شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 1177 | |

اختلاف قیمت خرید و فروش سکه در بازار

گرچه بازار سکه طی یک‌سال و نیم گذشته به آرامش رسیده اما هنوز اختلاف قیمت خرید و فروش سکه در بازار اعمال می‌شود و سکه فروشان به صورت دلخواه نرخ‌های مورد نظر خود را برای خرید سکه از مردم اعمال می‌کنند.

بازار سکه طی یک‌سال اخیر تا حدود زیادی به آرامش رسیده و مشکلات افزایش ناگهانی قیمت به صورت یک‌شبه از بین رفته و مسوولان بانک مرکزی نسبت به وضعیت بازار سکه رضایت دارند. با این وجود اختلاف قیمت خرید و فروش سکه در بازار هنوز از بین نرفته و با وجود اینکه از اختلاف قیمت‌های 40هزار تومانی و 30 تومانی خرید و فروش سکه‌ها خبری نیست اما اختلاف قیمت‌ها همچنان وجود دارد.

گرچه سکه فروشان بازار سکه تهران و میدان فردوسی که تحت نظارت بانک مرکزی عمل می‌کنند، موظفند که اختلاف نرخ بین خرید و فروش سکه‌ها را به صورت معقولی در نظر بگیرند اما این اختلاف قیمت‌ها در بازار سکه به صورت دلخواه درآمده و هر یک از این سکه‌فروشان نرخ‌های مورد نظر خود را در زمان خرید سکه از مردم اعمال می‌کنند. این درحالی است که همین افراد تفاوت قیمتی که برای خرید و فروش سکه روی تابلوهای خود درج می‌کنند با نرخی که اعمال می‌کنند، متفاوت است و در مواردی از حک نرخ‌های فروش خودداری می‌کنند. به گزارش مهر، اختلاف قیمت خرید و فروش سکه تمام طرح امامی در بازار روی تابلوها بین حدود 3 تا 4 هزار تومان، نیم سکه حدود 5 الی 6 هزار تومان، ربع سکه 6 تا 7 هزار تومان، سکه گرمی حدود 7 الی 8 هزار تومان اعلام می‌شود. اما عملا نرخ اعمال شده برای خرید سکه از مردم توسط سکه فروشان با نرخ فروش سکه از آنها در سکه تمام امامی حدود 15هزار تومان، نیم سکه 20هزارتومان، ربع سکه 10 الی 15هزار تومان و گرمی هم حدود 12هزار تومان است. با این شیوه سکه فروشان بازار سودهای کلانی را نصیب خود می‌کنند و نظارتی هم بر عملکرد آنها وجود ندارد. پیش از این حدود دو سال پیش با افزایش قیمت سکه اختلاف قیمت خرید و فروش سکه به‌شدت افزایش یافته بود و این تفاوت نرخ روی تابلوها اعلام می‌شد اما درحال حاضر این‌چنین نیست.

از سوی دیگر تا حدود دو سال پیش نرخ خرید و فروشی که روی تابلوی سکه فروشان و صرافان حک می‌شد تنها اختلاف قیمت 1000 تا 2000 تومانی را نشان می‌داد. برخی از آنها به بهانه قدیمی بودن سال پایه سکه، آنها را با قیمت‌های کمتری از افرادی که قصد فروش را دارند، خریداری می‌کنند، گرچه می‌گویند که نباید اختلاف قیمت بین سکه‌ها به دلیل سال پایه آنها باشد.

قیمت سکه‌های ضرب شده با سال پایه پایین‌تر از 86 هم کمتر از سکه‌های تولید سال 86 توسط سکه فروشان اعمال می‌شود.

مشاهده صفحات روزنامه

ارسال نظر

نظر کاربران