شماره امروز: ۵۴۷

| | |

متا پلتفرمز، شرکت مادر فیس‌بوک کارمزدی ۴۷.۵ درصدی از فروش دارایی‌های دیجیتال خالقان محتوا در پلتفرم واقعیت مجازی آن (هورایزن وردز) دریافت می‌کند. به گزارش مهر به نقل از رویترز،

متا از خالقان محتوا، کارمزد  ۴۷ درصدی دریافت می‌کند

متا پلتفرمز، شرکت مادر فیس‌بوک کارمزدی ۴۷.۵ درصدی از فروش دارایی‌های دیجیتال خالقان محتوا در پلتفرم واقعیت مجازی آن (هورایزن وردز) دریافت می‌کند. به گزارش مهر به نقل از رویترز، هزینه کلی شامل ۳۰ درصد هزینه پلتفرم سخت افزاری برای فروش از طریق فروشگاه   Meta Quest  است، جایی که برنامه‌ها و بازی‌های مخصوص هدست‌های واقعیت مجازی خود را می‌فروشد. ۱۷.۵ درصد هزینه بیشتر به عنوان هزینه‌های پلتفرم هورایزن دریافت می‌شود. این شرکت فناوری روز دوشنبه اعلام کرد ابزارهایی را به‌طور آزمایشی برای گروهی از خالقان محتوا فراهم می‌کند تا دارایی‌های دیجیتال خود را در پلتفرم هورایزن بفروشند و درآمدزایی کنند.

 این طرح بخشی مهم برای ایجاد متاورس است. جالب آنکه اخبار دریافت کارمزد ۴۷.۵ درصدی از خالقان محتوای پلتفرم متا در حالی منتشر می‌شود که مارک زاکربرگ مدیر ارشد اجرایی این شرکت از منتقدان کارمزد ۳۰ درصدی است که اپل از توسعه‌دهندگان نرم افزار دریافت می‌کند. اما جدیدترین اقدام متا برای دریافت کارمزدی حدود نیمی از درآمد خالقان محتوا در پلتفرمش بسیاری از آنها را عصبانی کرده است. شرکت مادر فیس‌بوک سرمایه‌گذاری کلانی در فناوری‌های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده کرده است.

شکایت شرکت‌های خدمات ابری اروپایی از مایکروسافت

شرکت فراهم‌کننده خدمات ابری ایتالیایی آروبا (Aruba) و گروهی از فراهم‌کنندگان خدمات ابری دانمارک از مایکروسافت به دیده‌بان ضد انحصارطلبی اتحادیه اروپا شکایت کردند. به گزارش ایسنا، شرکت‌های ابری اروپایی با اشاره به اینکه مایکروسافت رقابت را تضعیف کرده و انتخاب مصرف‌کننده در بازار خدمات رایانش ابری را محدود می‌کند، از رگولاتورها خواستند درباره این غول فناوری امریکایی تحقیق کنند. این شکایت سال میلادی گذشته تنظیم شده است اما تنها از یکی از سه فراهم‌کننده خدمات ابری نامبرده شده بود.

مشتریان مایکروسافت از این شکایت دارند که وقتی به جای آزور مایکروسافت، از سیستم‌های رایانش ابری رقیب استفاده می‌کنند، پول بیشتری برای استفاده از برنامه‌های پرکاربرد مانند ویندوز و آفیس پرداخت می‌کنند و این شیوه نشان می‌دهد که مایکروسافت از قدرت خود در یک بازار، برای تضعیف رقیبانش در بازار دیگر استفاده می‌کند. سخنگوی آروبا تایید کرد که در شکایت شرکت OVH فرانسه علیه مایکروسافت حضور دارد. انجمن ابری دانمارک که گروهی از فراهم‌کنندگان خدمات ابری در دانمارک هستند، هم یکی از شاکیان است. برد اسمیت، رییس مایکروسافت در مصاحبه‌ای قول داد این شرکت با مشتریان و رقیبانش صحبت خواهد کرد و اظهار کرد: مطمئنا نگرانی‌های به حقی وجود دارد و برای این شرکت مهم است که بیشتر بداند و تغییراتی انجام دهد. گروه تجارت ابری اروپایی CISPE اعلام کرد: اظهارات اسمیت ضرورت اقدام فوری را نشان می‌دهد نه فقط یک قول مبهم برای صحبت کردن و از مقامات اتحادیه اروپا خواست این شرکت را به پاسخگویی وادار کنند. آمازون که سرویس خدمات وب AWS این شرکت بر بازار رایانش ابری سیطره دارد، از اعضای این گروه است. بر اساس گزارش بلومبرگ، مقامات اتحادیه اروپا در حال پرسش از شرکت‌های ابری منطقه‌ای درباره شیوه‌های مایکروسافت هستند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران