شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 12320 | |

رییس سازمان نظام پزشکی خبر داد

دکتر علی‌رضا زالی درباره وضعیت تعرفه‌های پزشکی در سال آینده به اصلاحات لازم در فرآیند تعرفه‌گذاری اشاره کرد و گفت: در حوزه کارشناسی به نقطه نظرات فنی مشترکی رسیده‌ایم. آن چیزی که در متد اصلی این مهم پیگیری می‌شود، هم‌افزایی ظرفیت‌های میان وزارت بهداشت و نظام پزشکی در شورای عالی بیمه برای رفع مطالبات جامعه پزشکی و نگاه حداکثری به اصلاحات ارزش نسبی خدمات است. به گفته رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران برای آنکه در شورای عالی بیمه با کمترین مقاومت روبه‌رو شویم، کمیته‌یی 5 گانه اعم از نمایندگان وزارت بهداشت، رفاه، نظام پزشکی و دو نماینده از سازمان‌های بزرگ پایه یعنی تامین اجتماعی و سلامت ایرانیان تشکیل شد. در این زمینه موضع وزارت بهداشت و نظام پزشکی تقریبا نگاه اصلاح حداکثری متناسب با اعتبارات با اصلاحات منطقی است.

زالی با تاکید بر صیانت از منافع بخش خصوصی در استان‌های غیربرخوردار، مناطق محروم، شهرستان‌های کوچک و استان‌هایی که بخش خصوصی از بضاعت کمتری برخوردار است، گفت: به‌طور مثال نظر وزیر بهداشت بر این بود که در شهرهای کوچکی که فاقد بیمارستان خصوصی هستند، مکانیسمی طراحی شود که اگر پزشکی می‌خواهد از ظرفیت و ساختار شبه‌دولتی استفاده کند، بهره‌مند شده و بیمار را به مرکز استان منتقل نکند.

وی همین طور خاطرنشان کرد: توافقات اولیه در رابطه با اینکه در استان‌ها و شهرهای کوچک شرایط متفاوتی را برای دی‌کلینیک‌ها با تسهیلات ویژه و سهل‌الوصول‌تر نسبت به مراکز استان‌ها در کلان‌شهرها ببینیم، صورت گرفت تا بخش خصوصی امکان رشد و نمو را در شهرهای کوچک با تغییرات آیین‌نامه‌یی داشته باشد. وی با توضیح اینکه برای سال آینده باید کمیته‌های تعرفه‌یی در سازمان تشکیل و کمیسیون‌های مربوطه شکل گیرد، افزود: مدل پیشنهادی برای سال آینده، پوشش بخش ویزیت و سرپایی، اصلاحات و رشد منطقی تعرفه‌هاست.

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران با تاکید بر اینکه انجام هرگونه ابهام نظارتی و پایشی باید با حفظ کرامت جامعه پزشکی باشد، گفت: امید است این مهم در استان‌ها رعایت شده و به جایگاه اجتماعی گروه پزشکی افزوده شود که البته به‌علت پیشرو بودن جامعه پزشکی در این امر نگرانی‌ها به حداقل رسیده است.

وی در ادامه از دبیران اجرایی ستادهای نظارت بر تعرفه‌ها در شهرها و استان‌های کشور درخواست کرد بحث بودجه سلامت در سال آینده، استمرار کاهش پرداخت از جیب مردم و نگاه متفاوت نمایندگان به بودجه سلامت را در استان خود مدنظر قرار دهند.

زالی با اشاره به فصل بودجه با بیان اینکه هرگونه اختلال در فرآیند بودجه‌یی می‌تواند به جامعه پزشکی به‌صورت غیرمستقیم و به مردم به‌صورت مستقیم آسیب رسان باشد، اظهارکرد: از آنجا که برخی نمایندگان به‌صورت دوره‌یی به محل کار خود در شهرستان‌ها مراجعه می‌کنند، همکاران می‌توانند با برگزاری جلسات کوتاه با آنها و درصورت امکان برگزاری جلسات مشترک با مجموعه نمایندگان استان‌ها در شورای هماهنگی، نیم‌نگاهی به حل مشکلات بودجه‌یی سال آینده و نگرانی جامعه پزشکی و وزارت بهداشت در حوزه سلامت برای ارتقای بودجه سال آینده داشته باشند. وی تصریح کرد: درحال حاضر زمان و فصل شکل‌گیری قانون توسعه ششم است و وزارت بهداشت، معاونت سازمان برنامه و بودجه و همکاران در کمیسیون‌های مختلف مجلس اعلام آمادگی برای ارایه نظرات فنی، کارشناسی و تحلیلی پیش از انشای قانون توسعه ششم کرده‌اند.

رییس کل سازمان نظام پزشکی ایران در پایان عنوان کرد: همکاران می‌توانند در استان‌ها جلسات درون‌گروهی گذاشته و نقطه‌نظراتی را که فکر می‌کنند می‌توان به‌عنوان پیشنهادات صنفی یا ملی پیش از تدوین قانون داشته باشیم به وزارت بهداشت انتقال دهند تا بعد‌ها گلایه نشود که نظام پزشکی نظرات فنی خود را اعلام نکرد. وی با اشاره به بررسی بودجه سال آینده تاکید کرد: هرگونه اختلال در فرآیند بودجه‌یی می‌تواند به جامعه پزشکی به‌صورت غیرمستقیم و به مردم به‌صورت مستقیم آسیب‌رسان باشد، وی افزود: این مهم نشان‌دهنده آن است که دبیران استانی به‌صورت نوآورانه و خلاقانه این فرآیند را درون استان با در نظر گرفتن تمام ملاحظات درون‌استانی و بومی حاکم بر فرآیند گروه پزشکی انجام داده‌اند که جای تشکر ویژه و قدردانی از این همکاران دارد. وی افزود: آمار ارایه شده در مجموعه کشور موجب شگفتی همه دست‌اندرکاران نظام سلامت شاغل در حوزه سلامت شد. این آمار گویای چیزی نیست جز درک عمیق جامعه پزشکی که همواره در فراز و نشیب‌ها پیشرو‌تر از همه، شرایط کشوری و ملی را درک کرده و متناسب با آن رفتار حرفه‌یی خود را تنظیم کرده‌اند. زالی با ابراز خرسندی از اینکه پیش‌بینی‌ها درخصوص وجود عدم هماهنگی در استان‌ها در میان همکاران گروه‌های مختلف در حوزه سلامت یا وجود نداشت یا به حداقل رسیده است، اظهارکرد: این مهم نیز نشان‌دهنده حسن تدبیر دبیران دراستان‌هاست و امید است این مهم سوابقی برای افزایش قدرت، وجاهت اجتماعی و حرفه‌یی سازمان‌های نظام پزشکی در سراسر کشور باشد که قطعا درماه‌های آتی محقق خواهد شد.

وی درخصوص ضرایب تعرفه‌یی استان‌ها ابراز کرد: خوشبختانه این مهم در اکثر استان‌ها با کمترین چالش صورت گرفت و تقریبا هماهنگی خوبی میان اعضای 5 گانه تعیین ضرایب استانی صورت گرفت. علاوه بر آن باب ارتباطات درون‌استانی با بیمه‌های تکمیلی با تدبیر همکاران در استان‌ها کماکان مفتوح باقی مانده و علاوه بر اعلام ضرایب استانی، فرآیند ارایه خدمات به مردم نه تنها متوقف نشد بلکه مسیر طبیعی خود را نیز طی کرد.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران