شماره امروز: ۵۴۷

| | |

فیس‌بوک به یک میلیون کاربر خود در مورد استفاده از برنامه‌های سارق کلمات عبور که در فروشگاه‌های آنلاین گوگل و اپل در قالب برنامه‌های تفریحی و مفید عرضه می‌شوند، هشدار داد.

هشدار فیس‌بوک به یک میلیون کاربر درباره برنامه‌های سارق داده

فیس‌بوک به یک میلیون کاربر خود در مورد استفاده از برنامه‌های سارق کلمات عبور که در فروشگاه‌های آنلاین گوگل و اپل در قالب برنامه‌های تفریحی و مفید عرضه می‌شوند، هشدار داد. به گزارش مهر به نقل از انگجت، متا مالک فیس‌بوک به یک میلیون کاربر این شبکه اجتماعی هشدار داده که اطلاعات حساب آنها ممکن است از طریق برنامه‌های ثالث موجود در فروشگاه‌های اپل یا گوگل در معرض خطر قرار گرفته باشد. محققان امنیتی این شرکت در یک گزارش جدید، اعلام کردند در سال گذشته بیش از ۴۰۰ برنامه کلاهبرداری را شناسایی کرده‌اند که برای ربودن کلمات عبور حساب‌های کاربری فیس‌بوک طراحی شده‌اند. به گفته این شرکت، برنامه‌های مذکور به عنوان سرویس‌های «سرگرم‌کننده یا مفید» مانند ویرایشگرهای عکس، برنامه‌های دوربین، خدمات VPN، برنامه‌های فال و ابزارهای بررسی تناسب اندام عرضه شده‌اند. این برنامه‌ها اغلب از کاربران می‌خواهند قبل از دسترسی به خدمات وعده داده شده، «با اطلاعات حساب خود در فیس‌بوک وارد محیط آن برنامه شوند». اما این اقدام صرفاً روشی برای سرقت اطلاعات حساب کاربران فیس‌بوک است. دیوید آگرانوویچ، مدیر مقابله با تهدیدات متا، خاطرنشان کرد که بسیاری از برنامه‌هایی که متا شناسایی کرده بود در عمل کار نمی‌کردند. آگرانوویچ طی یک جلسه توجیهی با خبرنگاران گفت: «بسیاری از این برنامه‌ها قبل از ورود به سیستم، عملکرد ناچیزی داشتند، و اکثر آنها حتی پس از ورود به سیستم با اطلاعات کاربری فیس‌بوک، هیچ کارکردی نداشتند.» متا برنامه‌های مخرب مذکور را هم در پلی‌استور گوگل و هم در اپ استور اپل پیدا کرد و البته اکثریت قریب به اتفاق یادشده برنامه‌های اندرویدی بودند. آگرانوویچ گفت متا یافته‌های خود را با اپل و گوگل به اشتراک گذاشته و آنها این برنامه‌ها را پاک کرده‌اند. در همین حال، فیس‌بوک هشدارهایی را به یک میلیون نفر که ممکن است از این برنامه‌ها استفاده کرده باشند، ارسال می‌کند.

بایدن چهارچوب انتقال داده از اروپا به امریکا را امضا کرد

جوبایدن، رییس‌جمهور امریکا دستور اجرایی مربوط به چهارچوب انتقال داده از اروپا به امریکا را امضا کرد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از رویترز، طبق آن اقدامات امنیتی جدیدی برای جمع‌آوری داده توسط سازمان‌های اطلاعات امریکا انجام می‌شود. پس از آنکه دادگاه ارشد اروپا دو توافقنامه پیشین برای انتقال داده با امریکا را به دلیل نگرانی‌های امنیتی لغو کرد، اکنون به نظر می‌رسد توافقنامه جدید به انتظار هزاران شرکت برای از سرگیری فعالیت‌هایشان در این زمینه پایان داده است. جینا ریموندو وزیر بازرگانی امریکا در این زمینه به خبرنگاران اعلام کرد دستور اجرایی بایدن بالاترین میزان تلاش‌های مشترک برای احیای اعتماد و ثبات در جریان انتقال داده ترانس آتلانتیک است و حریم داده‌های خصوصی کاربران اروپایی را تضمین می‌کند. هدف این چهارچوب برطرف کردن نگرانی‌های دادگستری اتحادیه اروپا (CJEU) است که به ملغی شدن توافق قبلی اتحادیه اروپا- امریکا برای انتقال داده‌ها در جولای ۲۰۲۰ میلادی منجر شد. چهارچوب جدید که «سپر حریم خصوصی (Privacy Shield) » نامیده می‌شود یک مکانیسم انتقال داده معتبر تحت قانون اتحادیه اروپا است. دیدیه ریندرز کمیسیونر دادگستری اتحادیه اروپا نیز اعلام کرد حتی با وجود چهارچوب جدید به‌طور حتم چالش‌های قانونی جدیدی وجود خواهد داشت اما او اطمینان دارد این قرارداد با خواسته‌های دادگاه یکسان است. او در این باره افزود: در خصوص «سپر حریم خصوصی» به دستاوردهای واقعی رسیدیم. این چهارچوب کاملاً متفاوت است.شاید سومین تلاش مان برای ایجاد چنین چهارچوبی موفقیت آمیز باشد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران