شماره امروز: ۵۴۷

تمایل برخی از معامله‌گران به خروج از بازار و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری

| | |

سرمایه‌گذاران در طول چند ماه گذشته با فشارهای نزولی زیادی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند و تمایل برخی از معامله‌گران به خروج از بازار و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری‌شان بیشتر شده است.

سرمایه‌گذاران در طول چند ماه گذشته با فشارهای نزولی زیادی دست‌وپنجه نرم کرده‌اند و تمایل برخی از معامله‌گران به خروج از بازار و کاهش ریسک سبد سرمایه‌گذاری‌شان بیشتر شده است. کارشناسان می‌گویند با این شرایط، نمی‌توان برای بلندمدت از ارزهای دیجیتال انتظار بازدهی مثبت داشت. در حالی که احساسات معامله‌گران همچنان نزولی باقی مانده‌ است، بیت‌‌کوین مجدداً با کاهش قیمت مواجه شد. شاخص ترس و طمع بیت‌‌کوین یک ماه است که از محدوده «ترس» خارج نشده و این در حالی است که این شاخص هفته گذشته هم به سطح دومین رکورد ترس شدید تاریخ خود رسید. این شاخص در طول چند روز گذشته تا حدودی بازیابی شده است که نشانه‌ای برای کم‌رنگ‌ترشدن احساس ترس شدید در بازار محسوب می‌شود؛ خصوصاً اگر بیت‌کوین بتواند دوباره خود را به بالای 30.000 دلار برساند. عملکرد بسیاری از ارزهای دیجیتال ضعیف‌تر از بیت‌‌کوین بوده است که نشان می‌دهد میل به پذیرش ریسک میان سرمایه‌گذاران کمتر شده است. برای مثال، اتریوم سقوطی ۴ درصدی را تجربه کرده که دو برابر کاهش ۲ درصدی قیمت بیت‌‌کوین است. اولنچ و فانتوم نیز در این مدت به‌ترتیب ۹ و ۱۴ درصد از ارزش خود را از دست دادند. آلت‌کوین‌ها به‌خاطر ریسک سرمایه‌گذاری بیشتری که دارند، معمولاً در جریان بازارهای نزولی، کاهش قیمت بیشتری را تجربه می‌کنند. تا زمانی که شتاب قیمت در بلندمدت از وضعیت نزولی فعلی به صعودی تغییر شکل ندهد، جهش‌های مقطعی بیت‌کوین احتمالاً بسیار محدود خواهند بود و نمی‌توان انتظار یک رشد شدید را داشت. این یعنی بازدهی بازار جهانی سهام و ارزهای دیجیتال برای یک سال پیش رو، احتمالاً به‌مراتب کمتر از بازار صعودی سال ۲۰۲۰ خواهد بود. بازارهای پرنوسان فرصت‌های معاملاتی خوبی را در اختیار معامله‌گران کوتاه‌مدت قرار می‌دهد؛ کسانی که فعالیتشان به روند قیمت وابسته نیست و می‌توانند بسته به شرایط وارد موقعیت‌های شورت یا لانگ (فروش یا خرید) شوند. به همین ترتیب، آن دسته از سرمایه‌گذاران بلندمدت که از تجربه کافی برخوردار هستند، می‌دانند که در این شرایط باید ریسک سبد سرمایه‌گذاری خود را کاهش دهند و باقی پول خود را برای چرخه صعودی بعدی ارزهای دیجیتال کنار بگذارند. زمان‌بندی تغییرات قیمت در کوتاه‌مدت می‌تواند کار سختی باشد. برای مثال، طبق چیزی که موسسه تحقیقاتی آرکان ریسرچ گفته است، بیت‌‌کوین معمولاً در دوره‌هایی که احساسات بازار به‌شدت منفی شده است، یک حرکت صعودی از خود نشان می‌دهد. کارشناسان آرکان ریسرچ می‌گویند: «به‌دنبال تشدید احساس ترس میان معامله‌گران، فشار فروش بازار بیت‌‌کوین نیز ادامه‌دار بوده است. بنابراین نباید با ساده‌انگاری انتظار داشته باشید که با ورود به بازار در وضعیتی که ترس معامله‌گران زیاد شده و شتاب قیمت منفی است، بتوانید کسب سود کنید.»

    چرا بازدهی بیت‌‌کوین کمتر شده است؟

نرخ رشد ترکیبی سالانه بیت‌‌کوین با کاهش مواجه است. با بزرگ‌ترشدن بازار بیت کوین، به‌طبع به سرمایه بیشتری برای ایجاد تحرک در بازار نیاز خواهد بود. این اتفاق می‌تواند به‌مرور زمان و با بالغ‌ترشدن یک دارایی، بازدهی آن را کاهش دهد. پلتفرم تحلیلی گلسنود در یکی از مطالب جدید خود نوشته است: «پس از سقوط بازار در مه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰)، شاهد کاهش نرخ رشد ترکیبی چهارساله بیت‌‌کوین بودیم و این اتفاق می‌تواند نقطه پیدایش روند نزولی غالب بازار باشد.» این کاهش بازدهی لزوماً به‌خاطر رشد اندازه بازار بیت‌‌کوین نیست. اگر بخواهیم نگاهی کلان‌تر به این اتفاق داشته باشیم، سیاست‌های پولی انبساطی و سازگار بانک‌های مرکزی جهان، زیربنای رشد سریع دارایی‌های پرریسکی مثل ارزهای دیجیتال و سهام را در طول سال‌های اخیر فراهم کرده است. بیت‌‌کوین به‌طور مشخص، تاکنون در چرخه‌های چهارساله صعودی و نزولی در نوسان بوده است که در کنار فرازوفرودهای زیاد، بازدهی بیشتری از بازار سهام داشته است. سرمایه‌گذاران در حال حاضر اما، با سیاست‌های انقباضی بانک‌های مرکزی، افزایش تورم و کاهش سرعت رشد اقتصادی دست‌وپنجه نرم می‌کنند؛ این وضعیت در مجموع به کاهش بازدهی دارایی‌های سنتی و ارزهای دیجیتال منجر می‌شود. دویچه بانک، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان، در تحقیقات تازه خود نوشته است: «اگر تورم برای چندین سال به همین شکل بالا بماند، طبق چیزی که از گذشته و شرایط امروز می‌توان برداشت کرد، بسیار سخت خواهد بود که دارایی‌های سنتی بتوانند یک بازدهی مثبت واقعی (با احتساب تورم) داشته باشند. بازدهی اسمی (بدون احتساب تورم) این دارایی‌ها نیز احتمالاً پایین‌تر از روند بلندمدت آنها خواهد بود. در این بحث، کالاها می‌تواند یک استثنا باشند.»

    بلومبرگ: ۲۰۲۲ سال بیت‌‌کوین و طلاست

در عین حال، یکی از کارشناسان بلومبرگ معتقد است بیت‌‌کوین می‌تواند در سال ۲۰۲۲، در مقایسه با سایر کلاس‌های دارایی عملکرد بهتری داشته باشد. تورم در سراسر جهان ظاهراً از کنترل خارج شده است. نرخ تورم انگلستان به ۹ درصد رسیده و میزان عرضه نقدینگی «M1» هم رشد کرده است. منظور از M1، سکه و اسکناس‌‌های در دست مردم و سایر معادل‌های پولی است که می‌توانند به‌راحتی به پول نقد تبدیل شوند. در این میان بازارهای سهام هم ضربه بزرگی را متحمل شده‌اند و در چهار ماه گذشته بیش از ۷ تریلیون دلار سرمایه در بورس نزدک از بین رفته است. مایک مک گلون، تحلیلگر ارشد بلومبرگ اینتلیجنس، در این باره گفته است: «اگر بازار سهام افت کند، بیت‌کوین، طلا و اوراق قرضه می‌توانند در بازارهای مالی حکمرانی کنند.» بیت‌‌کوین با حفظ نسبت ۲.۰ از ژانویه ۲۰۲۱ (دی ۹۹) نشان داد که در بحبوحه اولین رکود بالقوه خود، در مقایسه با شاخص نزدک عملکرد بهتری داشته است. آخرین رکود اقتصادی طولانی‌مدت جهان مربوط به بحران مالی سال ۲۰۰۸ می‌شود که یک سال قبل از راه‌اندازی بیت‌‌کوین بود. بیت‌‌کوین از زمان پیدایش خود در یک اقتصاد جهانی پررونق قرار داشت و در چنین شرایطی توانست رشد کند. شیوع ویروس کرونا در اوایل سال ۲۰۲۰ باعث شد تریلیون‌ها دلار به حجم پول‌های در گردش جهان افزوده شود و بخش قابل‌توجهی از آن هم وارد بازار ارزهای دیجیتال شد. با توجه به اینکه هم‌اکنون جهان با تأثیرات افزایش سریع عرضه پول سروکار دارد، به نظر می‌رسد روند بیت‌‌کوین در مقایسه با سایر سرمایه‌گذاری‌های ریسک‌پذیر، نسبتاً پایدار بوده است. طبق گفته‌های مک گلون، ریسک بزرگ‌تر برای اقتصاد جهان در حدود یک سال آینده، ممکن است کاهش قیمت دارایی‌ها باشد. با این حال، او احساس می‌کند که بیت‌‌کوین و طلا می‌توانند در آینده‌ای نزدیک عملکرد بهتری نسبت به سایر کلاس‌های دارایی داشته باشند. او در این باره گفته است: «با توجه به اینکه بازار سهام در یک دوره طولانی عملکرد خوبی داشته، ممکن است دوره اصلاحی آن هم طولانی شود. این مساله می‌تواند شرایط خوبی برای طلا و بیت‌‌کوین ایجاد کند. شاخص «BOLD1» (ترکیب طلا و بیت‌کوین) و شاخص سهام نزدک ۱۰۰ تنها در بازارهای صعودی و کم‌نوسان با هم همگام شده‌اند.»

    پیش‌بینی نوسانات بیشتر

 با وجود این روز گذشته بیت‌کوین که این روزها در محدوده ۳۰ هزار دلاری در نوسان است، بار دیگر به ۲۸ هزار و ۳۰۰ دلار سقوط کرد. فدرال رزرو در گزارش جلسه خود که ابتدای ماه برگزار شده بود، نشان داد که افزایشی به‌اندازه ۵۰ واحد bps نرخ بهره طی دوره‌های آینده رخ می‌دهد. پس از آن قیمت سهام بازارهای بورس ایالات متحده اندکی افزایش یافت، در حالی که نمودار قیمت طلا و اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری امریکا نزولی بود. معمولاً پس از آنکه قیمت مدتی در محدوده‌ای مشخص نوسان می‌کند، بالاخره مقاومت‌ یا حمایت پیش روی قیمت ارزهای دیجیتال می‌شکند. با وجود اینکه روند بازار مشخص نیست، معامله‌گران تمایلی به صعود یا نزول قیمت‌‌ها نشان ندادند. به عنوان مثال، طی چند ماه گذشته کارمزد معاملات آتی (Funding Rate) که صرافی‌ها از آن برای متعادل‌کردن ریسک معاملات استفاده می‌کنند، یا صفر بوده یا منفی. این بدان معناست که اکثر موقعیت‌ها به‌صورت شورت (فروش) بوده‌اند. با این حال در شرایط حال حاضر، این نرخ مثل مواقعی که قیمت‌ها بسیار نزولی هستند، خیلی منفی نبوده و از آن طرف مثل شرایطی که قیمت‌ها خیلی صعودی هستند نیز مثبت نبوده و شرایط خنثی داشته است. پس می‌توان نتیجه گرفت که این نوع از معاملات کاهش یافته و شرایط مثل بازارهای صعودی یکی دو سال اخیر نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران