شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 6304 | |

ایسنا معدن انگوران یکی از مهم‌ترین معادن سرب و روی کشور است که از 100سال پیش تاکنون فعالیت خود را آغاز کرده و اکنون با ذخیره قطعی 23میلیون تن، سالانه 250هزار تن موادمعدنی از آن استخراج می‌شود اما به گفته رییس ایمیدرو 9سال دیگر از عمر این معدن دیرینه باقی مانده است.

معدن انگوران که در 130کیلومتری جنوب غربی شهر زنجان واقع شده، معدنکاری‌اش به بیش از 100سال پیش بر می‌گردد و صدور نخستین پروانه بهره‌برداری این معدن مربوط به سال 1301 است.

استخراج معدن به‌صورت قابل توجه عملا از سال 1324 آغاز شده و از سال 1381 شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران، جایگزین شرکت کل معادن ایران دارنده پروانه بهره‌برداری از معدن شد.

از ابتدای سال 1385 تاکنون بهره‌برداری و استخراج از معدن توسط شرکت تهیه و تولید موادمعدنی ایران در حال انجام است. به گفته ابوطالب اشگولی، مدیر معدن انگوران در طرح سال 1390 استخراج 700هزار تن ماده معدنی در طرح پیش‌بینی شد که تا پایان سال گذشته مقدار 815هزار و 236تن ماده معدنی استخراج شد. هم‌اکنون 250کارگر معدنی فقط در خود معدن انگوران مشغول به‌کارند، کارگرانی که تماس مستمر با سرب و روی آکنده در هوا، دندان‌هایشان را خراب و سختی کار، اغلب آنان را با مشکل کمر درد مواجه کرده است.

ذخیره قطعی انگوران 23میلیون تن است و هم‌اکنون سالانه از آن 250هزار تن موادمعدنی استخراج می‌شود که رییس هیات عامل ایمیدرو نسبت به اتمام ذخایر این معدن تا 9سال دیگر اظهار نگرانی کرده‌ و گفته که عدم تصمیم‌گیری موجب بیکاری هزاران نفر و توقف کارخانه‌های فرآوری می‌شود.

کرباسیان اظهار کرده که به‌دنبال این هستیم مسایل مربوط به سرمایه‌گذاری در این حوزه را تسهیل کنیم و وظیفه ما در دولت این است که از سرمایه‌گذاری حمایت کنیم و در نهایت، موجب توسعه و اشتغال شویم.

امروز یکی از بزرگ‌ترین صادرکنندگان شمش روی خاورمیانه، واحدهای صنعتی است که با مواد استخراج شده از معدن انگوران تغذیه می‌کنند. 73واحد صنعتی معدنی از مواد استخراج شده از معدن انگوران تغذیه می‌کنند و اغلب آنان در ردیف بزرگ‌ترین صنایع معدنی کشور قرار دارند. میزان خلوص بالای موادمعدنی انگوران، منجر به افزایش خلوص مواد استحصال شده و شمش‌های سرب و روی تولید شده در خاورمیانه شده است. بهره‌برداری و استخراج از این معدن، هم‌اکنون در اختیار واحد تهیه و تولید موادمعدنی ایران شرکت ایمیدرو است. عیار مجموعه سولفوره استخراج شده از معدن انگوران 35 تا 40درصد و عیار خاک سرب و روی 15 تا 20درصد است که خلوص بالای آن در سطح جهان بی‌نظیر محسوب می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران