شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 35232 | |

رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی در مراسم کلنگ‌زنی نخستین شهرک صنعتی پوشاک:


نخستین شهرک صنعتی پوشاک به دستور رییس‌جمهور توسط معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت کلنگ‌زنی شد. این شهرک صنعتی تخصصی قرار است در مساحت بیش از 150هکتار در جنوب استان تهران راه‌اندازی شود. به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران، کار عمرانی ایجاد زیرساخت‌های این شهرک از امروز سوم دی ماه آغاز می‌شود و پذیرش واحد‌های تولیدی در آن از نیمه دوم سال آینده امکان‌پذیر خواهد بود. در این مراسم رییس سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه بازار مصرف پوشاک ایران 11میلیارد دلار است، گفت: سهم تولید از تامین پوشاک حدود 40درصد یعنی فقط 4.5میلیارد دلار است. همچنین مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» درباره برآورد هزینه شهرک تخصصی پوشاک گفت: براساس آمار پیش‌بینی شده که 300 واحد تولیدی با ظرفیت اشتغال 10هزار نفر در این شهرک مستقر شوند و برآورد هزینه آن در حوزه زیرساخت برابر 100میلیارد تومان است.

945 شهرک صنعتی مصوب

سیدمحمدعلی سیدابریشمی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه با 20 تا 30میلیون تومان سرمایه‌گذاری در صنعت نساجی و پوشاک یک شغل ایجاد می‌شود، گفت: این درحالی است که برای ایجاد شغل در سایر صنایع باید 200 تا 250میلیون تومان سرمایه‌گذاری کرد. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت، حجم معاملات بازار مصرف پوشاک در کشور در سال گذشته(1393) را حدود 11میلیارد دلار (33هزار میلیارد تومان) اعلام کرد و گفت: این درحالی است که تولید پوشاک در همین زمان معادل 300هزار تن به ارزش 5/4میلیارد دلار بوده و مابقی به صورت قاچاق وارد کشور شده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: حدود 50 تا 60 درصد از پوشاک مصرفی کشور به صورت قاچاق وارد می‌شود که مقابله با این پدیده نیازمند یکسری اقدامات راهبردی ازجمله نظارت در عرضه پوشاک است. وی با بیان اینکه اشتغال صنعت پوشاک در کشور حدود 280هزار نفر است، اظهار کرد: در عین حال این صنعت کمترین آسیب زیست محیطی و مصرف آب را دارد که یکی از نقاط قوت آن تلقی می‌شود.

760 شهرک صنعتی در حال واگذاری

سید ابریشمی با بیان اینکه درحال حاضر 945شهرک صنعتی مصوب در کشور داریم، ادامه داد: از این تعداد 760شهرک صنعتی درحال واگذاری و 132هزار زمین در اختیار سازمان ما قرار دارد البته از این مساحت 75هزار هکتار آن عملیاتی و در نهایت میزان زمین صنعتی که از این فرآیند به دست می‌آید 51 هزار هکتار است که درحال حاضر 30هزار هکتار آن واگذار شده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه 27شهرک مصوب در استان تهران قرار دارد، بیان کرد: از این تعداد 17شهرک در مرحله‌ واگذاری است و پنج شهرک نیز درحال آماده‌سازی زیرساخت هستند که بدین‌ترتیب از مجموع 10هزار هکتار زمین در اختیار 6 هزار هکتار آن عملیاتی است و از این مساحت 3هزار هکتار تاکنون به واحد‌های صنعتی واگذار شده است. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه یکی از مباحث مهم و تاثیر‌گذار در صنعت پوشاک توجه به طراحی و مد است، تصریح کرد: طراحی و مد درحال حاضر یکی از مشکلات این صنعت به ‌شمار می‌رود؛ بنابراین باید مراکز طراحی و مد در محلی متمرکز شود و با رشته صنعتی پوشاک خود را هماهنگ کند تا بتوانیم کم‌توجهی به این موضوع را جبران کنیم. سیدابریشمی با تاکید بر«اهمیت رعایت حقوق مالکیت در صنعت پوشاک» گفت: زمانی که یک واحد تولیدی اقدام به نوآوری و برند‌سازی می‌کند باید شرایطی فراهم شود که هر کسی نتواند بدون مجوز از برند آن شرکت استفاده کند.


مصوبه برنامه ششم برای شهرک‌های صنعتی

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به سوال خبرنگار «تعادل» در ارتباط با برنامه‌های دولت در برنامه ششم توسعه و قانون بودجه سال 1395 در حوزه شهرک‌های صنعتی گفت: تصمیم اساسی دولت برای اینکه دستگاه‌های اجرایی، زیرساخت‌ها را در شهرک‌های صنعتی فراهم کنند هم در برنامه ششم توسعه و هم در بودجه سال آینده آمده که تاکنون مصوبه دولت را دریافت کرده است.

وی ادامه داد: مورد دیگری که در دولت تصویب شده، حمایت از شرکت‌های خدماتی و واحد‌های صنعتی داخل شهرک‌هاست که بر این اساس قرار است بخشی از مالیات بر ارزش‌افزوده‌یی که واحد‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی پرداخت می‌کنند برای نگهداری و تکمیل زیرساخت‌ها استفاده شود.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین در پاسخ به سوال دیگر «تعادل» درباره‌ میزان آلایندگی شهرک‌های صنعتی کشور بیان کرد: تمامی شهرک‌های صنعتی پیش از احداث ارزیابی زیست محیطی می‌شوند ضمن اینکه تمامی اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از آلایندگی شهرک‌ها ازجمله سیستم تصفیه فاضلاب در جهت حفاظت از آب و خاک انجام می‌شود؛ به طوری که درحال حاضر 72درصد از واحد‌های مستقر در شهرک‌های صنعتی دارای سیستم تصفیه فاضلاب هستند.


بهره‌برداری از شهرک پوشاک؛ سال 96

علی سلیمانی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران در ادامه و با بیان اینکه پس از اتمام ساخت‌وساز در این شهرک، پذیرش واحد‌های تولیدی آغاز خواهد شد، گفت: براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، بهره‌برداری از واحد‌های تولیدی این شهرک در سال 1396 محقق می‌شود. سلیمانی در ادامه با اشاره به فعالیت 16هزار و 500 واحد تولیدی در استان تهران ادامه داد: بیش از 62 هزار صنف تولیدی در تهران داریم که مجموعا از این تعداد حدود 8هزار واحد صنعتی در شهرک‌ها مستقر هستند که البته 5 هزار واحد آن درحال فعالیت و بقیه در مرحله‌ نصب و راه‌اندازی واحد‌های خود قرار دارند.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون تولید‌کنندگان پوشاک در شهر تهران در فضاهای بسیار غیراستاندارد و متراکم فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: این درحالی است که با کوچک‌ترین حادثه‌یی گرفتاری زیادی برای شهر و شهروندان ایجاد خواهند کرد. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی استان تهران همچنین درباره‌ «تامین آب مورد نیاز شهرک صنعتی پوشاک» گفت: صنعت پوشاک صنعت آب‌بری نیست و تنها به آب آشامیدنی نیاز دارد که طی قرار‌دادی با وزارت نیرو قرار شده با خرید یک حلقه چاه، آب مورد نیاز شهرک صنعتی که برابر 20 لیتر در ثانیه است، تامین شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران