شماره امروز: ۵۴۷

| | |

با توجه به نرخ سرمایه‌گذاری اپراتورها و گزارش‌های آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، می‌توان به استان‌های اول تا سوم از منظر میزان توجه اپراتورها در حوزه‌های G 3و 4G پی برد

با توجه به نرخ سرمایه‌گذاری اپراتورها و گزارش‌های آماری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، می‌توان به استان‌های اول تا سوم از منظر میزان توجه اپراتورها در حوزه‌های G 3و 4G پی برد. امروزه بیش از هر زمان دیگری در طول تاریخ شاهد انقلاب در عرصه اطلاعات و ارتباطات هستیم. در این عصر، اینترنت بیشترین تغییر و تحول‌‌ها را در سبک زندگی‌ها رقم زده است به‌طوری که نبود آن می‌تواند اختلالات زیادی را در همه زمینه‌ها ایجاد کند. با توجه به این موضوع، اپراتورهای ارتباطی به عنوان متولیان توسعه ارتباطات مخابراتی بیش از پیش در تلاش هستند تا امکانات و زیرساخت‌های خود را جهت بسط ظرفیت‌های اینترنت در سطح کشور به‌کار گیرند تا ضمن پاسخگویی به نیاز مشترکان، بر دامنه سود کسب‌وکار خود نیز بیفزایند. بنا به اهمیت این موضوع، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در گزارشی آمار تعداد مشترکان اینترنت پرسرعت در دو بخش «ثابت» و «سیار» را به تفکیک استان‌ها در سه ماهه اول سال ۱۴۰۱ اعلام کرده است. طبق این گزارش، تعداد کل مشترکان اینترنت پهن‌باند «سیار» در کشور به بیش از ۹۷ میلیون رسیده است. نکته جالب توجه در گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تفکیک تعداد اشتراک‌های هر استان و رتبه‌بندی براساس «ضریب نفوذ اشتراک پهن باند» در استان‌هاست. بر این اساس، بیشترین ضریب نفوذ اشتراک پهن باند سیار به ترتیب متعلق به استان‌های «البرز» با ۱۴۰ درصد، «تهران» با ۱۳۰ درصد، «خراسان شمالی» با ۱۲۶ درصد، «قم» با ۱۲۳ درصد و «قزوین» با ۱۲۲ درصد است. اگر همزمان با در نظر گرفتن این آمار استانی، به جدول «پوشش جمعیتی اپراتورهای همراه اول و ایرانسل» به عنوان دو اپراتور اصلی و غالب کشور در تکنولوژی‌های مختلف نیز نگاهی بیندازیم، متوجه نکات ظریفی در حوزه سرمایه‌گذاری آنها می‌شویم. برای شفاف شدن این بحث، عملکرد اپراتورها و وضعیت پوشش جمعیتی آنها در تکنولوژی نسل‌های سوم و چهارم را برگرفته از گزارش سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بررسی می‌کنیم. همراه اول تا پایان سه ماهه اول سال ۱۴۰۱، با زیر بار بردن بیش از ۱۸ هزار سایت G 4توانسته ۸۱ درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات این نسل از فناوری درآورد و همچنین با بهره‌برداری بیش از 20 هزار سایت ارتباطی G 3، ۸۵ درصد حوزه جمعیتی کشور را نیز با این نسل از فناوری تحت پوشش خدمات خود قرار دهد.  

   G 3و G 4همراه اول در کدام استان‌ها بهتر است؟

بیشترین پوشش جمعیتی اپراتور اول تلفن همراه کشور در حوزه G 4مربوط به استان‌های تهران با ضریب نفوذ ۹۹ درصد، البرز با ۹۸ درصد و قم با ۹۷ درصد است. همچنین در تکنولوژی G 3، بیشترین ضریب نفوذ همراه اول در استان‌های تهران و البرز با ۹۹ درصد و قم با ۹۸ درصد است. 

   استان‌های مورد توجه ایرانسل  برای توسعه G 3 و 4G

در ادامه «ایرانسل» نیز تا پایان سه ماه اول سال جاری با زیر بار بردن بیش از ۳۱ هزار سایت برای تکنولوژی نسل‌های سوم و چهارم ارتباطی، به ترتیب 83 و 61 درصد جمعیت کشور را تحت پوشش خدمات این نسل‌ها درآورده است‌. براساس وضعیت پوشش جمعیتی تکنولوژی نسل چهارم اپراتور دوم ارتباطی، در استان‌های قم، تهران و البرز به ترتیب، ضریب نفوذهای ۹۰، ۸۳ و 75 درصدی را به ثبت رسانده است. همچنین در پوشش تکنولوژی نسل سوم ارتباطی نیز این اپراتور در استان تهران با ۹۶ درصد، البرز و قم با ۹۵ درصد، توانسته بیشترین پوشش را رقم بزند.

   3 استان اول در سرمایه‌گذاری اپراتورها  کدام هستند؟

با کمی دقت به آمارهای استانی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی درباره «اشتراک پهن باند سیار» و «عملکرد اپراتورها در تکنولوژی نسل‌های سوم و چهارم»، می‌توان به تحلیلی از نوع سرمایه‌گذاری اپراتورهای ارتباطی کشور رسید. هر دو اپراتور همراه اول و ایرانسل بیشترین امکانات خود جهت توسعه اینترنت را در استان‌هایی قرار داده‌اند که ضریب نفوذ آنها جزو 5 استان اول بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران