شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 3265 | |

نایب ‌رییس خانه معدن:

نایب‌رییس خانه معدن ایران گفت: کلمه‌یی به نام «خام‌فروشی» در بخش معدن وجود ندارد و اگر خام فروشی صورت می‌گیرد باید به دنبال این باشیم که تکنولوژی تبدیل محصولات خام را ارتقا دهیم تا محصول خام صادر نکنیم. از سوی دیگر هرچه تکنولوژی فرآوری مواد معدنی را ارتقا دهیم بازهم به پای چین نمی‌رسیم.

محمدرضا بهرامن درگفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در زمینه فرآوری باید به این نکته توجه کرد که تا چه زمانی یک محصول معدنی به فرآوری دست می‌یابد، اظهارکرد: هنگامی که یک ماده معدنی را به گندله یا کنسانتره تبدیل می‌کنیم باز هم به فرآوری کامل دست نیافته‌ایم چراکه تنها زمانی می‌توان گفت که به فرآوری دست یافته‌ایم که تمام اهداف اصلی محقق شده باشد.

وی ادامه داد: در بخش معدن استراتژی قابل اجراست و با توجه به شرایط امروز کشور تغییراتی در آن باید صورت گیرد چراکه اگر خام فروشی در بخش سنگ‌آهن یا سنگ‌های تزیینی صورت می‌گیرد باید به دنبال این باشیم که تکنولوژی تبدیل محصولات خام را ارتقا دهیم تا محصول خام صادر نکنیم. از سوی دیگر هرچه تکنولوژی فرآوری مواد معدنی را ارتقا دهیم باز هم به پای چین نمی‌رسیم.

تکنولوژی مهم‌ترین نیاز بخش معدن

بهرامن با بیان اینکه یکی از مهم‌ترین نیازهای بخش معدن توجه به تکنولوژی است، اظهارکرد: زمانی که بتوانیم تکنولوژی خوبی را درکشور احیا کنیم می‌توانیم ادعا کنیم که از تمام منابع به‌طور کامل استفاده شده است. به همین دلیل خانه معدن همیشه به دنبال دست‌یابی به تکنولوژی‌های نوین است. وی با بیان اینکه سه نفر از اعضای خانه معدن عضو کنگره جهانی معدن IOC هستند،گفت: این مساله باعث شده که ایران بتواند ارتباط علمی با کشورهای معدن‌خیز همچون کانادا، قزاقستان، برزیل، لهستان و... برقرار کند. بهرامن درخصوص ارتباط تجاری معادن ایران با سایر کشورها اظهارکرد: به دلیل وجود تحریم‌ها، ارتباط ایران با سایر کشورهای معدن‌خیز بیشتر درحد علمی خلاصه شده است؛ به‌طوری که بتوان شناخت کافی را از اکتشاف، استخراج و فرآوری معادن به دست آورد. نایب‌رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه 35 کشور درکنگره جهانی معدن شرکت دارند، گفت: این کشورها جزو کشورهای بنام در بخش معدن هستند که حضور ایران در این کنگره موجب ارتباط با این کشورهای معدن خیز شده و توانسته‌ایم از فرصت‌های پیش آمده، استفاده کنیم.

وی ادامه داد: سال گذشته درکانادا 50 نفر از معدن‌کاران مشهور کشور حاضر شدند که این گردهمایی موجب شناخت ایران با مباحث معدن و مسایل زیست محیطی با منابع طبیعی شد.


شرط ورود به بازارهای رقابتی مواد معدنی

بهرامن با بیان اینکه این گردهمایی‌ها موجب می‌شود که معدن‌کاری سنتی به فراموشی سپرده شود، گفت: معدن‌کاری سنتی موجب آسیب به منابع ملی می‌شود به همین دلیل باید به فکر توسعه امر معدن شد به‌طوری که معدن‌کاری به نحو مطلوبی صورت بگیرد. نایب‌رییس خانه معدن ایران با بیان اینکه فرآوری با تکنولوژی نو ارتباط مستقیمی دارد، اظهارکرد: شرط لازم برای ورود به بازارهای رقابتی و کسب موفقیت در این امر به دست آوردن فرآوری با تکنولوژی نوزدهمین نمایشگاه بین‌المللی نفت‌،گاز،پالایش و پتروشیمی است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران