شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 52537 | |

اتاق ایران از رتبه‌بندی رقابت‌پذیری کشورها در 2016 گزارش داد

گروه تجارت

در سال‌های گذشته فعالان کسب و کار ایران با وجود تحریم‌های بین‌المللی رو به جلو حرکت کرده و با استفاده از منابع و امکانات مختلف سعی در بهبود وضعیت کلی آن کرده‌اند. رتبه رقابت‌پذیری ایران در سال گذشته بین 140کشور جهان، 74 شده بود و نسبت به 2014، 9پله بهبود داشت. این در شرایطی است که نمره ایران افزایش یافته ولی به دلیل رشد این شاخص در کشورهای رقیب ایران، رتبه ایران پایین آمده است. یکی از شاخص‌های مورد نظر، بررسی مشکلات کسب و کار در ایران است که بزرگ‌ترین عاملی که سد راه کسب‌وکار ایران شده، عدم دسترسی به فاینانس‌های خارجی است که احتمال می‌رود با رفع تحریم‌های بانکی این مشکل حل شود و کسب و کار ایران با رشدی قابل توجه مواجه شود.

در همین راستا، مجمع جهانی اقتصاد به تازگی گزارش رقابت‌پذیری اقتصادی مربوط به سال

2017-2016 را منتشر کرده است. این گزارش به رتبه‌بندی کشورها از نظر رقابت‌پذیری اقتصادی می‌پردازد. سال گذشته رتبه ایران بین 140کشور جهان 74 شده بود و نسبت به 2014، 9پله بهبود داشت. البته نمره ایران افزایش یافته اما به خاطر رشد بیشتر در بهبود این شاخص در کشورهایی که رتبه تقریبا یکسانی با ایران داشته‌اند، رتبه ایران پایین آمده است. مطابق این شاخص، ایران در ملزومات اساسی رتبه 61، در گسترش کارآیی رتبه89 و در نوآوری و عوامل پیچیده رتبه101 را در میان 138کشور جهان کسب کرده است.

در این میان، ایران از نظر زیرشاخص نهادها به‌طور کلی در رتبه90 جهان قرار گرفته است. این زیرشاخص شامل موارد زیادی ازجمله حقوق مالکیت، قدرت حفاظت از سرمایه‌گذاری، اعتماد عمومی به سیاستمداران، پرداخت‌های غیرمعمول و رشوه، هزینه‌های تجاری تروریسم، هزینه‌های تجاری جرم و جنایت، جنایات سازمان‌یافته، شفافیت سیاست‌گذاری دولت و برخی موارد دیگر می‌شود. این موارد می‌توانند در سفرهای تجاری و سفرهایی که به قصد سرمایه‌گذاری و تجارت به ایران انجام می‌شود، موثر باشند. در میان مهم‌ترین این زیرشاخص‌ها می‌توان به رتبه105 ایران از نظر هزینه‌های تجاری تروریسم، رتبه79 از نظر هزینه تجاری خشونت و جنایت و رتبه90 ایران از نظر خشونت‌ها و جرایم سازمان‌یافته اشاره کرد. این موارد در کنار قابل اطمینان بودن خدمات پلیس، شاخص‌های امنیت کشور محسوب می‌شوند که علاوه ‌بر گردشگری با قصد تجارت، برای گردشگران خارجی نیز اهمیت دارند.

بهترین عملکرد ایران مربوط به خطوط تلفن ثابت می‌شود. ایران در این شاخص بین 138کشور، رتبه23 را به دست آورده است. بدترین عملکرد با رتبه111، مربوط به کیفیت زیرساخت حمل و نقل هوایی است که البته نسبت به سال گذشته، 7رتبه بهتر شده است. اما مجمع جهانی اقتصاد در قسمتی از گزارشش به بررسی مشکل‌سازترین عوامل برای انجام کسب‌وکار پرداخته است. در کسب‌وکارهای ایران، دسترسی به فاینانس اصلی‌ترین مشکل بوده، در جایگاه دوم تورم و بعد از آن هم بروکراسی دولتی ناکارآمد قرار داشته است.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران