شماره امروز: ۵۴۷

| | |

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال دستگاه‌های دولتی به پنجره ملی هوشمند گفت: همه دستگاه‌های اجرایی کشور به این امر مکلف شدند

اتصال دستگاه‌های دولتی به پنجره ملی هوشمند ضروری است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره اتصال دستگاه‌های دولتی به پنجره ملی هوشمند گفت: همه دستگاه‌های اجرایی کشور به این امر مکلف شدند و ما زودتر از موعد آن را راه‌اندازی کردیم که بگوییم این کار، شدنی است. به گزارش ایرنا، عیسی زارع‌پور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در حاشیه نشست هیات دولت در جمع خبرنگاران درباره اتصال دستگاه‌های دولتی به پنجره ملی هوشمند گفت: همه دستگاه‌های اجرایی کشور به این امر مکلف شدند و ما زودتر از موعد آن را راه‌اندازی کردیم که بگویم این کار، شدنی است. وی افزود: اکنون ۲۰ دستگاه به این‌ پنجره پیوستند؛ منتها دستگاه اصلی ممکن است ۸ نهاد باشد. هرچند دستگاه‌های فرعی هم پای کار آمده‌اند، اما از شما رسانه‌ها به عنوان نمایندگان مردم می‌خواهیم از مسوولان این را مطالبه کنید که این موضوع تا شهریور ماه محقق شود و مردم بتوانند خدمات خود را بدون مراجعه حضوری دریافت کنند. زارع‌پور دستگاه‌های اولویت‌دار را دستگاه‌های دولتی برشمرد و گفت: از رییس‌جمهور تا وزرا و سازمان‌های دولتی برای انجام این‌کار اولویت دارند چراکه هرکدام چندین زیرمجموعه دارند، البته در این مدت صداسیما و رسانه‌ها ورود خوبی به این موضوع داشتند.

شیوه جدید کلاهبرداران اینترنتی با پیامک‌های پستی

کلاهبرداران با ارسال پیامک‌های حاوی لینک فیشینگ به اسم اپلیکیشن‌های قضایی، سرقت‌های چند ۱۰ میلیونی را در شرایط ناآگاهی افراد از نکات امنیتی سبب شده‌اند. به گزارش ایسنا، «سلام، مامور اداره پست هستم. چون تازه اومدم منطقه شما آدرس خونتون رو نتونستم پیدا کنم. نامه قضایی دارین. شمارتونو از روی نامه برداشتم گفتم اطلاع بدم کد پیگیری روی نامتون ۱۷۳۰۰۶۵۲۸۹۱۰۹ بود. چون نامه سوم هست و اخطاریه آخر، اپلیکیشن پیگیری نامه قضایی رو براتون می‌فرستم پیگیری کنید.» شرکت پست در اطلاعیه‌ای اعلام کرد؛ شاید همین حالا که مشغول خواندن این متن هستید، پیامکی شبیه به آن را دریافت کنید. پیامکی که حاوی لینک آلوده به فیشینگ اطلاعات است و از سوی افرادی سودجو و به قصد خالی کردن حساب برای قربانی تنظیم و ارسال می‌شود. پیامکی که از چند روز گذشته تا امروز عامل خالی شدن حساب افراد بسیاری در سراسر کشور شده است. بی‌توجهی به نکات امنیتی و طرح این سوال که چطور ممکن است مامور اداره پست برای مشتری خود چنین پیامکی را تنظیم و لینک سامانه قضایی را ارسال کند، کلاهبرداری چند ۱۰ میلیونی را از افراد رقم زده است. اگر چه تاکنون به‌ مراتب گزارش‌هایی مشابه در قالب مطالب پیشگیرانه در صفحه حوادث روزنامه‌ها و حتی در شبکه‌های اجتماعی برای آگاه‌سازی شهروندان درباره شگرد جدید کلاهبرداری‌ها چاپ و منتشر شده است، اما همچنان افرادی هستند که در پی بی‌احتیاطی و بی‌توجهی به توصیه‌های پلیسی، قطعه دیگری از پازل قربانی شدن در فضای مجازی را تکمیل می‌کنند. نقشه‌های سودجویانه‌ای که در گذشته در قامت «برنده شدن در مسابقات تلویزیونی و رادیویی» ظاهر می‌شد، از چندی پیش با سوءاستفاده از برند پست و پستچی، ردای «ابلاغیه‌های قضایی» را بر تن کرده است. شاکی که مردی جوان است با در دست داشتن مرجوعه قضایی به مرکز پلیس فتای استان خراسان رضوی مراجعه کرد و مدعی شد که فردی با ادعای مامور پست پیامکی را برایش ارسال و وی را از ابلاغیه قضایی مطلع کرده است. مال‌باخته بر روی لینک ابلاغیه قضایی که همان فرد برایش ارسال کرده می‌زند و نرم‌افزار مورد نظر را نصب می‌کند. بعد از نصب، نرم‌افزار دسترسی‌ها به گوشی تلفن همراه را از مرد جوان می‌خواهد و او هم بی‌اطلاع از همه‌جا با دست خودش اجازه می‌دهد تا گرداننده اصلی نرم‌افزار اطلاعات خصوصی‌اش را برداشت کند. از آنجا که شاکی همچنان در پی دریافت متن ابلاغیه قضایی‌اش بوده برای اطلاع از آن به ظاهر حق عضویت ناچیزی را طبق درخواست نرم‌افزار پرداخت می‌کند که همین عمل موجب رقم خوردن سرقت از وی می‌شود. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران