شماره امروز: ۵۴۷

| | |

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: شورای عالی فضای مجازی طی این سال‌ها توانسته خلأهای حوزه فضای مجازی را به خوبی شناسایی و برای آنها سندنویسی کند.

عملکرد شورای فضای مجازی در شناسایی خلأهای موجود

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: شورای عالی فضای مجازی طی این سال‌ها توانسته خلأهای حوزه فضای مجازی را به خوبی شناسایی و برای آنها سندنویسی کند. به گزارش مهر به نقل از مرکز ملی فضای مجازی قاسم خالدی در نشستی با موضوع «ظرفیت‌شناسی و آشنایی با فرصت‌ها و توانمندی‌های مراکز حوزوی در عرصه تولید محتوا و رسیدن به فرایندهای مشترک با مرکز ملی فضای مجازی» برگزار شد، گفت: مرکز رسانه و فضای مجازی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه با کمک تمام نهادهای حوزوی، رسالت بزرگی در عرصه دین و دینداری دارد و باید کارهای جدی در این خصوص انجام شود. وی افزود: با توجه به اینکه تعدد نهادها منجر به این می‌شود که تقسیم کار و تمرکز روی مزیت‌های نسبی انجام نشود، این نشست‌ها می‌تواند این آسیب را کاهش داده و همکاری‌های مشترک را به دنبال داشته باشد. معاون فرهنگی، اجتماعی و امور محتوایی مرکز ملی فضای مجازی در خصوص وضعیت مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد: با عبور از وبِ یک به وبِ دو بعد از رواج وبلاگ‌نویسی، تغییر و تحولات بزرگی در کشور شکل گرفت که نیازمند اقدامات جدی‌تری بود که فقدان یک قرارگاه برای تمرکز فعالیت‌ها در عرصه اینترنت خلأ بزرگی در آن دوران ایجاد کرد و همزمان نیز مباحث دوگانه «فرصت یا تهدید بودن اینترنت» مطرح شد؛ بنابراین با تدبیر حکیمانه رهبر معظم انقلاب و راهگشایی ایشان، شورای عالی فضای مجازی و مرکز ملی فضای مجازی تأسیس شد. وی ترسیم نقشه راه جمهوری اسلامی در فضای مجازی، سیاست‌گذاری، تنظیم مقررات، تصویب ضوابط، تقسیم کار بین دستگاهی، هماهنگی بین دستگاه‌ها، نظارت و ارزیابی و مدیریت و راهبری آن را از ماموریت‌های اصلی شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی دانست. خالدی افزود: شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی در حوزه پر کردن خلأهای قانونی و اسناد بالا دستی این حوزه کارنامه بسیار خوبی داشته و توانسته خلأها را به خوبی شناسایی و برای آنها سندنویسی کند. وی به نسبت بین دین و فضای مجازی اشاره کرد و گفت: یکی از نکات بسیار مهمی که در این میان مغفول مانده است، بحث «دین و فضای مجازی» است که ما نتوانستیم این موضوع اصلی را در فضای مجازی تبیین کنیم و تا ندانیم «نسبت دین با فضای مجازی» چیست و این نسبت را چگونه باید برقرار کنیم، توفیق چندانی در این حوزه کسب نخواهیم کرد. معاون مرکز ملی فضای مجازی تصریح کرد: اقدامات خوبی به همت طلاب و فضلا در حوزه‌های علمیه سراسر کشور شکل گرفته است اما ضمن تقدیر از این عزیزان باید توجه داشت برآیند این زحمات و اقدامات، همچنان برآیند مورد انتظار نیست. خالدی با بیان اینکه بحث خط و زبان فارسی جزو وظایف مرکز ملی است و مرکز آماده همکاری با نور و استفاده از تجربیات در این حوزه است، اظهار داشت: می‌توان از نقش مرکز ملی به عنوان حلقه واسط و هماهنگ‌کننده بین دستگاهی برای برطرف کردن موانع پیش روی مرکز تحقیقات علوم اسلامی استفاده کرد.

 تدوین مقررات حوزه ICT وتقویت نقش بخش خصوصی

رییس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بر ضرورت تقویت نقش بخش خصوصی در تدوین و تنظیم مقررات این حوزه و حضور در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تاکید کرد. به گزارش سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، سید حسن هاشمی بر ضرورت تقویت نقش بخش خصوصی در تدوین و تنظیم مقررات این حوزه تاکید کرد و گفت: قوانین و مقرراتی که در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تصویب و ابلاغ می‌شود، نقش بسیار کلیدی و موثری در حوزه کاری فعالان بخش خصوصی فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد و به‌طور مستقیم فعالیت‌های آنها را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. هاشمی ادامه داد: بر این اساس، درخواست سازمان نظام صنفی رایانه‌ای به عنوان تنها نهاد قانونی بخش خصوصی فاوا در کشور این است که اعضای این کمیسیون در تعامل مستمر با این سازمان، نظرات و مطالبات بخش خصوصی را دریافت کرده و مقررات این حوزه را به گونه‌ای تنظیم کنند که در کنار حفظ حقوق کاربران و بهره‌برداران، نیازها و مطالبات بخش خصوصی به عنوان ارایه‌دهندگان خدمت نیز مد نظر قرار بگیرد. وی خاطرنشان کرد: سازمان نصر کشور و کمیسیون‌های تخصصی این سازمان، آمادگی خود را برای تقویت تعاملات و همکاری‌ها با آن کمیسیون اعلام می‌دارد و امیدوار است نتیجه این هم‌افزایی، ارتقای کمی و کیفی خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پشتوانه قوانین حمایتی و آینده‌نگرانه باشد. 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران