شماره امروز: ۵۴۷

برخی تحلیل‌گران هنوز قانع نشده‌اند که روند بلندمدت قیمت بیت‌کوین در ادامه صعودی شود

| | |

بیت‌کوین از دوشنبه هفته گذشته تاکنون ۱۴ درصد افزایش قیمت داشته است. با وجود این جهش نسبتاً چشم‌گیر،

بیت‌کوین از دوشنبه هفته گذشته تاکنون ۱۴ درصد افزایش قیمت داشته است. با وجود این جهش نسبتاً چشم‌گیر، برخی از تحلیل‌گران هنوز قانع نشده‌اند که قرار است روند بلندمدت قیمت بیت‌کوین در ادامه صعودی شود. بر کسی پوشیده نیست که طولانی‌ترشدن روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، چقدر می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند با استفاده از تحلیل تکنیکال، کف روند نزولی فعلی را پیدا کنند، اتفاقات خاص و البته نه چندان دور از ذهنی هم هستند که می‌توانند شرایط بازار را به‌کلی تغییر دهند.

بیت‌کوین در روزهای گذشته روندی صعودی را دنبال ‌کرد. قیمت حتی در مقطعی از ۲۲٬۴۰۰ دلار هم فراتر رفت؛ اما این جهش در ادامه با اصلاح بازار تا سطح ۲۱٬۵۰۰ دلار همراه شد. کندل این هفته بیت‌کوین وضعیتی متفاوت از هفته‌های قبل دارد و قیمت از دوشنبه هفته گذشته تاکنون بیش از ۱۴ درصد رشد کرده است. می‌توان گفت بازار ارزهای دیجیتال همان نوع خوش‌بینی را تجربه کرده که قیمت سهام را در این هفته بالا کشیده است. احساس مثبتی که منشأ آن نشانه‌های دلگرم‌کننده مربوط به پافشاری بانک مرکزی امریکا برای مقابله با تورم افسارگسیخته در این کشور است. از سوی دیگر اما، این جهش متفاوت هم نتوانسته برخی از تحلیلگران را تحت‌تأثیر قرار دهد. این کارشناسان می‌گویند هنوز هم شواهد و مدارکی در دسترس نیست که بتوان با آنها افزایش طولانی‌مدت قیمت بیت‌کوین را تأیید کرد و به فاصله‌گرفتن از محدوده ۲۰٬۰۰۰ دلاری که کف چند ماه گذشته بیت‌کوین است، امیدوار بود. الکس کوپتسیکویچ، تحلیلگر مو‌سسه‌ ‌«FxPro»، می‌گوید: «از ابتدای ماه ژوییه (تیر) قیمت بیت‌کوین بیش از ۱۷ درصد رشد کرده است؛ اتفاقی که در نگاه اول نتیجه چشم‌گیری به نظر می‌رسد. با این حال، نکته‌ای که وجود دارد این است که قیمت بیت‌کوین ماه قبل (خرداد) تا جایی که می‌شد پایین آمده بود و جهش فعلی تنها اصلاح طبیعی ریزش‌های ۳ هفته قبل است.» کوپتسیکویچ می‌گوید بیت‌کوین همچنان پایین‌تر از میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای در نوسان است و موج فروش روزهای قبل نیز نشان می‌دهد که فروشندگان بازار همچنان مازاد عرضه ایجاد می‌کنند. بیت‌کوین در حال حاضر ۶۸ درصد با اوج تاریخی خود فاصله دارد و از ابتدای سال ۲۰۲۲ تاکنون نیز بیش از نیمی از ارزش خود را از دست داده است. 

   ۵  اتفاقی که می‌تواند بازار نزولی فعلی را به پایان برساند

در مقابل، تحلیلگران صرافی بیتفینکس می‌گویند رشد هفته قبل شاخص بورسی «S&P500» و ارزش سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری، میل سرمایه‌گذاران به پذیرش ریسک را بیشتر کرده و این موضوع می‌تواند با وجود شرایط مالی نابسامان شرکت‌های فعال در حوزه ارزهای دیجیتال، به رشد بیت‌کوین کمک کند. کارشناسان بیتفینکس گفته‌اند: «اگر جهش ۲۴ ساعت گذشته بازار ارزهای دیجیتال به افزایش فشار خرید در ماه جاری منجر شود، شرایط بازار جالب خواهد شد.» در کنار بیت‌کوین، بسیاری از آلت‌کوین‌ها نیز آخر هفته خود را با رشد قیمت پشت سر گذاشتند. برای مثال، اینترنت کامپیوتر در یک شبانه‌روز گذشته جهشی ۱۳ درصدی را تجربه کرده و از طرفی، اتریوم در همین مدت ۲.۴۴ درصد از ارزش خود را از دست داده است. بر کسی پوشیده نیست که طولانی‌ترشدن روند نزولی بازار ارزهای دیجیتال، چقدر می‌تواند طاقت‌فرسا باشد. در حالی که اکثر سرمایه‌گذاران سعی می‌کنند با استفاده از تحلیل تکنیکال کف روند نزولی فعلی را پیدا کنند، اتفاقات خاص و البته نه چندان دور از ذهنی هم هستند که می‌توانند شرایط بازار را به‌کلی تغییر دهند. در حال حاضر اکثر سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال از شرایط بازار ناراضی هستند. بازار نزولی از مدت‌ها قبل شروع شده و تعداد نسبتاً کمی از فعالان بازار از سقوط ویران‌کننده قیمت‌ها در امان مانده‌اند. هم‌اکنون موضوع داغ میان فعالان صنعت ارزهای دیجیتال پیش‌بینی زمان تغییر ‌روند نزولی بازار است. اکثر آنها می‌خواهند بدانند که قیمت بیت‌کوین تا کجا پایین می‌آید و زمستان ارزهای دیجیتال تا چه زمانی ادامه دارد. در این میان، افراد باتجربه‌تر می‌دانند که پیش‌بینی کف بازار تقریباً غیرممکن است و بهتر است این انرژی را جای دیگری صرف کرد.

    به‌روزرسانی موفقیت‌آمیز شبکه اتریوم

یکی از اتفاق‌هایی که بسیاری از سرمایه‌گذاران از پنج سال پیش انتظار آن را می‌کشند، انتقال شبکه اتریوم از سازوکار اثبات کار به مدل مبتنی بر اثبات سهام است. این فرآیند تا همین حالا هم بسیار طولانی شده و در این مدت با مشکلات زیادی روبرو شده است. با این حال، بعد از اینکه فرآیند ادغام (یکی‌کردن شبکه مبتنی بر اثبات کار فعلی و شبکه مبتنی بر اثبات سهام بیکن چین) به‌طور موفقیت‌آمیز در شبکه آزمایشی و عمومی سپولیا اجرا شد، بسیاری از کاربران به این نتیجه رسیدند که ادغام اصلی نزدیک‌تر از همیشه است. اگر این انتقال بدون هیچ مشکلی انجام شود، این احتمال وجود دارد که هیاهوی پیرامون آن بتواند به بازار ارزهای دیجیتال کمک کند تا از وضعیت نزولی موجود خارج شود. اگر ادغام مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم را افزایش دهد و تجربه کاربری را سریع‌تر کند، این احتمال بیشتر هم می‌شود. در حال حاضر ظاهراً قرار است ادغام در اوت ۲۰۲۲ (مرداد) انجام شود. اگر این ادغام موفقیت‌آمیزی باشد، ممکن است باعث شود معامله‌گران به استراتژی «شایعه را بخر، خبر را بفروش!» روی بیاورند. در این صورت، قیمت‌ها به‌خاطر سرخوشی هولدرها افزایش می‌یابد؛ اما وقتی وضعیت مالی وخیم جهان دوباره نمایان شود، بازار هم سقوط می‌کند.

   تأیید اولین ‌ETFهای نقدی بیت‌کوین  در امریکا

اتفاق دیگری که شایعات مربوط به آن سال‌هاست در بازار وجود دارد و می‌تواند ارزهای دیجیتال را احیا کند، صدور مجوز راه‌اندازی یک صندوق قابل‌معامله در بورس (ETF) نقدی بیت‌کوین در بازارهای ایالات متحده امریکا است. دوقلوهای وینکلواس در سال ۲۰۱۷ اولین ETF بیت‌کوین را پیشنهاد کردند و کمیسیون بورس امریکا هم آن را رد کرد. از آن زمان تاکنون هر پیشنهادی که برای راه‌اندازی ETF بیت‌کوین با پشتوانه نقدی ارایه شده، یکی پس از دیگری رد شده است. دلیل کمیسیون بورس امریکا برای رد ETF نقدی بیت‌کوین معمولاً این است که بازار ارزهای دیجیتال به‌راحتی دست‌کاری می‌شود و سیاست‌های مناسبی برای محافظت از سرمایه‌گذاران آن وجود ندارد. اگر مجوز یک ETF نقدی بیت‌کوین تأیید شود، دعاوی بلندمدت موجود به پایان می‌رسد و بیت‌کوین و به‌طور کلی صنعت ارزهای دیجیتال بیش از پیش مشروع می‌شود. این امر به‌نوبه خود باعث می‌شود با موج جدیدی از پذیرش ارزهای دیجیتال میان سرمایه‌گذاران سازمانی روبرو شویم. در نهایت نیز با سرازیرشدن سرمایه‌های جدید به بازار، زمستان ارزهای دیجیتال به پایان می‌رسد.

   تغییر سیاست‌های بانک مرکزی امریکا

یکی از عبارات رایجی که اکثر سرمایه‌گذاران همیشه از آن استفاده می‌کنند، «با فدرال رزرو در نیفتید» است. آنها از این عبارت برای توضیح یکی از تأثیرگذارترین نیروهای موجود در بازارهای مالی جهانی استفاده می‌کنند. چندی پیش فدرال رزرو در حالی افزایش ۰.۲۵ واحد درصدی نرخ بهره بانکی را تصویب کرد که سال‌ها از سیاست‌های پولی تسهیلی (افزایش عرضه پول) و نرخ بهره نزدیک به صفر استفاده می‌کرد. این رقم نیز اولین رشد نرخ بهره در امریکا طی سه سال گذشته محسوب می‌شود. از آن زمان تاکنون، فدرال رزرو در دو مرتبه دیگر نرخ بهره را به‌ترتیب ۰.۵ و ۰.۷۵ واحد درصد افزایش داد. گفتنی است نرخ بهره بانکی در امریکا هم‌اکنون در محدوده ۱.۵ تا ۱.۷۵ قرار دارد. هم‌زمان با این اتفاق، قیمت دارایی‌های پرریسک کاهش یافته است. برای مثال، بیت‌کوین از سطح ۴۸,۰۰۰ دلار در انتهای ماه مارس (اسفند ۱۴۰۰) به قیمت فعلی خود (حدود ۲۰٬۰۰۰ دلار) رسیده است. رشد تاریخی بازار ارزهای دیجیتال و جهش قیمت‌ها در سال ۲۰۲۱ تا حد زیادی به‌خاطر سیاست‌های پولی تسهیلی فدرال رزرو بود. در نتیجه، اگر فدرال رزرو بعد از مدتی دوباره به چنین سیاست‌هایی روی بیاورد، بار دیگر جریان سرمایه به اکوسیستم ارزهای دیجیتال باز می‌گردد.

   پذیرش بیت‌کوین به عنوان پول قانونی در کشورهای مختلف

در سال ۲۰۲۱، السالوادور به اولین کشور در جهان تبدیل شد که بیت‌کوین را به عنوان یک ارز قانونی برای استفاده شهروندان خود می‌پذیرد. در آوریل ۲۰۲۲ (فروردین) هم جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) به دومین کشوری تبدیل شد که این کار را انجام می‌دهد و به این روند رو‌به‌رشد می‌پیوندد. هدف دیرینه طرفداران بیت‌کوین این است که این ارز دیجیتال به ارز قانونی کشورها تبدیل شود و تصمیم السالوادور و جمهوری آفریقای مرکزی جای تجلیل دارد، اما اگر بخواهیم واقع‌بین باشیم، پذیرش بیت‌کوین در چنین کشورهای کوچکی تأثیر چندانی نخواهد داشت. با این حال، اگر کشورهای بزرگ‌تری مثل ژاپن یا آلمان تصمیم بگیرند که بیت‌کوین را به عنوان ارز قانونی خود بپذیرند و شهروندان آنها از این ارز دیجیتال برای خریدهای روزانه خود استفاده کنند، احتمالاً تغییری اساسی اتفاق خواهد افتاد. تحولات اخیر جهان، از جمله درگیری‌های نظامی بین کشورها و کمبود مواد غذایی، دولت‌ها را مجبور به انجام کارهایی کرده است که هرگز فکرش را هم نمی‌کردند. در نتیجه، چندان دور از ذهن نیست که یک کشور بزرگ از بیت‌کوین به عنوان آخرین گزینه خود استفاده کند؛ چراکه ارزهای فیات همچنان در حال ازدست‌دادن قدرت خرید خود هستند.

   پذیرش بیت‌کوین  توسط یک شرکت بزرگ

یک بهانه رایج درباره اینکه چرا مردم از بیت‌کوین یا ارزهای دیجیتال برای خریدهای روزانه‌شان استفاده نمی‌کنند، این است که این ارزها در هیچ‌کجا پذیرفته نمی‌شوند. مشخصاً روش‌های زیادی برای دسترسی به ارزش در قالب ارزهای دیجیتال وجود دارد. در این زمینه برای مثال می‌توان به کارت‌های اعتباری و ادغام برنامه‌های پرداخت آنلاین با پلتفرم‌هایی مثل شاپیفای اشاره کرد. با این حال، امکان انجام خرید‌های روزمره با استفاده از انجام تراکنش مستقیم در یک شبکه بلاک‌چینی، نسبتاً محدود است. ایلان ماسک بارها نشان‌ داده است که تنها صحبت‌کردن درباره پرداخت‌های مبتنی بر یک شبکه خاص، می‌تواند باعث رشد توکن وابسته به آن شود. یکی دیگر از شرکت‌های او به نام بورینگ کمپانی نیز در ماه ژوییه (تیر) دوج‌کوین را به عنوان یک روش پرداخت پذیرفت. بنا بر تجربه‌‌ای که از اقدامات ماسک به دست آمده و همین طور موارد دیگری که در آنها قیمت یک ارز دیجیتال به‌خاطر شایعات مربوط به پذیرش آن توسط یک شرکت بزرگ افزایش یافته است، می‌توان گفت اگر شرکت‌های بزرگی مثل آمازون یا اپل از پرداخت‌های مبتنی بر ارزهای دیجیتال استفاده کنند، ممکن است یک روند صعودی جدید در بازار ایجاد شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران