شماره امروز: ۵۴۷

| | |

شرکت VK، غول تکنولوژی روسیه و سازنده شبکه اجتماعی پرطرفدار VKontakte با صدها میلیون دانلود می‌گوید اپلیکیشن‌هایش از فروشگاه اپلیکیشن اپل حذف شده‌اند.

اپل بزرگ‌ترین شبکه اجتماعی روسیه را از اپ‌استور حذف کرد

شرکت VK، غول تکنولوژی روسیه و سازنده شبکه اجتماعی پرطرفدار VKontakte با صدها میلیون دانلود می‌گوید اپلیکیشن‌هایش از فروشگاه اپلیکیشن اپل حذف شده‌اند. به گزارش پیوست، شرکت VK در بیانیه‌ای گفت: «با وجود حذف اپلیکیشن‌ها از سوی اپل» این شرکت همچنان «به توسعه و پشتیبانی از اپلیکیشن‌های iOS ادامه می‌دهد.» وزارت امور دیجیتالی روسیه به رسانه دولتی RT گفت: «با توجه به اهمیت و گستره خدمات VK، دلایل حذف اپلیکیشن‌‌ها و حساب‌های توسعه‌دهنده این شرکت در دست بررسی است.» با این حال حذف اپلیکیشن از اپ‌استور به معنی توقف فعالیت این اپلیکیشن‌ها نیست و فعالیت آنها با اشکالات جزئی ادامه پیدا می‌کند. از زمان حمله روسیه به اوکراین، دولت این کشور دسترسی به چندین شبکه اجتماعی امریکایی از جمله اینستاگرام، فیس‌بوک و توییتر را محدود کرده است. امریکا و دیگر دولت‌ها همچنین افراد و کسب‌وکارهای روسی از جمله ولادیمیر کیرینکو، مدیرعامل گروه VK و از حامیان پوتین، را تحریم کرده‌اند. شبکه اجتماعی VKontakte در سال ۲۰۰۶ توسط پاول دورف، سازنده تلگرام، ساخته شد اما نهایتاً دوروف به دلیل عدم همکاری با مقامات از این شرکت اخراج شد و به گفته او دیگر راهی هم برای بازگشت به این شرکت نداشت. او گفت: «آنها تحمل من را نداشتند.» حذف اپلیکیشن‌های VK به این معناست که کاربران آیفون دیگر امکان دانلود اپلیکیشن پنجمین وب‌سایت پرطرفدار این شرکت و همچنین اپلیکیشن‌هایی مثل Mail.ru، VK Music و Youla را نخواهند داشت. طبق گفته VK به رسانه اینترفکس (Interfax)، با اینکه اپلیکیشن‌ها به فعالیت خود ادامه می‌دهند اما هشدار‌ها و پرداختی‌ها با مشکلاتی مواجه خواهد شد. در گزارش دیگری که اینترفکس در رابطه با VK منتشر کرده، این شرکت دارایی‌های بخش بازی‌سازی خود، My.Games، را نیز به الکساندر چاچوا، رییس صندوق سرمایه LETA، فروخته است. این تاجر روس که در جزایر کیمن سکونت دارد، My.Games را به قیمت ۶۴۲ میلیون دلار خریداری کرد. با این حال My.Games با همان مدیران سابق به کار خود ادامه می‌دهد و چشم‌انداز VK، یعنی تبدیل این پتلفرم به جایگزینی برای استیم و اپیک‌گیمز، را دنبال خواهد کرد. استیم و اپیک‌گیمز فروش بازی‌های دیجیتالی را در روسیه تحریم کرده‌اند. اپل هنوز به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداده است. اوایل سال جاری میلادی (۲۰۲۲)، اپل فروش محصولات خود را در روسیه متوقف کرد و چند هفته پس از توقف همکاری اپل‌پی و گوگل‌پی با بانک‌های روسیه، دسترسی به اپلیکیشن‌های خبری روسیه را نیز در خارج از این کشور ممنوع کرد. اپلیکیشن‌های VK پیشتر جایگاه مهمی در اکوسیستم آیفون داشتند. بر اساس قانونی که سال گذشته (۲۰۲۱) در روسیه اجرایی شد، شرکت‌های تکنولوژی موظف شدند تا پیش از فروش دستگاه‌های هوشمند، اپلیکیشن‌های روسیه را به صورت پیش‌فرض روی دستگاه‌های خود نصب کنند. در نتیجه اجرایی شدن این قانون، اپل صفحه‌ای را به فرآیند راه‌اندازی آیفون اضافه کرد که به کاربران روس اجازه می‌داد پیش از راه‌اندازی دستگاه، اپلیکیشن‌های مورد علاقه خود برای نصب را دانلود کنند. در این لیست چندین اپلیکیشن VK از جمله شبکه اجتماعی، ایمیل و دستیار دیجیتالی این شرکت مشاهده می‌شد.

برنامه افزایش تولید آیفون لغو شد

برنامه افزایش تولید مدل‌های جدید آیفون پس از اینکه افزایش تقاضا برخلاف پیش‌بینی اپل اتفاق نیفتاد، لغو شد. به گزارش ایسنا، اپل به تولیدکنندگان قراردادی خود اعلام کرد اقدامات برای افزایش تولید گوشی‌های خانواده آیفون ۱۴ به میزان شش میلیون دستگاه در نیمه دوم امسال را محدود کنند. طبق گزارش بلومبرگ نیوز به نقل از منابع آگاه، اپل اکنون قصد دارد ۹۰ میلیون دستگاه آیفون در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ تولید کند که تقریبا مشابه آمار تولید در مدت مشابه سال ۲۰۲۱ و مطابق با پیش بینی اولیه اپل در تابستان امسال است. تقاضا برای مدل‌های گران‌تر آیفون ۱۴ پرو، قوی‌تر از مدل‌های استاندارد است و دست‌کم، یک تولیدکننده قراردادی اپل در حال تغییر ظرفیت تولید از مدل‌های ارزان‌تر آیفون به مدل‌های گران‌تر این گوشی است. اپل چند هفته پیش از عرضه آیفون ۱۴ به بازار، پیش بینی خود از میزان فروش این گوشی را بالاتر برده بود و بعضی از تولیدکنندگان قراردادی این شرکت، آماده افزایش هفت درصدی سفارش تولید شده بودند. اما چین که بزرگ‌ترین بازار تلفن هوشمند جهان است، دچار رکود اقتصادی شده که به سازندگان گوشی در این کشور ضربه زده و فروش آیفون را کاهش داده است. به گفته تحلیلگران بانک جفریز، خرید مدل‌های آیفون ۱۴ در سه روز نخست عرضه به بازار چین، ۱۱ درصد در مقایسه با نسل قبلی این گوشی در مدت مشابه سال گذشته، کاهش پیدا کرد. تقاضای جهانی برای محصولات الکترونیکی شخصی با افزایش تورم، نگرانی‌ها از رکود اقتصادی و اختلالات ناشی از جنگ در اوکراین، سرکوب شده است. موسسه تحقیقاتی آی‌دی‌سی  پیش بینی کرده است بازار تلفن هوشمند جهان امسال ۶.۵ درصد رشد منفی پیدا کرده و فروش آن به یک میلیارد و ۲۷۰ میلیون دستگاه برسد. بر اساس گزارش رویترز، در راستای انتقال بخشی از تولید آیفون از چین به کشورهای دیگر، اپل هفته جاری اعلام کرد تولید آیفون ۱۴ در هند را آغاز می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران