شماره امروز: ۵۴۷

| | |

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر حرکت کلی اقتصاد کشور به‌سوی تک نرخی شدن ارز، گفت: تک نرخ شدن ارز یک جهش نیست که با سیاست دستوری قابل اجرا باشد بلکه یک فرایند برنامه‌ریزی شده زمان‌بر است که برای انجام آن باید اطلاع‌رسانی لازم انجام شود.

محمد قسیم عثمانی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه‌ملت درباره شرایط تک نرخی شدن ارز، گفت: حرکت به‌سمت تک نرخی شدن ارز یک ضرورت و وظیفه است اما در این زمینه باید شرایط اقتصادی در نظر گرفته شود.

نماینده مردم بوکان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در حال حاضر با توجه به‌شرایط اقتصادی کشور امکان تک نرخی شدن ارز وجود ندارد و نباید فراموش کرد که بسیاری از کشورهای پیشرفته ابتدا شرایط اقتصادی لازم را طی کردند تا به ارز تک نرخی در بازار دست یافتند.

عثمانی با تاکید بر این نکته که تک نرخی شدن ارز در کشور نیاز به بستر‌سازی دارد، گفت: برای تک‌نرخی شدن ارز ابتدا باید بخش صنعت و تولید به‌نحوی تقویت شود که بتواند در سطح جهانی رقابت کند.

این نماینده مردم در مجلس نهم ادامه داد: باید پذیرفت که ارز چند نرخی رانت و فساد اقتصادی ایجاد می‌کند اما با توجه به‌شرایط اقتصادی و برای حمایت از بخش تولید، صنعت و همچنین دستیابی به‌سیاست‌های خروج غیرتورمی از رکود باید نظام ارز چند نرخی در کشور وجود داشته باشد.

عثمانی با تاکید برحرکت به‌سمت ارز

تک‌نرخی تصریح کرد: زمانی‌که بخش تولید و صنعت کشور و همچنین محصولات تولید و صادراتی توان رقابت در سطح جهانی را پیدا کردند می‌توان گفت زمان تک‌نرخی شدن ارز فراهم شده است.

وی ادامه داد: تک نرخ شدنی ارز یک جهش نیست که با سیاست دستوری قابل اجرا باشد بلکه یک فرایند برنامه‌ریزی شده زمان‌دار است که برای انجام آن باید اطلاع‌رسانی لازم

انجام شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس، با مثبت ارزیابی کردن ثبات نسبی نرخ ارز در سال اخیر، یادآورشد: نرخ ارز باید قابل پیش بینی باشد تا تولید‌کنندگان بتوانند کار کنند، به‌طور مثال یک صنعت‌گر محاسبه کند که می‌تواند وام ارزی برای رونق تولید دریافت کند یا نه.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران