شماره امروز: ۵۴۷

| | |

هشتمین سایت G 5 همراه اول به عنوان سریع‌ترین شبکه اینترنتی کشور، در جزیره کیش به بهره‌برداری رسید و از امروز قابل استفاده توسط کیشوندان است.

راه‌اندازی شبکه  G 5  همراه اول در جزیره کیش همزمان با کیتکس 2022

هشتمین سایت G 5 همراه اول به عنوان سریع‌ترین شبکه اینترنتی کشور، در جزیره کیش به بهره‌برداری رسید و از امروز قابل استفاده توسط کیشوندان است. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، همزمان سومین روز از برگزاری رویداد بین‌المللی کیتکس 2022 با محوریت هوشمندسازی، هشتمین سایتG 5 همراه اول در حضور فعالان اکوسیستم حوزه دیجیتال کشور و با پیام لمس جهان دیجیتال، در کیش به بهره‌برداری رسید. همراه اول به عنوان اپراتور پیشرو در دیجیتالی‌سازی که به همراه شرکت‌ها و استارتاپ‌های زیرمجموعه خود در نمایشگاه بین‌المللی کیتکس 2022 حضور یافته است، با این اقدام عزم راسخ خود در توسعه بسترهای نوین ارتباطی در تمامی نقاط کشور را اعلام کرد. همراه اول که از دو سال گذشته با بهره‌برداری رسمی از G 5 روی شبکه واقعی خود، توانست برای اولین‌بار به رکورد سرعت 3.633 گیگابیت بر ثانیه دست یابد و لقب «رکورددار سرعت اینترنت در ایران» را از آن خود کند، از سال 1395 ورود به فناوری G 5 را آغاز کرده است. اپراتور اول تلفن همراه با استفاده از توان داخلی شامل تیم‌های فنی اپراتور و شرکت‌های ایرانی، فرآیند بومی‌سازی این فناوری (نسل پنجم) را پیش برده و تاکنون هفت سایت G 5 را در شهرهای مشهد و قم و همچنین تهران راه‌اندازی کرده است. حال با توجه به تسلط کامل متخصصان همراه اول بر فناوری G 5، قطار توسعه این تکنولوژی با سرعتی بالاتر وارد ایستگاه «جزیره کیش» شده است. لذا از امروز کیشوندان می‌توانند از سرویس دهی جدیدترین فناوری ارتباطی (G5) که تمامی مراحل نصب، راه‌اندازی و بهینه‌سازی آن در جزیره کیش با تلاش و همت متخصصان و نخبگان کشورمان در همراه اول صورت گرفته است، در محوطه فرودگاه و مرکز دایمی نمایشگاه‌های بین‌المللی کیش بهره‌مند شوند. مشترکانی که علاقه‌مند به استفاده از سریع‌ترین شبکه G 5 کشور هستند، در صورت داشتن گوشی G 5  می‌توانند در نقاط تحت پوشش، از جدیدترین و سریع‌ترین اینترنت جهان بهره مند شوند؛ اما در صورتی که گوشی نسل 5 ندارند، می‌توانند از طریق مودم و سرویس وای‌فای به شبکه همراه اول متصل و از مزایای این فناوری بهره‌مند شوند. همراه اول ضمن توجه به ماهیت این تکنولوژی و تلاش‌های گسترده در فرآیند بومی‌سازی، از کاربردهای اصلی G 5 نیز غافل نبوده و برای نخستین‌بار در کشور دموهای مهمی نظیر سه یوزکیس «جراحی از راه دور»، «واقعیت مجازی» و «تست گیمینگ» را در برابر اصحاب رسانه و گیمرها به نمایش گذاشت که کیفیت اجرا مورد تأیید آنان قرار گرفت. برنامه توسعه این نسل از تکنولوژی توسط نخستین و بزرگ‌ترین اپراتور تلفن همراه ایران در دیگر نقاط کشور نیز طراحی و برنامه‌ریزی شده است و به مرور دیگر نقاط نیز وارد مدار سرویس‌دهی می‌شوند.

تشریح فعالیت‌های همراه اول درG 5 چالش‌ها و وظایف بخش‌های مختلف اکوسیستم ارتباطی در توسعه نقشه راه ملی ترسیم شد

معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در سمینار تخصصی نسل پنجم ارتباطات که در کیش برگزار شد، ضمن تشریح فعالیت‌های همراه اول روی شبکه راه‌اندازی شده G5 توسط این اپراتور، در حضور مدیران ارتباطی کشور و رگولاتور ارتباطی به ظرفیت‌ها و چالش‌های پیش‌روی توسعه این فناوری به شکل تجاری تا افق 2025 پرداخت. به گزارش اداره کل ارتباطات شرکت ارتباطات سیار ایران، سمینار تخصصی «نسل پنجم ارتباطات 5G، چشم‌انداز پیش رو و چالش‌های توسعه آن در کشور» صبح امروز چهارشنبه 21 اردیبهشت ماه 1401 در حاشیه سومین روز از برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کیتکس 2022، در مرکز همایش‌های بین‌المللی جزیره کیش با حضور صادق عباسی شاهکوه رییس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، جمعی از مدیران ارشد همراه اول و دیگر اپراتورهای ارتباطی برگزار شد. طاهری بخش، معاون فنی و توسعه شبکه همراه اول در این نشست تخصصی در قالب ارایه‌ای به چشم‌انداز، استراتژی توسعه، موضوعات مرتبط با طیف فرکانسی و چالش‌های پیش رو در نسل پنجم ارتباطات در کشور پرداخت.معاون شرکت ارتباطات سیار ایران به ترندهای مهم صنعت ارتباطات سیار تا 2030 اشاره و اظهار کرد: تا آن افق زمانی «یک شبکه بیشتر برای 100 میلیارد کانکشن نخواهیم داشت»، «همکاری بسیار نزدیک ماهواره و اینترنت زمینی برای پوشش سه بعدی را که بیشتر برای پوشش بحث‌های IOT   خارج شهرها مطرح است خواهیم داشت»، «ادغام در حوزه ارتباطات و IOT برای راهبری هوشمندسازی در سایر صنایع»، «راه‌اندازی شبکه‌های سبز که کمک‌کننده به کاهش آلودگی زمین هستند»، «تغییر کلی نسل آنتن‌های ارتباطی»، «محاسبات موبایلی و امنیت شبکه» و مواردی از این دست، ترند را تشکیل می‌دهند.وی عنوان کرد: صنعت ارتباطات سیار تقریبا هر 10 سال با یک تغییر و جهش در نسل‌های تکنولوژیک مواجه شده است و از سال 2020 وارد مقوله G5 که پلتفرم یکپارچه ارتباطات آینده به حساب می‌آید، شدیم. طاهری بخش به فعالیت‌های همراه اول در این راستا اشاره کرد و گفت: همکاری با دانشگاه‌ها برای پیاده‌سازی دموهای مختلف بر بستر 5G نظیر «جراحی از راه دور» و «خودروی متصل»، همکاری فعالانه با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای توسعه نقشه راه ملی G5 ، بهبود و توسعه شبکه end2end برای پیاده‌سازی تجاری شبکه نسل پنجم که شامل مواردی نظیر RA،Core  و انتقال می‌شود و همچنین امضای تفاهم نامه با دانشگاه‌ها، شهرداری‌ها و دیگر بازیگران این اکوسیستم بخشی از فعالیت‌های ما در راهبری این نسل جدید از فناوری بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران