شماره امروز: ۵۴۷

| | |

محققان یک رایانه کوانتومی ابداع کرده‌اند که عملکرد آن فراتر از اطلاعات دو دویی است و می‌تواند منابع رایانشی مضاعفی را فراهم کند

رایانه کوانتومی جدید  با قابلیت افزوده ابداع شد

محققان یک رایانه کوانتومی ابداع کرده‌اند که عملکرد آن فراتر از اطلاعات دو دویی است و می‌تواند منابع رایانشی مضاعفی را فراهم کند که تاکنون در دستگاه‌های کوانتومی فعلی پنهان بوده است. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اینترستینگ انجینرینگ، در مه ‌۲۰۲۲ میلادی گروهی از محققان دانشگاه‌های اینسبروک اتریش، RWTH آخن آلمان و انستیتو تحقیقات Forschungszentrum Jülich  روشی ابداع کردند که به تولید رایانه‌های کوانتومی بدون اشتباه منجر می‌شد. چنین رایانه‌ای شامل عملیات‌های رایانشی ۲ بیت کوانتومی است و می‌توان آنها را برای انجام هر وظیفه‌ای به کار گرفت. اکنون محققان با کمک بودجه‌های دریافتی از بنیاد سیمونز یک فاز از ماده را تولید کرده‌اند که رفتار آن طوری است که گویی در محیط دو بعدی وجود دارد. به گفته آنها اطلاعات ذخیره شده در این فاز عجیب و جدید ماده در مقابل اشتباهاتی که در تنظیمات معمول رایانه‌های کوانتومی وجود دارد، مصون است. محققان دانشگاه اینسبورک اتریش یک رایانه کوانتومی مهندسی کرده‌اند که عملکرد آن فراتر از اطلاعات دو دویی (باینری- صفر و یک) است و می‌تواند منابع رایانشی مضاعفی را فراهم کند که تاکنون در دستگاه‌های کوانتومی فعلی پنهان مانده بوده‌اند. مارتین رینگ بائر فیزیکدان تجربی دانشگاه اینسبورک در این باره می‌گوید: بلوک‌های سازنده رایانه‌های کوانتومی بسیار فراتر از صفر و یک هستند. محدود کردن آنها به سیستم‌های دو دویی اجازه نمی‌دهد این دستگاه‌ها از تمام پتانسیل خود بهره گیرند. محققان یک رایانه کوانتومی ابداع کرده‌اند که می‌تواند محاسبات دلخواه با کیوبیت‌ها (ارقام کوانتومی) را انجام دهد و در نتیجه قدرت رایانش بیشتری با ذرات کوانتومی کمتری را فراهم کند. طبق اطلاعات موجود در بیانیه مربوط به این پژوهش آمده است: در رایانه کوانتومی اینسبروک اطلاعات در اتم‌های کلسیوم ذخیره می‌شوند. هریک از این اتم‌ها به‌طور طبیعی ۸ حالت مختلف دارند که از بین آنها معمولاً فقط ۲ حالت برای ذخیره اطلاعات به کار می‌رود. در حقیقت تقریباً تمام رایانه‌های کوانتومی به حالت‌های کوانتومی بیشتر از آنچه برای محاسبات استفاده می‌کنند، دسترسی دارند. محققان با مهندسی رایانه‌های کوانتومی که می‌توانند از پتانسیل کامل این اتم‌ها استفاده کنند، دستگاه برتری ابداع کرده‌اند که قادر است دستاوردهای بیشتری داشته باشد و همزمان نسبت به همتایان خود قابل اطمینان‌تر است.توماس ونز مولف پژوهش جدید در این باره می‌گوید: سیستم‌های کوانتومی به‌طور معمول بیشتر از دو حالت دارندو ما نشان دادیم می‌توان آنها را نیز کنترل کرد.

بیل گیتس ۶ میلیارد دلار بخشید

بیل گیتس، موسس و مدیرعامل سابق مایکروسافت، به تازگی سهامی به ارزش بیش از شش میلیارد دلار را به بنیاد خیریه‌اش بخشید اما همچنان پنجمین ثروتمند بزرگ جهان است. به گزارش ایسنا، اسناد تنظیم شده نزد کمیسیون بورس و اوراق بهادار امریکا نشان داد بیل گیتس نزدیک به ۵.۲ میلیارد دلار از سهام خود در شرکت راه آهن ملی کانادا را به بنیاد بیل و ملیندا گیتس بخشید. همچنین بیل گیتس سهامی به ارزش ۹۹۵ میلیون دلار در شرکت «دیر‌اند کو» را به این بنیاد بخشید. بیش از سه میلیون سهم از شرکت سرمایه‌گذاری کسکید بیل گیتس به این سازمان غیرانتفاعی خصوصی منتقل شده است. طبق آمار بلومبرگ، ثروت گیتس اکنون ۱۱۲ میلیارد دلار است که پایین‌تر از ایلان ماسک، جف بزوس، برنارد آرنو و گوتام آدانی است. بیل گیتس که یکی از بنیانگذاران مایکروسافت است، هفته گذشته در یک رشته توییت وعده داده بود ۲۰ میلیارد دلار از ثروتش را به بنیاد بشردوستانه خواهد بخشید و قصد دارد در آینده همه ثروتش را ببخشد. گیتس در توییتی نوشته بود: «در فهرست ثروتمندترین افراد جهان تنزل پیدا خواهد کرد و نهایتا از این فهرست خارج می‌شود.» بنیاد بیل و ملیندا گیتس اوایل ماه جاری اعلام کرده بود کمکهای سالانه خود را تا سال ۲۰۲۶ به ۹ میلیارد دلار افزایش خواهد داد. با وعده‌های اخیر و کمک‌های مالی، وقف صورت گرفته توسط این بنیاد به حدود ۷۰ میلیارد دلار می‌رسد که شامل ۳.۱ میلیارد دلار کمک سالانه از سوی وارن بافت است. بیل گیتس هفته گذشته در توییتر اعلام کرده بود من موظف هستم ثروتم را به اشکالی که بیشترین تاثیر را در کاهش رنج و بهبود زندگی افراد دارند، به جامعه برگردانم و امیدوارم که دیگرانی که در موقعیت ثروت بزرگ قرار دارند، در این لحظه قدم بردارند. بر اساس گزارش بیزنس اینسایدر، بنیاد بیل و ملیندا گیتس سال گذشته اعلام کرده بود اگر ملیندا فرنچ گیتس، همسر سابق بیل گیتس نتواند با وی کار کند، از ریاست مشترک این بنیاد کناره‌گیری خواهد کرد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران