شماره امروز: ۵۴۷

در سال‌های اخیر، تعداد کاربران مشارکت‌کننده در بازار بازی‌های آنلاین افزایش یافته است

| | |

در سال‌های اخیر، تعداد کاربران مشارکت‌کننده در بازار گیمینگ افزایش یافته است. امروزه، فرصت‌های بیشتری در‌دسترس هستند

در سال‌های اخیر، تعداد کاربران مشارکت‌کننده در بازار گیمینگ افزایش یافته است. امروزه، فرصت‌های بیشتری در‌دسترس هستند و هرروز افراد به این حوزه علاقه بیشتری پیدا می‌کنند؛ در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که رشد اخیر بازی‌های ویدئویی مبتنی‌بر بلاک‌چین و ورود توکن‌های غیرمثلی به بازار گیمینگ، تا چه اندازه عامل این رشد تصاعدی بوده است. اگرچه فناوری مدرن مدت‌هاست دردسترس ما قرار گرفته است، بخش‌هایی مانند وبلاگ‌نویسی و فعالیت در تیک‌تاک و میم‌ها همچنان از محبوبیت بسیار زیادی برخوردار‌‌ند. بلاک‌چین نیز سرنوشت مشابهی را تجربه کرده است. بلاک‌چین اولین‌بار در سال ۲۰۰۸ و به عنوان بخشی از طرح بیت‌کوین معرفی شد؛ اما ایده آن زمانی مدنظر قرار گرفت که ارز دیجیتال در اکوسیستم مالی اختلال ایجاد کرد. به‌گفته کاربران، فناوری بلاک‌چین اکنون به عنوان فناوری تکامل‌یافته با کاربردهای مالی متعدد در نظر گرفته می‌شود. با‌این‌حال، بلاک‌چین فقط برای استفاده در صنایع مالی توسعه نیافته است و این فناوری در زمینه‌های دیگر نیز کاربرد دارد؛ ازجمله ایجاد تحول در صنعت گیمینگ. با مشاهده کاربردهای بلاک‌چین در گیمینگ‌، می‌توان گفت که آینده فناوری در این صنعت روشن است. با تب‌وتاب اخیر حول موضوع توکن‌های غیرمثلی، تعداد بازیکنان و ارزش آیتم‌های داخل بازی به سرعت در حال افزایش است. فقط در نیمه اول سال ۲۰۲۰، توکن غیرمثلی شاهد بازار ۱۳.۷میلیون‌دلاری بود. تا پایان سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۱، پروژه‌های مهم توکن‌های غیرمثلی به ارزش بازار ترکیبی ۲.۵میلیارد دلار دست یافتند که افزایش ۱,۷۸۵درصدی را نشان می‌دهد. اوپن سی، محبوب‌ترین و پرکاربردترین بازار توکن غیرمثلی، در هفته اول ژانویه‌۲۰۲۱، فقط ۵‌میلیون دلار فروش داشت؛ اما ۳ ماه بعد، این پلتفرم به فروش بیش از ۱۰۰‌میلیون دلار رسید. اکنون کاربران با استفاده از بلاک‌چین می‌توانند آیتم‌های داخل بازی را با ارزش دنیای واقعی به دست آورند و از فروش آنها سود ببرند. با وجود این، بازی‌های بلاک‌چین نباید فقط به جمع‌آوری آیتم‌ها محدود شود؛ از‌این‌رو، توسعه‌دهندگان بازی باید راه‌هایی برای سرگرم‌کننده‌ترکردن بازی‌ها پیدا کنند. درمجموع، بازی‌های سبک ماجراجویی در صنعت گیمینگ رتبه بهتری دارند. محبوبیت آنها به این دلیل است که گیمرها بازی‌هایی را دوست دارند که با نبردهای چالش‌برانگیز و رتبه‌بندی و ماموریت‌های تقریباً ناممکن به آنها احساس خوبی بدهد. بازی‌های بلاک‌چینی چنین ویژگی‌هایی ندارند؛ بنابراین، فضای کافی برای پیشرفت در این زمینه وجود دارد. نکته دیگری که توسعه‌دهندگان بازی‌های بلاک چینی باید به آن توجه کنند، یافتن راه‌حلی برای مشکلات فعلی بازی‌های بلاک چینی است. مقیاس‌پذیری کم و هزینه زیاد تراکنش‌ها و مصرف انرژی ازجمله مشکلاتی هستند که باید برطرف شوند. فناوری بلاک‌چین راهکارهایی را وارد صنعت گیمینگ کرده که بسیار موردنیاز بوده است. مدل بازی با هدف کسب درآمد، توکن‌های غیرمثلی، غیرمتمرکزسازی و مالکیت کامل آیتم‌های داخل بازی برخی از این راهکارها هستند. اگرچه بازی‌های بلاک چینی هنوز در مراحل اولیه خود قرار دارند و با موانع جدی روبرو هستند، این فناوری می‌تواند رشد کند و در صنعت بازی فراگیر شود.

    صنعت گیمینگ و دنیای امروز

امروزه، بازار بازی‌های ویدئویی بسیار گسترده شده است؛ اما این بازار هنوز‌ هم به اوج رشدش نرسیده و با سرعت بسیار زیادی در حال رشد است. در‌ حال حاضر، ارزش بازار گیمینگ حدود ۱۷۸میلیارد دلار است؛ اما کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند تا سال ۲۰۲۶، این رقم به ۳۱۴.۴میلیارد دلار افزایش یابد و در پنج سال آینده، نرخ رشد مرکب سالانه آن به ۹.۶۵درصد برسد. بی‌تردید همه‌گیری کرونا و قرنطینه در سال ۲۰۲۰ بر این آمارها تأثیرگذار بوده است. در شرایطی که مجبور بودیم برای حفظ سلامت خود در خانه بمانیم، فعالیت‌های تفریحی و به‌دنبال آن محبوبیت پلتفرم‌های آنها افزایش یافت. بازی‌های ویدئویی یکی از این فعالیت‌ها هستند. بر‌اساس گزارش‌ها، از ژوئن‌۲۰۲۰ مدت‌زمان صرف‌شده برای انجام بازی‌های ویدئویی دو برابر شده است. امریکای‌لاتین در این زمینه پیشتاز بوده و ساکنان این منطقه ۵۲درصد بیشتر از ساکنان سایر مناطق جهان زمانشان را صرف بازی‌های ویدئویی کرده‌اند. صرف‌نظر از اینکه کدام منطقه بیشترین گیمرها را دارد، روشن است که ترندها و فرصت‌های بازی‌های ویدئویی در حال گسترش هستند و بسیاری از مردم هیجان پیوستن به آن را دارند. درمجموع، می‌توان گفت که صنعت گیمینگ عملکرد موفقی دارد. کلود گیمینگ (گیمینگ ابری) در حال پیشرفت است و ورزش الکترونیک که ریشه‌های قدرتمندی در امریکا و کره‌جنوبی دارد، در سراسر جهان رشد کرده‌ است. تعداد گیمرهای گوشی‌های هوشمند نیز به‌‌لطف بازی‌هایی مانند پابجی و کال آو دیوتی در حال افزایش است. علاوه بر این، علاقه به ‌NFTها و پروژه‌های گیمینگ بلاک‌چین افزایش یافته است. فورتنایت، یگ آو لجندز، کراس‌فایر، ماین‌کرفت و Dota2 بازی‌هایی هستند که در‌ حال حاضر بیشترین وزن را در دنیای گیمینگ دارند. نکته مهم دیگر اینکه فناوری بلاک‌چین پیشرفت‌های لازم برای ترغیب گیمرها به شرکت در بازی‌های مبتنی‌بر ارز دیجیتال را به خود دیده است. 

   از دست بلاک‌چین چه کاری برمی‌آید؟

مزیت واقعی فناوری بلاک‌چین همان ویژگی همیشگی «تمرکززدایی» یا «غیرمتمرکزبودن» است که در گیمینگ و به‌ویژه زمانی که از مبادله دارایی صحبت می‌شود، مفید است. شما می‌توانید دارایی‌هایی که داخل بازی برنده شده‌ یا آنهایی که در بازی‌های دیگر خریده‌اید، بفروشید. تأیید مالکیت در این بازی‌ها ازطریق قراردادهای هوشمند امکان‌پذیر می‌شود و رمزنگاری پیچیده به افزایش امنیت آنها کمک می‌کند. بلاک‌چین می‌تواند از خریدوفروش غیرقانونی دارایی‌های دیجیتال جلوگیری و حتی این معضل را به‌طور‌کلی رفع کند. فناوری بلاک‌چین قابلیت‌های بسیار زیادی دارد و اگر به تغییرات فعلی در صنعت گیمینگ نگاه کنید، متوجه می‌شوید که ظرفیت بلاک‌چین در این صنعت هم نامحدود است.

    ترندهای بلاک‌چینی در گیمینگ

فناوری بلاک‌چین و کاربردهای آن در صنعت گیمینگ مدتی است ترند شده است. به همین دلیل، برخی از امکانات مانند استفاده از توکن‌های غیرمثلی در این بازی‌ها و توکن‌سازی از دارایی‌ها و مدل «بازی برای کسب درآمد» ازنظر فنی امکان‌پذیر شده‌اند. توکن‌های غیرمثلی دارایی‌های دیجیتالی هستند که به‌تازگی دنیای ارز دیجیتال را متحول کرده‌اند. هرروز خبر جدیدی منتشر می‌شود مبنی‌بر اینکه فردی میلیون‌ها دلار برای به دست‌آوردن توکن غیرمثلی یک میمون یا گربه پرداخت کرده است. بسیاری از مردم به پدیده توکن غیرمثلی علاقه‌مند شده‌اند؛ اما توکن غیرمثلی در گیمینگ چگونه می‌تواند به‌کار برده شود و چه مزایایی برای صنعت گیمینگ به‌همراه دارد؟ توکن غیرمثلی توکن دیجیتالی منحصر‌به‌فرد است. هرچیزی از صدا گرفته تا نقاشی و بازی‌های ویدئویی می‌تواند به عنوان توکن استفاده شود. شما می‌توانید توکن‌های غیرمثلی را به عنوان نوعی کلکسیون در نظر بگیرید که منحصر‌به‌فرد است و مانند سایر ارزهای دیجیتال نمی‌توانید آن را با توکن دیگری مبادله کنید. در سال ۲۰۱۷، بازی بلاک چینی به‌ نام کریپتوکیتیز توکن‌های غیرمثلی را در صنعت گیمینگ مشهور کرد. در این بازی، بازیکنان می‌توانند بچه‌گربه‌های دیجیتالی با ظاهر و ویژگی‌های منحصربه‌فرد را بخرند و پرورش دهند و بفروشند. صدها بازی مبتنی‌بر بلاک‌چین را می‌توان در اینترنت یافت که با استفاده از توکن‌های غیرمثلی و کوین‌ها به بازیکنان پاداش می‌دهند. گفته می‌شود بازی‌های ویدئویی درآمد زیادی از بلاک‌چین و توکن‌های غیرمثلی دارند و کلکسیون‌های دیجیتال یکی از بیشترین کاربردهای آنها هستند. از زمان ورود بلاک‌چین به حوزه گیمینگ، محبوبیت توکن‌سازی از دارایی‌ها بیشتر شده است. با توکن‌سازی، دارایی‌های داخل بازی مانند پوسته‌ها، کوین‌ها، الماس‌ها و حتی شخصیت‌ها می‌توانند به عنوان توکن در بازارهای واقعی خریدوفروش شوند. گیمرهایی که این دارایی‌ها را خریده‌اند، مالک آنها می‌شوند و هرگونه انتقال مالکیت به‌صورت امن روی بلاک‌چین ثبت می‌شود. علاوه بر‌ این، گیمرها می‌توانند قانونی‌بودن دارایی‌های فهرست‌شده در بازار را پیگیری و بررسی کنند.

   گیمینگ بلاک‌چینی و کسب درآمد

گیمینگ بلاک‌ چینی ظرفیت زیادی برای کسب درآمد دارد؛ ازاین‌رو، بسیار مدنظر قرار گرفته و فرصت سرمایه‌گذاری و درآمدزایی مناسبی برای کاربران فراهم کرده است. 

صنعت بازی بسیار سودآور است و روزبه‌روز سودآورتر می‌شود. یکی از دلایل این موضوع آن است که گیمرها دارایی‌های مجازی را به‌اندازه دارایی‌های واقعی ارزشمند می‌دانند. اگر پیش‌از‌این بازی‌های ویدئویی انجام داده باشید، حتماً می‌دانید چقدر آزاردهنده است که یک روز بازی را شروع کنید و متوجه شوید که تمام مراحل پیشرفت بازی خود را از دست داده‌اید. مطمئناً اگر این سناریو را تاکنون تجربه کرده باشید، می‌دانید که چقدر می‌تواند دردناک باشد. به‌لطف بلاک چین، این سناریو دیگر تهدید بزرگی نیست. در بازی‌های بلاک چینی، شما پیشرفت خود را از دست نمی‌دهید؛ چون هر داده‌ای که وارد بلاک می‌شود، تغییرناپذیر است. فناوری بلاک‌چین همچنین کمک می‌کند که ارزش موجود در دارایی‌هایی بازی دیجیتال به پول تبدیل شود. اکنون گیمرها می‌توانند دارایی‌ها و پیشرفت‌ها و ارتقاهای جدید را با پول واقعی بخرند. توسعه‌دهندگان می‌توانند توکن‌هایی با بلاک‌چین ایجاد کنند، کاربران می‌توانند اقلام درون برنامه را بخرند، مشوق‌هایی به‌صورت ارز دیجیتال دریافت و در‌عین‌حال توکن‌ها را در کیف پول خود پیگیری کنند.

    موانع بر سر راه بازی‌های بلاک‌چینی

پروژه‌های موفق بسیاری درزمینه بازی‌های بلاک‌چینی وجود دارند. با‌این‌حال، بازی‌های بلاک‌چینی دچار همان مشکلات سایر اپلیکیشن‌های بلاک‌چینی هستند. آنها پیچیده‌اند و این پیچیدگی به‌دلیل سیر طولانی داستان نیست؛ بلکه به‌دلیل خود این فناوری است. شما برای بازی‌کردن باید حساب کاربری ایجاد کنید که بخش راحت کار است. سپس بسته به آنکه بازی روی کدام بلاک‌چین است و کیف پول انتخابی آن، باید کیف پولی راه‌اندازی کنید و ارز دیجیتال بخرید. باید توجه کرد ارز دیجیتالی که می‌خرید، حتماً کوین یا توکن بلاک‌چینی باشد که بازی روی آن قرار گرفته است. برای مثال، اگر بازی روی بلاک‌چین اتریوم اجرا می‌شود، شما باید از اتر استفاده کنید. همچنین، بیشتر بازی‌های بلاک چینی ازدحام شبکه را تجربه می‌کنند. این موضوعی است که همه گیمرهای حرفه‌ای از آن متنفر هستند. ازدحام در شبکه به‌طور مکرر اتفاق می‌افتد؛ به‌ویژه در بازی‌های محبوبی که روی شبکه اتریوم اجرا می‌شوند. بازیکنان و توسعه‌دهندگان اتریوم را به هزینه‌های تراکنش گزاف و مشکلات مقیاس‌پذیری زیاد و توان عملیاتی اندک می‌شناسند. بیشتر بازی‌هایی که هدف آنها کسب درآمد است، روی بلاک‌چین اتریوم ایجاد شده‌اند؛ اما این به‌معنای آن نیست که توسعه‌دهندگان بازی گزینه‌های دیگری ندارند. اگر تعداد کاربران از حد خاصی بیشتر شود، توسعه‌دهندگان می‌توانند بازی را به بلاک‌چین دیگری منتقل یا بلاک‌چین جدیدی ایجاد کنند و بازی را به آن انتقال دهند. توسعه بازی بلاک‌‌چینی مهارتی است که به‌صورت عملی و در طول زمان کسب می‌شود؛ اما به‌طور‌کلی اگر درک کنید که فناوری بلاک‌چین چگونه کار می‌کند و آن را تمرین کنید، در این زمینه فرصت‌های بی‌شماری را شاهد خواهید بود. 

   توسعه قراردادهای هوشمند مناسب

قراردادهای هوشمند احتمالاً مهم‌ترین بخش هر پلتفرم بلاک‌چینی هستند. شما به توسعه‌هنده بازی بلاک‌چینی نیاز دارید که مفهوم قراردادهای هوشمند، نحوه تست، کدنویسی و استقرار آنها را درک کند. برای گیمرها پلتفرم گیمینگ امن فراهم کنید. البته یکی از امتیازات بلاک‌چین ارایه امنیت بیشتر است؛ اما هیچ‌یک از فناوری‌ها هک‌نشدنی نیستند. توسعه‌دهندگان باید با شناسایی تهدیدات بالقوه مانند سرقت کلید خصوصی و بهره‌برداری از کد و ازبین‌بردن همه ریسک‌ها، محیط مقاومی دربرابر هک ایجاد کنند. آنان باید نقاط انتهایی را برای تراکنش‌های کاربران امن کنند. هرچند بلاک‌چین بسیار امن است، کیف پول ناامن ممکن است مشکلات بزرگی برای گیمرها و شرکت‌ها ایجاد کند. هدف ایجاد پلتفرم گیمینگی است که کاملاً دربرابر حملات دیداس و قطعی‌ها محافظت شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران