شماره امروز: ۵۴۷

| | |

راسکامنادزر رگولاتور ارتباطات روسیه پرونده شک ایتی علیه گوگل و شش شرکت خارجی دیگر به دلیل نقض قانون مربوط به داده‌های شخصی تشکیل داد

روسیه از گوگل و ۶ شرکت فناوری خارجی شکایت کرد

راسکامنادزر رگولاتور ارتباطات روسیه پرونده شک  ایتی علیه گوگل و شش شرکت خارجی دیگر به دلیل نقض قانون مربوط به داده‌های شخصی تشکیل داد. به گزارش مهر به نقل از رویترز، مسکو به دلیل محتوا، سانسور اطلاعات، داده‌ها و تعیین نمایندگی محلی با شرکت‌های بزرگ فناوری اختلاف دارد. این کشور سال گذشته جریمه‌ای ۳ میلیون روبلی برای گوگل تعیین کرد زیرا این شرکت داده‌های خصوصی کاربران را داخل کشور ذخیره نمی‌کند. اکنون نیز روسیه پرونده‌ای جدید علیه گوگل تشکیل داده که دلیل آن نقض مکرر قوانین کشور بوده است. گوگل که از اظهارنظر در این باره خودداری کرده، ممکن است بین ۶ تا ۱۸ میلیون روبل جریمه شود. این رگولاتور اعلام کرد پرونده‌های شکایتی علیه ۶ شرکت ایر بی‌ان‌بی، پینترست، لایک می، توییچ اپل، یونایتد پارسل سرویس به دلیل نقض قوانین برای نخستین‌بار ثبت کرده است. این شرکت‌ها ممکن است بین یک تا ۶ میلیون روبل جریمه شوند.

پای اینترنت ماهواره‌ای استارلینک به آفریقا باز می‌شود

روزبه‌روز به تعداد کاربران اینترنت ماهواره‌ای استارلینک اضافه می‌شود و این سرویس به کشورهای بیشتری راه پیدا می‌کند. حالا مدیرعامل اسپیس ایکس، ایلان ماسک اعلام کرده که استارلینک در آفریقا شروع به فعالیت می‌کند و دو کشور آفریقایی نیجریه و موزامبیک آن را تایید کرده‌اند. چند روز پیش ایلان ماسک در پاسخ به توییتی اعلام کرد که استارلینک به آفریقا می‌رود و بزودی اولین کشورهای دریافت‌کننده این سرویس اعلام می‌شوند. به گفته ثروتمندترین فرد جهان، استارلینک در تمام بخش‌های جهان خدمات ارایه خواهد کرد، البته پس از دریافت مجوزهای لازم از کشورهای هدف. در حال حاضر استارلینک در بیش از 30 کشور جهان فعالیت می‌کند و به‌طور قانونی مورد تایید قرار گرفته است. حالا به گفته ایلان ماسک، دو کشور آفریقایی سرویس اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس را تایید کرده‌اند. ایلان ماسک در توییت جدیدی اعلام کرده که استارلینک در نیجریه و موزامبیک تایید شده‌اند. با توجه به این موضوع، کاربران این کشورها احتمالا بزودی به اینترنت ماهواره‌ای اسپیس ایکس دسترسی پیدا می‌کنند. استارلینک از سال 2021 روی ارایه سرویس خود در آفریقا به خصوص نیجریه کار می‌کند. در ماه مه گذشته اسپیس ایکس نمایندگانی به نیجریه فرستاد تا با رگولاتور ارتباطات این کشور بر سر دریافت مجوز ارایه سرویس صحبت کنند. حالا مشخص شده که رگولاتور نیجریه به اسپیس ایکس مجوز داده است. طبق گزارش‌های محلی، این مجوز یک دهه اعتبار دارد و از ماه مه 2022 اعتبارش شروع می‌شود. بنابراین استارلینک می‌تواند تا سال‌های سال در نیجریه فعالیت کند، البته اگر با توجه به هزینه‌های بالایش بتواند بازار مناسبی برای خودش دست‌وپا کند. سرویس اینترنت ماهواره‌ای استارلینک قیمت بالایی دارد. هزینه پیش خرید و ماهیانه این سرویس 110 دلار است و همچنین کاربران برای خرید کیت کامل آن باید 599 دلار هزینه کنند. بنابراین هزینه‌های این سرویس حتی برای شهروندان متوسط نیجریه و موزامبیک هم گران محسوب می‌شود. بنابراین باید منتظر ماند و دید استارلینک در آفریقا چه عملکردی از خودش نشان می‌دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران