شماره امروز: ۵۴۷

| | |

رگولاتورهای کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌نویس لایحه‌ای را ارایه کرده‌اند تا موبایل‌‌ها و تبلت‌هایی که در این منطقه فروخته می‌شوند

پیش‌نویس قانون جدید اروپا برای افزایش عمر موبایل و تبلت‌ها

رگولاتورهای کمیسیون اتحادیه اروپا پیش‌نویس لایحه‌ای را ارایه کرده‌اند تا موبایل‌‌ها و تبلت‌هایی که در این منطقه فروخته می‌شوند ۱۵ قطعه یدکی را به مدت حداقل ۵ سال برای کاربران فراهم کنند. به گزارش مهر به نقل از آرس تکنیکا، این بخشی از تلاش گسترده اتحادیه برای کاهش تاثیر صنعت تجهیزات الکترونیکی بر محیط زیست است. طبق پیش‌نویس لایحه «الزامات طراحی حافظ محیط زیست برای موبایل‌ها، تلفن‌های بی‌سیم و تبلت‌ها» که در ۳۱ آگوست منتشر شده، بیشتر اوقات کاربران موبایل و تبلت‌هایشان را زودتر از حد معمول جایگزین می‌کنند به‌طوری‌که در پایان عمر دستگاه‌ها، از آنها به‌اندازه کافی استفاده نشده یا بازیافت نشده‌اند. این روند به مصرف بیش از‌اندازه انرژی و استخراج مواد جدید از زمین برای موبایل‌های جدید و مواد بازیافت نشده در خانه‌ها منجر می‌شود. اما طبق یافته‌های کمیسیون فدرال اروپا افزایش عمر دستگاه‌ها به‌اندازه ۵ سال (در مقایسه با عمر ۲ یا ۳ ساله آنها در حال حاضر) مانند آن است که ۵ میلیون خودرو از تردد سطح جاده‌ها خودداری کنند. مهم‌ترین بخش لایحه پیشنهادی برای تولید‌کنندگان و فروشندگان موبایل است و از آنها خواسته شده تا ۵ سال پس از توقف عرضه موبایل در بازار، سرویس‌های تعمیرکاران حرفه‌ای را برای مشتریان فراهم کنند. این تعمیرکاران به قطعات مختلف از جمله باتری، نمایشگر، دوربین، پورت‌‌ها شارژ، دکمه‌های فیزیکی، میکروفون، بلندگو و لولاهای مختلف دسترسی خواهند داشت. همچنین شرکت‌های تولیدکننده موبایل باید باتری‌های و کاور پشت موبایل جایگزین را برای کاربران فراهم کنند یا باتری‌‌ها را طوری طراحی کنند که حداقل استانداردها را داشته باشد. این بدان معنا است که ظرفیت باتری پس از ۵۰۰ چرخه کامل شارژ، ۸۳ درصد و پس از هزار چرخه ۸۰ درصد باشد. به عنوان مثال اپل اکنون ادعا می‌کند آیفون‌‌ها را طوری طراحی می‌کند که ظرفیت باتری آنها پس از ۵۰۰ بار شارژ، ۸۰ درصد باشد. علاوه بر آن تحت این لایحه، خریداران موبایل می‌توانند به نمایشگر، صفحه سیم کارت و حافظه، میکروفون، پورت شارژ ولولاها دسترسی یابند. دستورات تعمیر این قطعات باید تا ۷ سال پس از آخرین روز عرضه دستگاه در بازار، فراهم باشد. در کنار آن دستورات تعمیر دستگاه‌ها باید گسترده و شامل نمودار سیم کشی و همچنین نرم افزار مورد نیاز برای قطعات قفل شده باشد. البته لایحه پیشنهاد بسیار وسیع‌تر است. یکی دیگر از قوانین پیشنهادی الزام شرکت‌‌ها به فراهم کردن آپدیت‌های امنیتی به مدت ۵ سال، آپدیت‌های عملکردی به مدت ۳ سال و ارایه هر دو آپدیت ۲تا۴ ماه پس از عرضه عمومی وصله امنیتی یا آپدیت سیستم عامل است. قوانین موبایل اتحادیه اروپا در سال‌های اخیر به‌شدت پیشرفته کرده است.

عرضه آیفون 14 بدون درگاه سیم‌کارت توسط اپل

خبرنگار بلومبرگ می‌گوید اپل در نظر دارد که از سری آیفون 14 یا 15، شکاف سیم‌کارت را از برخی از گوشی‌های خود حذف کند. به گزارش دیجیاتو، اپل در داخل شرکت ایده عرضه چند مدل آیفون بدون شکاف سیم‌کارت را مطرح و بررسی کرده است. گزارشی تازه می‌گوید این تصمیم بخشی از تلاش کوپرتینویی‌ها برای حرکت به سمت سیم کارت‌های الکترونیکی خواهد بود و ممکن است از سری آیفون 14 یا 15 اجرا شود. مارگ گرمن از بلومبرگ می‌گوید این احتمال وجود دارد که بعضی از مدل‌های آیفون 14 بدون شکاف سیم‌کارت به بازار بیایند، اما اگر این اتفاق امسال نیفتد، احتمالا سال آینده در سری آیفون 15 شاهد آن خواهیم بود. در گذشته بارها این شایعه را شنیده بودیم که شکاف  سیم کارت در نهایت از آیفون حذف خواهد شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران