شماره امروز: ۵۴۷

| | |

سازمان آرشیو و اسناد ملی امریکا طی نامه‌ای به مقامات وزرات امنیت میهن این کشور درباره استفاده از یک پیام‌رسان رمزگذاری شده توسط سازمان گمرک و حفاظت از مرزها ابراز نگرانی کرده است.

استفاده ماموران گمرک امریکا  از «اپی» که پیام‌ها را حذف می‌کند

سازمان آرشیو و اسناد ملی امریکا طی نامه‌ای به مقامات وزرات امنیت میهن این کشور درباره استفاده از یک پیام‌رسان رمزگذاری شده توسط سازمان گمرک و حفاظت از مرزها ابراز نگرانی کرده است. به گزارش مهر به نقل از اینسایدر، این نامه در اکتبر ۲۰۲۱ میلادی از سوی لورنس برور مدیر ارشد اسناد در سازمان آرشیو و اسناد ملی امریکا به اریک هایسن مدیر ارشد اطلاعات در وزارت امنیت میهن ارسال شده است. برور درباره شیوه استفاده از اپ Wickr (متعلق به آمازون) توسط کارمندان آژانس مذکور اظهار نگرانی کرده بود. این نامه پس از آشکار شدن گزارش‌هایی در اخبار درباره اینکه ماموران گمرک و حفاظت از مرزهای ایالات متحده (CBP) از این اپ و همچنین واتس‌اپ استفاده می‌کنند، ارسال شد. طبق اطلاعات موجود در این اپ متعلق به آمازون، می‌توان پیام‌ها را به‌طور خودکار حذف کرد. نشریه وایس در سپتامبر ۲۰۲۱ میلادی اعلام کرد CBP در تمام اجزای سازمان از اپ Wickr استفاده می‌کند. در ۲۰۱۹ میلادی نیز این نشریه گزارش داده بود این سازمان دولتی بیش از ۷۰۰ هزار دلار برای اپ مذکور پرداخته است. نگرانی برور آن است که استفاده از این نوع اپ‌ها توسط کارمندان سازمان امنیت میهن امریکا بدون هیچ‌گونه قوانین و پیروی از مقررات نگهداری سوابق، وزارتخانه مذکور را در معرض خطر از بین بردن سوابق به‌طور غیرمجاز قرار دهد. آمازون در ۲۰۲۱ میلادی Wickr را خرید. این اپ بین سازمان‌های دولتی، ارتش، خبرنگاران و سیاستمداران محبوبیت زیادی دارد. به گفته تحلیل گران اقدام آمازون به این شرکت کمک می‌کند به قراردادهای دولتی بیشتری دست یابد و با مایکروسافت رقابت کند.

راه‌اندازی «اینترنت مستقل»  در هند کلید خورد

استفاده مسلحانه از اینترنت توسط پلتفرم‌ها طی درگیری‌های روسیه و اوکراین، توجهات را به قدرت رسانه‌های اجتماعی جلب کرد. در همین راستا هند مشغول آماده‌سازی یک چارچوب امنیت سایبری جدید است. به گزارش مهر به نقل از ایندین اکسپرس، استفاده از اینترنت به عنوان یک سلاح توسط پلتفرم‌های بزرگ فناوری طی درگیری‌های روسیه و اوکراین، توجهات را به قدرت رسانه‌های اجتماعی جلب کرد. در همین راستا هند مشغول آماده‌سازی یک چارچوب داده و امنیت سایبری جدید است. با توجه به اقدامات شرکت‌های بزرگ فناوری، نارندا مودی نخست وزیر هند خواستار تجدید تمرکز بر اینترنت مستقل در هند شد. به گفته راجیف چاندراسخار وزیر الکترونیک و فناوری ارتباطات هند در واقع این خواست به معنای تمرکزبر کاهش وابستگی به سرویس شرکت‌های بزرگ است. او با اشاره به آنکه بانک‌های روسی و زیرمجموعه‌هایشان از شبکه بین‌المللی سوئیفت ممنوع شده‌اند، گفت: به دلیل بنیان‌های متکی به خودی که دولت هند ایجاد کرده، اگر کشور در موقعیتی مشابه قرار گیرد جایگزین‌هایی برای این ترتیبات جهانی داشت. وزیر الکترونیک و فناوری ارتباطات هند در ادامه افزود: اگر ما فقط به سوییفت متکی بودیم، هیچ فعالیتی نمی‌توانستیم انجام دهیم. اما ما UPI (پلتفرم‌های فناوری مالی) در هند داریم که اتکای ما به سیستم‌های بین‌المللی مانند سوییفت را برای انتقال پول کاهش می‌دهد. تفکر خودکفایی به ما نشان می‌دهد نباید به این اتکا کنیم که اینترنت هند فقط توسط پلتفرم‌های بزرگ فناوری کنترل شود یا تحت تأثیر آنها قرار گیرد. به گفته او چنین اقداماتی از سوی شرکت‌ها، کشورها و پلتفرم‌های بزرگ فناوری که مواضع بسیار جانبدارانه را اتخاذ کرده‌اند، منجر به شکاف در شبکه می‌شود. او در ادامه گفت: دو رویداد کاملاً آشکار بودند؛ یکی مسلح‌سازی اینترنت که همه ما به نوعی از آن آگاه هستیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران