خبرگزاری موج گزارش می‌دهد

فناوری 5G چگونه عملکردهای ورزشی را متحول می‌کند؟

همانطور که در بازی‌های جام‌جهانی 2022 شاهد بودیم، فناوری 5G به شکل کاملا کاربردی در دست تماشاچیان بازی‌ها بود و برخی ایرانیان حاضر در این رویداد نیز از طعم آن با سیمکارت ایرانی خود چشیدند؛

۱۴۰۱/۱۰/۰۱ ۰۱:۱۱:۱۵
| | |

همانطور که در بازی‌های جام‌جهانی 2022 شاهد بودیم، فناوری 5G به شکل کاملا کاربردی در دست تماشاچیان بازی‌ها بود و برخی ایرانیان حاضر در این رویداد نیز از طعم آن با سیمکارت ایرانی خود چشیدند؛ اما این فناوری چطور عملکردها در ورزش را متحول می‌کند؟ به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری موج، با پایان جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر و فروکش کردن هیجانات و احساسات، وقت پرداختن به مقوله شبکه‌های نسل بعدی ارتباطی و تغییری که در نحوه برگزاری و تماشای ورزش‌ها ایجاد می‌کند، رسیده و اکنون که پس از سال‌ها تبلیغات، شاهد توسعه مرحله به مرحله شبکه‌های ۵G در دنیا هستیم، بهترین زمان برای ورود به آن است. سرعت فوق‌العاده بالا مبتنی بر فوق پهن‌باند، ظرفیت گسترده و تأخیر بسیار کم از گزاره‌های معرف فناوری نسل پنجم ارتباطی است که برنامه‌های کاملاً جدیدی را به مرحله توسعه و پیاده‌سازی می‌رساند و ضمن تحول در تمامی صنایع، طیف وسیعی از گزینه‌های سرگرمی را فراهم می‌آورد. با توجه به تعادلی که دنیای ورزش بین کار و بازی برقرار می‌کند، مهم است در جریان باشیم که ۵G وعده داده درصدد تحول در نحوه تماشا و ورزش ماست؛ اما این تغییر انقلابی که به تحول از آن یاد می‌شود در چه ابعادی خواهد بود؟ مقوله «پخش» بدون شک توسعه یافته‌ترین مورد استفاده از ۵G تا به امروز است که با ترکیب نوآوری‌های آماده، باعث افزایش کارایی و بازگشایی مجموعه‌ای از گزینه‌های خلاقیت می‌شود.  دوربین‌های مجهز به ۵G نیاز به استفاده از کابل را از بین می‌برند و پوشش ورزش‌هایی را که در یک منطقه وسیع انجام می‌شوند، آسان‌تر می‌کنند همانطور که برای ثبت برخی رویدادها در بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از این تکنولوژی استفاده شد. گروه BT Sport نیز که کانال‌های ورزشی تلویزیونی پولی در بریتانیا و ایرلند را ارایه می‌کنند، می‌تواند قبل از بازی به طرفداران فوتبال در هر مکانی بپیوندد، با اتوبوس تیم سفر کند، بازی را ضبط کند و مصاحبه‌های بعد از مسابقه را با استفاده از همان دوربین انجام دهد. فناوری5G همچنین تجربه کاربر نهایی از پخش را با امکان پخش جریانی با کیفیت بالاتر و قابل اعتمادتر تغییر می‌دهد. این امر تغییر عادات کاربر را تسریع و مدل‌های پخش سنتی را دگرگون می‌کند.

   اتصال در استادیوم

ارتباط در رویدادهای ورزشی اهمیت بسیاری دارد. طرفداران دیگر از تماشای صرف بازی راضی نیستند و می‌خواهند به اطلاعات اضافی دسترسی داشته باشند، نکات برجسته ویدیو را تماشا و محتوا را در رسانه‌های اجتماعی پست کنند.  آمار جالبی طی سال گذشته توسط رسانه‌های ورزشی منتشر شد که به‌طور میانگین بازی‌های بوندس‌لیگا ۴۳ هزار تماشاگر را جذب می‌کند که به‌طور متوسط ۵۰۰ گیگابایت ترافیک اینترنت مصرف می‌کنند. برخلاف تصور برخی، تعدادی از سازمان‌های ورزشی نگران هستند که اگر برخی از تماشاگران نتوانند «اتصال» برقرار کنند، در خانه بمانند؛ از طرفی دیگر با توجه به اینکه شبکه‌های تلفن همراه و وای‌فای‌های موجود، ظرفیت چنین محیط‌های پرجمعیتی را ندارند به همین دلیل است که مکان‌ها و اپراتورها درباره ۵G بسیار هیجان‌زده هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران