شماره امروز: ۵۴۷

ترس سرمایه‌گذاران همچنان مانع رشد ارزهای دیجیتال است

| | |

بیت‌کوین که روز دوشنبه حوالی 20.800 دلار معامله می‌شد، بخشی از جهش هفت روز اخیر خود را با یک ریزش جزئی از دست داد.

بیت‌کوین که روز دوشنبه حوالی 20.800 دلار معامله می‌شد، بخشی از جهش هفت روز اخیر خود را با یک ریزش جزئی از دست داد. بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار همچنان حمایت 20.000 دلاری خود را حفظ کرده است، اما تحلیلگران چندان به ادامه‌داربودن اصلاح صعودی این روزهای قیمت امیدوار نیستند. درعین حال وب‌سایت تحلیلی گلس‌نود در گزارش جدیدی اعلام کرده رمزارزها در سال 2022 بدترین بازار نزولی را در تاریخ خود تجربه کرده‌اند و بازار خرسی ارزهای دیجیتال در سال جاری میلادی یکی از نادرترین وضعیت‌ها در طول تاریخ بیت‌کوین است.

سیمون پیترز، تحلیل‌گر ارزهای دیجیتال در کارگزاری ای‌تورو، گفته بازار ارزهای دیجیتال در حال حاضر از عوامل منفی زیادی همچون کاهش درآمد کسب‌وکارهای فعال در این حوزه، رشد تورم و افزایش نرخ بهره بانکی در امریکا تأثیر گرفته است؛ عوامل مهمی که بازار سهام و دیگر دارایی‌ها را نیز تحت‌تأثیر قرار داده‌‌اند. کاملاً مشخص است که بازار ارزهای دیجیتال هم‌بستگی زیادی با شاخص‌های مربوط به بورس امریکا، به‌ویژه شاخص‌های متشکل از سهام شرکت‌های فعال در حوزه فناوری دارد. کریگ ارلام، تحلیلگر ارشد مجموعه اواندا نیز گفته است ریزش قیمت بیت‌کوین در هفته‌های اخیر بازتابنده احساس منفی سرمایه‌گذاران به تمام دارایی‌های پرریسک است. در حال حاضر، به نظر می‌رسد ترس سرمایه‌گذاران از وضعیت نابسامان پلتفرم وام‌دهی سلسیوس و همین طور شرکت سرمایه‌گذاری‌تری اروز کپیتال تا حدی کاهش یافته است. هاوارد گرینبرگ، رییس مجموعه پراسپر تریدینگ آکادمی به این موضوع اشاره کرده است که شاخص «ترس و طمع» ارزهای دیجیتال نیز کمی از محدوده ترس شدید فاصله گرفته است. او می‌گوید: «میانگین متحرک ساده ۲۰۰ هفته‌ای (SMA 200) که اکنون در سطح 22.650 دلار قرار دارد، مقاومت مهمی است که باید قیمت مجدداً به بالای آن رسیده و موقعیت خود را حفظ کند تا بتوانیم شاهد جهش قیمت ارزهای دیجیتال به سطوح بالاتر باشیم.» بیشتر ارزهای دیجیتال روز گذشته نوسان کمی را تجربه کرده‌اند. اتریوم که اکنون با فاصله کمی از مقاومت 1.200 دلاری در نوسان است، در ۲۴ ساعت حدود ۲ درصد از ارزش خود را از دست داده و پالیگان هم که یکی از بزرگ‌ترین جهش‌های هفته گذشته را به نام خود ثبت کرد، با ریزشی ۷ درصدی مواجه شده است. در بازار سنتی سهام نیز، ترس از شکل‌گیری رکود بر خوش‌بینی سرمایه‌گذاران نسبت به جهش هفته گذشته سایه انداخته است. تحقیقات انجمن سرمایه‌گذاران مستقل امریکا (AAII) نیز نشان می‌دهد که توزیع احساسات نزولی میان سرمایه‌گذاران با ۱۱.۴ واحد درصد افزایش به ۵۸.۳ درصد رسیده و توزیع احساسات صعودی بین آنها به ۱۹.۴ درصد سقوط کرده است. شاخص‌های «S&P500» و نزدک به ترتیب در ۲۴ ساعت گذشته ۰.۳ و ۰.۸ درصد سقوط کرده‌اند. طبق گزارش تازه بلومبرگ، برخی از فلزات صنعتی مهم نظیر مس و قلع نیز در آستانه ثبت بدترین عملکرد سه‌ماهه خود از زمان بحران مالی سال ۲۰۰۸ هستند و این موضوع می‌تواند نشانه‌ای برای یک دوره رکود قریب‌الوقوع باشد. بلیل حفیظ، مدیرعامل مجموعه ماکرو هایو، اخیراً در خبرنامه‌ای نوشته است: «اکنون در یک بازار نزولی به سر می‌بریم و این بازار نزولی احتمالاً ادامه‌دار خواهد بود.»

    گلس‌نود: 2022 بدترین سال در  تاریخ بیت‌کوین است

وب‌سایت تحلیلی گلس‌نود در گزارش جدیدی اعلام کرده رمزارزها در سال 2022 بدترین بازار نزولی را در تاریخ خود تجربه کرده‌اند و بازار خرسی ارزهای دیجیتال در سال جاری میلادی یکی از نادرترین وضعیت‌ها در طول تاریخ بیت‌کوین است. به گزارش گلس‌نود، عوامل متعددی در بازار نزولی و خرسی کریپتو نقش داشته‌اند و درنهایت توانسته‌اند ضرر و زیان زیادی به سرمایه‌گذاران وارد کنند. تا جایی که سرمایه‌گذاران بسیاری مجبور شده‌اند دارایی‌های دیجیتالی خود را با ضرر به فروش برسانند. افت قیمت بیت‌کوین به زیر میانگین 200 روزه (MA) و انحراف منفی از قیمت واقعی باعث شده که سال جاری میلادی از سوی گلس‌نود به عنوان بدترین سال در تاریخ بیت‌کوین در نظر گرفته شود. در این بین، قیمت بیت‌کوین و اتریوم کمتر از بالاترین قیمت تاریخی یا ATH چرخه قبلی خود معامله می‌شوند که این اولین‌بار است چنین چیزی در تاریخ قیمت آنها اتفاق می‌افتد.

     بازار خرسی بیت‌کوین در سال 2022

اولین و واضح‌ترین نشانه بازار نزولی یا خرسی، زمانی است که قیمت بیت‌کوین به زیر میانگین 200 روزه می‌رسد. گلس‌نود برای آنکه نشان دهد شرایط فعلی رخ داده برای بیت‌کوین در تاریخ این رمزارز نادر بوده، سطوح قیمتی را تجزیه و تحلیل کرده و نشان داده در طول بازار نزولی 2022، قیمت بیت‌کوین به کمتر از نصف سطح میانگین 200 روزه (MA) خود رسیده است. گلس‌نود همچنین نشان می‌دهد که سقوط قیمت به زیر 0.5 مایر مولتیپل (MM) یک موقعیت بسیار نادر است که از سال 2015 اتفاق نیفتاده است. نسبت MM در تغییرات قیمت بالاتر و پایین‌تر از میانگین 200 روزه معمولا شرایطی را نشان می‌دهد که در بازار فروش بیش از حد یا خرید بیش از حد رخ می‌دهد. در این گزارش آمده است: «تنها 84 روز از 4160 روز معاملاتی (2 درصد) شاخص MM عددی کمتر از 0.5 را ثبت می‌کند.» برای اولین‌بار در تاریخ، مقدار شاخص MM به کمترین حد یعنی 0.487 رسیده است. در چرخه قبلی این شاخص 0.511 ثبت شده بود. این شرایط نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران مجبور شده‌اند دارایی‌های خود را با ضرر بفروشند. گلس‌نود خاطرنشان می‌کند چنین وضعیتی معمولا در بازارهای خرسی رخ می‌دهد و نشان‌دهنده تسلیم شدن بازار به شرایط پیش‌آمده است. این سومین باری است که در شش سال گذشته و پنجمین بار از زمان عرضه بیت‌کوین در سال 2009 چنین وضعیتی در بازار رخ می‌دهد. هرچند وضعیت فعلی بی‌سابقه‌ترین وضعیت نزولی بوده است.

     ماینرهای بیت‌کوین دارایی‌های خود را  در زمستان کریپتو می‌فروشند

کاهش قیمت بیت‌کوین و سایر رمزارزهای بازار از یک سو و افزایش هزینه‌های انرژی و رقابت بازار از سوی دیگر باعث شده ماینرهای بیت‌کوین مجبور شوند کوین‌های خود را در شرایط بازار نزولی و روزهای سرد زمستان کریپتویی با قیمتی پایین بفروشند. محققان MacroHive می‌گویند تعداد کوین‌هایی که استخراج‌کنندگان به صرافی‌های کریپتو منتقل کرده‌اند از ابتدای ماه ژوئن به صورت پیوسته در حال افزایش بوده است. این بدان معنی است که استخراج‌کنندگان به صورت فزاینده‌ای کوین‌های خود را به صرافی منتقل می‌کنند و آنها را می‌فروشند. داده‌های آماری نشان می‌دهند که چندین ماینر بیت‌کوین مجموعا 100 درصد کل خروجی خود را در این ماه فروخته‌اند و علت این موضوع بی‌شک بی‌ارتباط با کاهش 45 درصدی ارزش بیت‌کوین نیست. سودآوری استخراج رمزارزها در وضعیت خوبی قرار ندارد و همین مساله باعث شده تا ماینرها مجبور شوند حتی تا 100 درصد کوین‌های خود را بفروشند. جاران مرالد آرکان، یکی از تحلیلگران بازار می‌گوید: «شرایط در ماه ژوئن بدتر شده و احتمال فروش بیشتر نیز دیده می‌شود.» داده‌های CoinMetrics  نشان می‌دهد که ماینرهای بیت‌کوین که شبکه‌های کامپیوتری را برای کسب توکن‌ها از طریق اعتبارسنجی تراکنش‌های روی بلاکچین راه‌اندازی می‌کنند، در مجموع حدود 800,000 بیت‌کوین دارند. استخراج کریپتو در سال 2021 با افزایش بیش از چهار برابری قیمت بیت‌کوین به سرعت رونق پیدا کرد. اما این رشد پایدار نماند و شرایط برای ماینرها تغییر کرد. همچنین با افزایش تعداد ماینرها شرایط پیچیده‌تر هم شد. جو برنت، تحلیلگر شرکت استخراج بیت‌کوین Blockware Solutions می‌گوید: «در شش ماه گذشته، نرخ هش و سختی ماین افزایش پیدا کرده است. با این وجود با کاهش قیمت بیت‌کوین روبرو هستیم.» شاخص مصرف برق کمبریج بیت‌کوین نیز نشان می‌دهد قیمت بالای انرژی به ماینرها ضربه وارد کرده و بر اساس برخی برآوردها، مصرف انرژی نیز یکی از مشکلات ماینرها است. برخی از شرکت‌ها کوین‌های استخراج‌شده خود را فروخته‌اند و مدیر اجرایی شرکت Bitfarms می‌گوید این شرکت دیگر تولید روزانه بیت‌کوین را HODL نمی‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران