شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 272 | |

منابع آگاه اعلام کردند دولت چین به سه‌بانک دیگر از جمله یک بانک خارجی اجازه واردات طلا به این کشور را داده است.

تصمیم دولت چین برای دادن مجوز واردات طلا به سه‌‌بانک دیگر از این لحاظ اهمیت زیادی دارد که مقام‌های پکن قصد دارند نقش بیشتری در تعیین قیمت طلا در بازارهای جهانی داشته باشند. بر اساس این گزارش چین سال گذشته با پیشی گرفتن بر هند به بزرگ‌ترین مصرف‌کننده طلای جهان تبدیل شد ولی کمترین نقشی در تعیین قیمت این فلز گرانبها ندارد.

به گزارش رویترز، دولت چین همچنین قصد دارد در ماه سپتامبر بورس بزرگ معاملات طلا را در شهر شانگهای راه‌اندازی کند و امیدوار است تا با راه‌اندازی این بورس نقش تعیین‌کننده‌یی در تحولات قیمت طلا داشته باشد.

با احتساب این سه‌بانک تعداد بانک‌هایی که مجوز واردات طلا به چین را دارند به 15عدد رسیده است.

چین بارها خواستار مشارکت بیشتر کشورهای آسیایی منطقه در روند تعیین قیمت طلا شده است. استاندارد چارترد یکی از بانک‌های خارجی است که از سوی دولت چین اجازه واردات طلا خواهد داشت. یک مقام آگاه در این‌باره گفت: مجوز واردات طلا به سه‌بانک دیگر داده شده ولی این بانک‌ها هنوز اقدام به واردات طلا نکرده‌اند.

چین روند آزاد‌سازی بازار طلای خود را طی سال گذشته تسریع کرده است. تاکنون سه‌بانک خارجی اچ اس بی‌سی و گروه بانکی‌ای ان زد استرالیا و بانک استاندارد چارترد مجوز واردات طلا به چین را دریافت کرده‌اند.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران