند ساله اخیر اقدامات خوبی برای کاهش حوادث ترافیکی و کاهش مرگ‌ومیر ناشی از آن، انجام گرفته است اما همچنان این روند بالا ادامه دارد.

آقاجانی با تاکید بر اینکه نیازمند تداخل جدی در امر جلوگیری از حوادث و سوانح به عنوان مهم‌ترین عامل مرگ ایرانی‌ها هستیم، ادامه داد: «همچنین اگر حادثه‌یی اتفاق افتاد باید بتوانیم مجروحان را به موقع به بیمارستان رسانده و در اورژانس هم خدمات به موقع و کیفی ارایه دهیم. این اقدامات نیازمند تلاش همگانی است، به گونه‌یی که هم مردم در رانندگی و رعایت قوانین و پذیرفتن فرمان پلیس دقت کنند و هم برای اصلاح جاده‌ها و نقاط حادثه‌خیز کشور اقدام کنیم. همچنین باید در جهت فرهنگ‌سازی عمومی و درمان مصدومان نیز کار انجام دهیم.»

وی همچنین در مورد زمان رونمایی از این بسته‌ خدمتی گفت: «وزارت بهداشت نیز بسته ویژه‌یی برای انتقال و درمان مصدومان جهت کاهش مرگ‌ومیر ناشی از حوادث ترافیکی دارد، اما زمان رونمایی این برنامه به تخصیص اعتبارات وابسته است. در حال حاضر برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه انجام شده است. اعتبارات این برنامه‌ها نیز از محل طرح تحول سلامت تامین می‌شود. بنابراین هرگاه اطمینان حاصل شود که می‌توانیم منابع انجام این اقدامات را تزریق کنیم، این برنامه‌های چهارگانه را نیز اعلام می‌کنیم.»

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران